رپورتا/ز

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

اضافه کردن محتوای چندرسانه‌ای به کتب آمادگی دفاعی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

کوهنوردان برای انجام این ورزش جذاب نیازمند تجهیزات مناسب و با کیفیتی هستند، خرید کفش کوهنوردی یکی از مواردی است که برای کوهنوردان بسیار حائز اهمیت است، زیرا پیمودن مسیرهای پرفراز و نشیب کوهستانی تنها با استفاده از یک کفش کوهنوردی ایمن و مناسب امکان پذیر است. از آنجایی که همیشه کوهنوردان به دنبال ایمنی بیشتر هستند بهتر است در انتخاب کفش کوهنوردی دقت فراوانی به خرج دهند. برای مثال اگر قصد خرید کفش سالامون رو دارید، باید با مدل های مختلف این برند کاملا اشنایی داشته باشید.

انواع کفش کوهنوردی

شما در هنگام خرید کفش به خصوص کفش های کوهنوردی باید انواع آن را بشناسید که در ادامه انواع کفش کوهنوردی را معرفی میکنیم و هر کدام را به صورت مختصر توضح خواهیم داد:

 • کفش راهپیمایی
 • کفش کوهپیمایی
 • کفش کوهنوردی
 • کفش کوهنوردی سنگین یک پوش
 • کفش یخنوردی

کفش راهپیمایی

کفش راهپیمایی مناسب برای پیاده روی روزانه و همچنین مسیرهای هموار کوهستان است به همین دلیل کوهنوردان برای مسیر های سبک از این کفش استفاده می کنند، کفش راهپیمایی بسیار سبک و بدون ساق است به همین دلیل برای مسیر های پر فراز و نشیب و دارای سنگ مناسب نیست ، زیرا قدرت محافظت از قوزک پا را ندارد.

کفش کوهپیمایی

یکی دیگر از انواع کفش کوهنوردی کفش کوهپیمایی است، این کفش برای سفرهای کوتاه در فصول بهار، تابستان و پاییز مناسب است ، برای سفر در فصل زمستان و همچنین کوهنوردی طولانی مدت، فاقد دوام است. رویه کفش کوهپیمایی از چرم و پارچه ضد آب ساخته می شود، پاشنه آن متوسط یا کمی بلند است و زیره آن کمی انعطاف پذیر است.

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی که به آن کفش نیمه سنگین نیز گفته می شود، برای استفاده چند روزه در فصول تابستان، بهار و پاییز مناسب است، این کفش به دلیل ساق بلند به خوبی از قوزک و مچ پا محافظت می کند، در فضل زمستان نیز می‌توانید از این کفش برای صعود یک روزه استفاده کنید.

کفش کوهنوردی سنگین یک پوش

یکی دیگر از کفش های بسیار سنگین برای کوهنوردی، کفش های تک پوش هستند که قدرت انعطاف پذیر ندارند و برای صعود در فصل زمستان با ارتفاع کمتر از ۵ هزار متر مناسب است،استفاده از کفش تک پوش در مکان های غیر برفی باعث ایجاد تاول بر روی انگشتان پا میشود، این نوع کفش تاریخ انقضا دارد و دوخت آن به وسیله ذوب چسب است که رویه آن را به زیره کفش متصل می کند، لازم به ذکر است که در کفش کوهنوردی سنگین تک پوش قابلیت نصب کرامپون فعال است.

کفش یخ نوردی

کفش یخ نوردی دارای کرامپون های متصل است و برای مسابقات در صخره های یخی کاربر دارد، این کفش همچون کفش سنگ نوردی است.

خرید کفش در کتپوش

مشخصات کفش کوهنوردی استاندارد

از آنجایی که در کفش کوهنوردی ایمنی، مقاومت و راحتی پا اهمیت فراوانی دارد، ساختار کفش و جنس آن نیز اهمیت فراوانی پیدا می کند؛در گذشته از چرم برای ساخت کفش کوهنوردی استفاده می شد، اما امروزه با تولید الیاف مصنوعی ایمنی بیشتری برای کوهنوردان در هنگام کوهنوردی فراهم شده است، به صورت کلی چندین متریال برای تولید کفش های کوهنوردی وجود دارد که برخی از آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

جنس و رویه کفش کوهنوردی

 • چرم طبیعی یا مصنوعی
 • پارچه گورتکس و سیمپاتکس که دارای قابلیت تنفس، جلوگیری از ورود رطوبت و همچنین عایق باد است
 • مواد نوترکیب مانند پارچه های ضربه گیر یا کولار
 • تین سولیت که باعث نگهداری گرمای پا در فصول سرد و زمستان سال می شود.
 • استفاده از فایبرگلاس یا همان پلاستیک که به عقیده کوهنوردان ایرانی برای کوهنوردی به هیچ وجه مناسب نیست.

