آغاز ماه سیاسی و هسته ای ایران /چه تحولاتی در پیش است؟

ماه سیاسی و هسته ای ایران آغاز شد . پیش بینی می شود که در دو هفته آتی تحولات مهمی در پرونده هسته ای ایارن رخ دهد چهار تاریخ کلیدی در پیش روی ایران بزودی فرا می رسد ۱۱ سپتامبر‌ ارائه گزارش فصلی آژانس، ۱۶سپتامبر، یک‌سالگی ناآرامی‌‌‌ها در ایران، ۱۹سپتامبر زمان حضور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و ۱۸ اکتبر تاریخ پایان لغو تحریم‌‌‌های تسلیحاتی ایران و روز انتقال برجام .

آغاز ماه سیاسی و هسته ای ایران /چه تحولاتی در پیش است؟

ماه سیاسی و هسته ای ایران آغاز شد . پیش بینی می شود که در دو هفته آتی تحولات مهمی در پرونده هسته ای ایارن رخ دهد چهار تاریخ کلیدی در پیش روی ایران بزودی فرا می رسد   ۱۱ سپتامبر‌ ارائه گزارش فصلی آژانس، ۱۶سپتامبر، یک‌سالگی ناآرامی‌‌‌ها در ایران، ۱۹سپتامبر زمان حضور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و ۱۸ اکتبر تاریخ پایان لغو تحریم‌‌‌های تسلیحاتی ایران و روز انتقال برجام .

علاوه بر این  موعد انتقال دارایی‌های ایران به قطر نیز در این ایان در دستور کار قرار دارد 

۱۱ سپتامبر یعنی زمان برگزاری نشست شورای حکام یکی از تاریخ‌‌‌های مهمی است در حالی که قرار است تا چند روز دیگر ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریورماه) گزارش فصلی و رسمی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران منتشر  شود، ناظران پیش بینی می کنند که این گزارش تحول مهمی در پرونده هسته ای ایران رقم بزند 

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ با استناد به برخی منابع ناشناس، ادعاهایی درباره محتوای گزارش فصلی آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی مطرح کرده است. وبگاه شبکه خبری بلومبرگ ادعا کرده انتظار می‌‌‌رود آژانس اتمی در آن گزارش این جمع‌‌‌بندی را مطرح کند که ایران در حال «‌کاهش سرعت ذخیره‌‌‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» است.به نوشته این وب‌‌‌سایت، بازرسان آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی در تدارک توزیعِ گزارشِ فصلیِ این نهادِ سازمان ملل متحد پیش از نشست شورای حکام آژانس در روز ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریورماه) هستند.

علاوه بر این در بحبوحه تلاش‌ها برای احیای دیپلماسی، بخش بزرگ دارایی‌های ایران که در ازای آن قرار است زندانیان دو تابعیتی آزاد شوند، انتقال یافته است.طبق توافق ایران و آمریکا 

رسانه امواج مدیا مدعی شده که در بحبوحه تلاش‌ها برای احیای دیپلماسی، بخش بزرگ دارایی‌های ایران که در ازای آن قرار است زندانیان دو تابعیتی آزاد شوند، انتقال یافته است.

امواج مدیا مدعی شده که انتقال دارایی‌های ایران در کره جنوبی به قطر زودتر از موعد مقرر در حال انجام است و بخش بزرگی از ۶ میلیارد دلار مسدود شده انتقال یافته است. یک منبع سیاسی ارشد در منطقه که خواست نامش فاش نشود، به امواج مدیا گفته که «تنها دو میلیارد برای انتقال به بانک‌های قطری باقی مانده است».

امواج مدیا مدعی شده  ظاهراً هدف از تکمیل انتقال پول به موقع برای تبادل زندانیان ایران و آمریکا، در ارتباط با نشست آتی مجمع عمومی آتی سازمان ملل است. انتظار می‌رود ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران برای شرکت در گردهمایی سالانه رهبران جهان به ایالات متحده سفر کند.

در حالی که تعداد کمی از ناظران انتظار احیای قریب‌الوقوع توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ را دارند، منابع آگاه امواج مدیا اذعان داشته‌اند که تلاش‌ها برای تشکیل نشستی در نیویورک بین ایران و سایر کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای، یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه در حال انجام است. 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 104850

سایر رسانه ها

    ارسال نظر