خبر فوری:

رپورتاژ

آسان‌تر شدن مسیر نویسندگی با تکنولوژی چاپ دیجیتال کتاب

استفاده از تکنولوژی چاپ دیجیتال توسط تعدادی از ناشرین، شرایط چاپ کتاب برای نویسندگان را از هرزمانی آسان‌تر کرد.

استفاده از تکنولوژی چاپ دیجیتال توسط تعدادی از ناشرین، شرایط چاپ  کتاب برای نویسندگان را از هرزمانی آسان‌تر کرد.

در شرایط معمول برای چاپ کتاب تنها امکان استفاده از تکنولوژی چاپ افست فراهم بود به این معنی که  تمامی نویسندگان تنها ملزم به چاپ کتاب در تعداد بالای ۵۰۰ جلد بودند و نمی‌توانستند با چاپ کتاب در تعداد محدود بازار سنجی کنند،اما با ورود فنّاوری چاپ دیجیتال این امکان فراهم‌شده است تا در حداقل تعداد ممکن کتاب به چاپ رساند.

محتوای این خبر با یاری انتشارات متخصصان، تهیه و تنظیم‌شده است. منابع مورداستفاده در این خبر شامل صفحات اینترنتی این نشر ازجمله : مراحل چاپ کتاب، چاپ دیجیتال کتاب و صفحه اصلی چاپ کتاب نشر متخصصان است.

مسیری که یک نویسنده باید تا چاپ کتاب طی می‌کند:

چندین دهه پیش، به دلیل سرسام‌آور بودن هزینه‌های چاپ کتاب نویسندگان باید برای پیدا کردن ناشرین سرمایه‌گذار تلاش بسیار زیادی می‌کردند که به‌ندرت به جواب ختم می‌شد، اما با ورود فنّاوری چاپ دیجیتال نویسندگان می‌توانند بعد از نوشتن کتاب و انجام خدمات پیش از چاپ (شامل ویراستاری، طراحی جلد، صفحه‌آرایی و اخذ مجوزها) بدون تلاش‌های بسیار برای جذب سرمایه و با هزینه‌ی حداقلی، تعداد محدودی کتاب را به چاپ برسانند.

برای این امر تنها  نیاز است بعد از آماده‌سازی  مراحل  اولیه کتاب با ناشرینی که از تجهیزات چاپ دیجیتال بهره می‌برند در ارتباط باشند

روش‌هایی که در صنعت نشر برای چاپ کتاب استفاده می‌شود

چاپ افست و چاپ دیجیتال دو روش کلی برای چاپ کتاب محسوب می‌شوند. از چاپ افست برای چاپ کتاب در تعداد بسیار زیاد ( بیش از 500 جلد ) و از چاپ دیجیتال برای تعداد محدود ( بین 10 تا 500 جلد ) می‌توان استفاده کرد.

ناشرین در چاپ دیجیتال از پرینترهای رنگی و سیاه‌وسفید با فنّاوری چاپ باکیفیت بالا استفاده می‌کنند (این پرینترها شباهت بسیاری به پرینترهای بزرگ ادارات دارند) و درروش چاپ افست از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود (به‌هیچ‌عنوان برای چاپ محدود کتاب این روش توصیه نمی‌شود)

بهترین روش مناسب برای چاپ کتاب

برای نویسندگان نوقلم بهترین انتخاب چاپ دیجیتال کتاب است و برای نویسندگان نام‌آشنا و افرادی که از فروش کتاب‌ها اطمینان کامل دارند چاپ افست مناسب‌ترین انتخاب است. همین‌طور تمامی کتاب‌های دانشگاهی به دلیل حجم بالای مصرف و توزیع آن‌ها در میان دانشجویان و دانش آموزان به‌صورت افست به چاپ می‌رسند.

 چاپ دیجیتال کتاب بهترین انتخاب برای نویسندگان نوقلم

تمامی ناشرین بهترین و آسان‌ترین انتخاب برای نویسندگان نوقلم را چاپ دیجیتال کتاب می‌دانند، در این روش نیازی به چاپ حداکثری کتاب نیست و نویسنده می‌تواند در تعداد محدود و انتخابی کتاب را به چاپ برساند.

کیفیت چاپ کتاب به نسبت چاپ افست تفاوت چندانی ندارد و به‌شدت در هزینه‌های چاپ کتاب صرفه‌جویی می‌شود.

چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست روشی در دسترس تر محسوب شده و در زمان کمتری می‌توان کتاب‌ها را به چاپ رساند. برای دیدن نمونه کتاب‌هایی که به این روش به چاپ رسیده‌اند و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اینترنتی چاپ دیجیتال کتاب  نشر متخصصان مراجعه کنید.

چاپ الکترونیکی کتاب و توزیع در سایت‌های اینترنتی

با توجه به قوانین تعریف‌شده در وزارت ارشاد امکان توزیع و چاپ کتاب تنها به روش مجازی و فروش نسخه الکترونیکی آن در سایت‌های اینترنتی همچون  فیدیبو، طاقچه و ... وجود دارد، اما برای کسب مجوزهای مربوطه نیاز است تا تعداد محدودی از کتاب‌ها را بعد از طی کردن مراحل آماده‌سازی به چاپ رساند.

روش چاپ دیجیتال این امکان را فراهم می‌کند تا نویسنده کتاب تنها تعدادی که مراجع ذی‌ربط برای صدور مجوز به آن نیاز دارند را به چاپ برساند و در پرداخت هزینه‌های مازاد برای چاپ کتاب صرفه‌جویی نماید

تفاوت معنادار هزینه چاپ دیجیتال و افست

چاپ افست کتاب برای نویسندگانی که تصمیم به چاپ کتاب در تعداد بیش از 500 جلد دارند بسیار به‌صرفه‌تر از چاپ دیجیتال کتاب است درنتیجه برای چاپ کتاب در تعداد بالا به‌هیچ‌عنوان چاپ دیجیتال به نویسندگان توصیه نمی‌شود.

چاپ دیجیتال کتاب نیز برای نویسندگانی که تصمیم به چاپ کتاب در تعداد محدود و کمتر از 500 جلد ( پیشنهاد می‌شود این تعداد بیشتر از 100 جلد نباشد ) و یا نویسندگانی که تصمیم دارند تنها کتاب را به‌صورت الکترونیکی و در فضای مجازی توزیع کنند پیشنهاد می‌شود.

رشد درخواست مطالعه کتاب‌های مجازی

نرخ مطالعه کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های صوتی هرروز در حال افزایش است و این افزایش نگاه نویسندگان بسیاری را به خود جلب کرده است.

نشر الکترونیک کتاب های دیجیتال

طبق اطلاعات انتشارات متخصصان، درصد بسیار زیادی از مخاطبین و تماس‌های که با این مجموعه گرفته می‌شود برای نشر الکترونیکی کتاب در فضای مجازی است و همین‌طور درصد موفقیت کتاب‌های این انتشارات در نشر الکترونیکی کتاب به نسبت نشر فیزیکی آن به‌مراتب بالاتر است و با گذر زمان این فاصله بیشتر می‌شود.

با توجه به اطلاعات گفته‌شده محبوبیت چاپ دیجیتال و نشر مجازی کتاب هرروزه در حال افزایش است و نویسندگان کتاب می‌توانند از این فرصت استفاده نمونه و با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر از چاپ افست، کتاب خود را به چاپ رسانده و در بازار ارائه دهند.

مسیری که یک کتاب قبل از چاپ طی می‌کند

با توجه به قوانین و مقرراتی که وزارت ارشاد و دیگر مراجع مربوطه تعریف نموده‌اند، امکان چاپ کتاب بدون طی کردن مراحل آماده‌سازی کتاب وجود ندارد  و تمامی کتاب‌ها باید دارای طرح جلد بوده و صفحه‌آرایی و ویراستاری آن‌ها انجام‌گرفته باشد همین‌طور محتوای کتاب‌ها باید از جانب وزارت ارشاد تائید شده تا هیچ‌گونه مغایرتی با قوانین تعیین‌شده نداشته باشند.

مراحل چاپ کتاب

به مواردی که در بالا ذکرشده مراحلی گفته می‌شود که تمامی کتاب‌ها برای رسیدن به مرحله چاپ کتاب نیاز است طی کنند، این مراحل به‌واسطه ناشرینی که طرف قرارداد نویسندگان هستند صورت می‌گیرد. برای مطالعه بیشتر مقاله مراحل چاپ کتاب  را بخوانید

نشر الکترونیک کتاب در اپلیکیشن ها

هیچ تفاوتی بین شرایط نشر الکترونیک و یا چاپ مجازی  با چاپ فیزیکی کتاب وجود ندارد، طی کردن مراحل چاپ کتاب برای هر دو مورد الزامی است. نشر الکترونیک کتاب توسط ناشر کتاب انجام می‌گردد و نویسنده تنها نیاز است تا نشر الکترونیک کتاب را از ناشر درخواست نماید (ناشرین کتاب بسته به شرایط خود با اپلیکیشن های متفاوتی برای نشر مجازی کتاب همکاری دارند)

منبع و گردآورنده:

انتشارات متخصصان | ناشر آنلاین چاپ و نشر کتاب

دیگر رسانه ها

ارسال نظر