ویژگی های رویه کفش کوهنوردی استاندارد

 • مقاومت در برابر نفوذ آب
 • قابلیت تنفس و گردش هوا برای راحتی بیشتر پا
 • انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی
 • عایق حرارت و جلوگیری از ورود سرما به درون کفش
 • بند های آن به اندازه مناسب بلند باشد تا قوزک پا را به خوبی بپوشاند

کفی کفش کوهنوردی

کفی کفش های کوهپیمایی از چند لایه تشکیل شده است که مهم ترین لایه آن ویبرام است،جنس لایه ویبرام ترکیبی است کربن و لاستیک است ،این لایه بسیار مقاوم است به همین دلیل بیشتر تولیدکنندگان کفش های کوهنوردی ، کفی کفش را از برند ویبرام تهیه می کنند،استفاده از کفی مناسب در کفش های کوهنوردی به شما کمک میکند که از پیچ خوردن پا جلوگیری کنید.

ویژگی های کفی استاندارد در کفش کوهنوردی

 • ایجاد کننده اصطکاک برای جلوگیری از لغزش
 • انعطاف پذیری و همچنین قابلیت ارتجاعی داشته باشد
 • از لغزش و سُر خوردگی پا و همچنین پیچ خوردگی قوزک پا جلوگیری کند
 • مقاومت بالایی داشته باشد

اندازه استاندارد کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی باید به گونه ای باشد که فشاری به انگشتان پا و قوزک وارد نکند، به همین دلیل بهترین زمان برای خرید کفش کوهنوردی، ساعات پایانی روز است زیرا پاها در این ساعات به بالاترین حد تورم خود میرسند. کفش های کوهنوردی به دلیل استفاده از جوراب های مخصوص و همچنین ساق دار بودن از کفش های روزمره بزرگتر هستند،در ادامه مواردی را ذکر می کنیم که برای انتخاب سایز کفش کوهنوردی اهمیت دارند. بهتر است کفش کوهنوردی خود را بیش از حد گشاد انتخاب نکنید، زیرا باعث ایجاد تاول های پوستی بر روی انگشتان پا میشود. بهتر است کفش کوهنوردی خود را کیپ پا انتخاب نکنید، زیرا به انگشتان، قوزک و ناخن های پا آسیب می رساند.

خرید کفش کوهنوردی

نکات مهم در هنگام خرید کفش کوهنوردی

در هنگام خرید کفش کوهنوردی به اندازه، سایز، شکل و راحتی آن توجه کنید. کفشی را انتخاب کنید که مناسب با فصل صعود و همچنین نوع فعالیت شما باشد.به ساختار و جنس رویه ،زیره یا همان کفی کفش توجه کنید. کفش کوهنوردی با وزن ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم را انتخاب کنید زیرا وزن کفش کوهنوردی نباید به اندازه ای باشد که کوهنورد سنگینی در پای خود حس کند.

نگهداری از کفش های کوهنوردی

بهتر است بعد از استفاده و بازگشت از کوهنوردی ،درون کفش کوهنوردی را با استفاده از پارچه و کاغذ به صورت کامل خشک کنید تا از آسیب به آن جلوگیری کنید، سپس بند های آن را ببندید تا کفش شکل ظاهری خود را از دست ندهد، کفش کوهنوردی را در دمای متعادل قرار دهید و از قرار دادن آن در هوای بسیار سرد یا بسیار گرم و همچنین نور مستقیم خورشید خودداری فرمایید. بهتر است برای تمیز کردن کفش کوهنوردی بند ها و کفی کفش را از آن خارج کنید تا در هنگام شستن آب به آن نفوذ پیدا نکند، سپس با استفاده از یک برس آلودگی و گل و لای خارجی کفش را بشویید و آن را در دمای معمولی قرار دهید تا خشک شود.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر