مصرف قهوه برای مردان بهتر است یا زنان؟

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب میان مردم است که بسیاری روز خود را با نوشیدن قهوه آغاز می‌کنند. به تازگی تحقیقی صورت گرفته درباره تاثیر قهوه روی مردان و زنان که در ادامه نتایج این تحقیق را بیان می‌کنیم.

مصرف قهوه برای مردان بهتر است یا زنان؟

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب میان مردم است که بسیاری روز خود را با نوشیدن قهوه آغاز می‌کنند. به تازگی تحقیقی صورت گرفته درباره تاثیر قهوه روی مردان و زنان که در ادامه نتایج این تحقیق را بیان می‌کنیم.

به گزارش عرشه آنلاین، اکثر افراد از نوشیدن یک فنجان قهوه صبحگاهی لذت می‌برند، در واقع قهوه به افراد کافئین می‌دهد تا روز خود را با انرژی آغاز کنند اما به نظر می‌رسد، اما دلیلی وجود دارد که برخی از افراد نسبت به دیگران از این نوشیدنی محبوب لذت نمی‌برند و این مورد ممکن است مربوط به جنسیت آنان باشد.

تاثیر قهوه روی مردان و زنان

بر اساس نتایج تحقیق منتشرشده در سال ۲۰۰۸، مردان تاثیرات قهوه را به خوبی زنان تحمل نمی‌کنند. در واقع، این تحقیق نشان داد که زنان نسبت به عدم مصرف کافئین حساس‌تر هستند و مردان تاثیرات کافئین روزانه را بیشتر احساس می‌کنند.

معمولا کافئین می‌تواند تا پنج ساعت در سیستم بدن باقی بماند اما عوارض جانبی کافئین بر روی مردان ممکن است برای مدت طولانی‌تری نسبت به زنان احساس شود. حتی اگر مردان نسبت به اثرات قهوه حساس‌تر باشند اما مصرف قهوه بر سطح استروژن در زنان تاثیر می‌گذارد و بر اساس نتایج تحقیقی که توسط موسسه ملی سلامت انجام شده است، بین سطح استروژن و مصرف کافئین ارتباط وجود دارد.

نوشیدن قهوه

این مطالعه عادات نوشیدن قهوه زنان آسیایی، سفیدپوست و سیاه‌پوست را مورد بررسی قرار داد. دو فنجان قهوه در روز (حدود ۲۰۰ میلی‌گرم) منجر به افزایش سطح استروژن در زنان آسیایی شد. همین نتیجه در مورد زنان سیاه پوست نیز صادق بود با این حال مصرف همان مقدار قهوه در روز در زنان سفید پوست، سطح استروژن را کاهش داد.

انریکه شیسترمن از بخش اپیدمیولوژی، آمار و تحقیقات پیشگیری در مرکز ملی سلامت کودک و توسعه انسانی، یونیس کندی شرایور (NICHD) گفت: «نتایج نشان می‌دهد که مصرف کافئین در میان زنان طی سنین باروری بر سطح استروژن آنان تاثیر می‌گذارد».

نقش ژنتیک در مصرف قهوه

این مطالعه هم چنین به این واقعیت اشاره دارد که ژنتیک در چگونگی تاثیر مصرف قهوه بر بدن ما و میزان مصرف قهوه‌ای که می‌توانیم تحمل کنیم، نقش دارد.

به گفته استادیار گروه پزشکی پیشگیرانه در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن، مریلین کورنلیس که در مورد ارتباط بین ژن‌ها و مصرف قهوه تحقیق می‌کند: «به‌عنوان مثال، اگر من یک نوع ژنتیکی مرتبط با متابولیسم کافئین بالاتر داشته باشم، به‌طور کلی کافئین یا قهوه بیشتری مصرف می‌کنم، در واقع ژنتیک رفتار ما را تغییر می‌دهد».

بر اساس نتایج تحقیق سال ۲۰۱۶ که در نشریه گزارش‌های علمی (Scientific Reports) منتشر شد، دلیلی وجود دارد که چرا برخی افراد بیشتر از دیگران در روز قهوه مصرف می‌کنند. این مطالعه داده‌های جمع‌آوری شده از ۱۲۰۰ روستای ایتالیایی را با ۱۷۳۱ نفر ساکن هلند مقایسه کرد. کسانی که بیان بیشتر یک ژن خاص - PDSS۲ - را داشتند گزارش کردند که به فنجان‌های کمتری از این نوشیدنی محبوب نسبت به افراد فاقد این ژن نیاز داشتند.

محقق این تحقیق، نیکولا پیراستو از دانشگاه تریست ایتالیا گفت: فرضیه این است، افرادی که سطوح بالاتری از این ژن دارند، کافئین را کندتر متابولیسم می‌کنند و به همین دلیل است که قهوه کمتری می‌نوشند. آنان باید کمتر قهوه بنوشند تا همچنان اثرات مثبت کافئین مانند بیدار بودن و احساس خستگی کمتر را دریافت کنند.

به نظر می رسد، توانایی تحمل تاثیرات قهوه بسیار بیشتر از دوست داشتن این نوشیدنی تاثیر دارد همه چیز از ژن‌های شما گرفته تا تمایلات جنسی ممکن است بر انتخاب شما تاثیر بگذارد.

منبع: بهداشت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 112915

اخبار سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر