دیگر نیازی نیست از شر «آکنه» خلاص شوید!

افراد بسیاری برای راحت شدن از شر آکنه‌ به متخصص پوست مراجعه می‌کنند. اما به گزارش «کانورسیشن»، آکنه می‌تواند برای پوست فایده داشته باشد.

دیگر نیازی نیست از شر «آکنه» خلاص شوید!

افراد بسیاری برای راحت شدن از شر آکنه‌ به متخصص پوست مراجعه می‌کنند. اما به گزارش «کانورسیشن»، آکنه می‌تواند برای پوست فایده داشته باشد.

به گزرش عرشه آنلاین، عجیب است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد باکتری‌های آکنه سلول‌های پوست را به تولید چربی‌های ضروری تحریک می‌کنند.

 آکنه سد محافظتی است

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است و به‌عنوان خط مقدم دفاع در برابر عوامل بیماری‌زا و تهدیدهای محیط خارجی نقش مهمی ایفا می‌کند. تنظیم دما و حفظ رطوبت هم از عملکردهای مهم پوست است. این تصور که لیپیدها با ایجاد چربی و آکنه به پوست آسیب می‌رسانند، اشتباه است؛ در واقع، این لیپیدها در محافظت از سد پوستی، نقش حیاتی دارند. لیپیدها در واقع ترکیبات آلی‌اند که چربی، روغن‌ و انواع دیگر مولکول‌ها را شامل می‌شوند. آن‌ها اجزای ضروری خارجی‌ترین لایه پوست به شمار می‌روند. تغییرات در ترکیب چربی پوست، توانایی عملکرد آن به‌عنوان یک سد محافظ را مختل می‌کند و به طیف وسیعی از بیماری‌های پوستی از جمله اگزما و پسوریازیس منجر می‌شود.

نقش آکنه در سلامت پوست

 هزاران نوع باکتری، پوست انسان را احاطه می‌کند. یکی از رایج‌ترین میکروب‌های روی پوست، «کوتی‌باکترویوم آکنه» یا «سی.آکنه» است. نقش بالقوه‌ این باکتری در ایجاد آکنه شناخته شده است، اما آثار گسترده آن بر سلامت پوست چندان که باید آشکار نیست. محققان دریافتند سی.‌آکنه‌ها سلول‌های پوستی خاصی را تحریک می‌کنند تا تولید لیپیدهایی را که برای حفظ سد پوستی مهم‌اند، به طور قابل توجهی افزایش دهند. در واقع، سی‌.آکنه‌ها با تولید نوعی اسید چرب با زنجیره کوتاه، به نام «اسید پروپیونیک»، تولید لیپیدها را افزایش می‌دهد.

محدود کردن رشد موارد بیماری‌زا

 «اسید پروپیونیک» برای پوست محیط اسیدی ایجاد می‌کند که مزایای زیادی از جمله محدود کردن رشد موارد بیماری‌زا، کاهش برخی عفونت‌ها و کمک به آثار ضدالتهابی روده را به همراه دارد. نتایج این تحقیقات نقش مهم باکتری معمولی پوست در شکل دادن به ترکیب لیپیدها را برجسته کرد. همچنین لیپیدهای تولیدشده پس از قرار گرفتن در معرض سی‌.‌آکنه‌ها، آثار ضد میکروبی پیدا می‌کنند. محققان امیدوارند با تحقیقات بیشتر بر میکروبیوم پوست، به درمان‌های جدید برای بیماری‌های پوستی دست یابند. / سلامت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 104471

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر