پیام ویژه و مهمی که سلطان عمان به تهران می‌آورد، چیست؟

علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق روز پنج‌شنبه در توییتی به نقل از منابع موثق نوشت: «مذاکرات چراغ خاموش تیم فنی حوزه بانکی در یکی از کشور‌های همسایه هم اکنون به طور موفقیت آمیز به پایان رسید؛ یقینا به زودی شاهد گشایش در حوزه ارزی خواهیم بود!» این توییت در حالی منتشر شده که قرار است فردا یکشنبه هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان طی یک سفر دو‌روزه به ایران بیاید. سفری که ماه‌ها محل بحث و گمانه زنی بود؛ اوایل اسفند ماه بود که علی علیزاده، عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم از احتمال سفر سلطان عمان به ایران در آینده نزدیک با موضوع برجام خبر داده بود

پیام ویژه و مهمی که سلطان عمان به تهران می‌آورد، چیست؟

فردا هیثم بن طارق، سلطان عمان به ایران می‌آید .سلطان عمان حامل چه پیامی برای ایران است؟برخی از تحلیلگران سفر سلطان عمان را به مذاکرات هسته‌ای مرتبط می‌دانند عمان میانجی‌گر تاریخی در روابط و مناسبات بین تهران و واشنگتن به شمار می‌رود؛ از این رو هر زمان سفری از سوی یکی از مقامات عمان به ایران صورت بگیرد یا بالعکس این گمانه تقویت می‌شود که آیا خبری در راه است؟

 امروز سه گزینه را می‌توان به عنوان دستورکار‌های احتمالی اولین سفر سلطان عمان به ایران مطرح کرد. بحث اول مربوط به تبادل زندانیان است که طی ماه‌های اخیر بار‌ها مطرح شده است. در این رابطه همچنین شاهد بودیم که روز گذشته با میانجی‌گری عمان دو زندانی در ایران و بلژیک آزاد شدند. گفت‌وگوی تلفنی پنج‌شنبه ۱۸ اسفند ماه سال گذشته جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و سلطان عمان نیز تا حد زیادی روی مساله تبادل زندانیان متمرکز بود. در این ارتباط رئیس جمهور آمریکا در این تماس تلفنی از نقش میانجی گر این کشور در مساله آزادی شهروندان آمریکایی تقدیر و تشکر کرد. آن‌گونه که از محتوای این گفتگو بر‌می آید، صحبت‌های بایدن ناظر بر موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکاست که هر دو کشور در طول ماه‌های اخیر و به رغم بن‌بست برجام، ناآرامی‌های ماه‌های در طول ماه‌های اخیر و به رغم بن‌بست برجام، ناآرامی‌های ماه‌های گذشته در ایران و تصاعد بحران در جنگ اوکراین، نسبت به آن ابراز تمایل نشان داده و حتی تهران تبادل زندانیان را مساله انسانی توصیف کرده است. چند هفته بعد در تاریخ چهارشنبه ۳۰ فروردین نیز هیثم بن طارق با رئیس جمهور ایران گفت‌و‌گوی تلفنی داشت.

بنابراین به نظر می‌رسد عمان حداقل از اسفند ماه یا قبل‌تر در حال تلاش برای انجام تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بوده است. البته تبادل زندانیان بر اساس آنچه قبل‌تر اعلام شده بود، منجر به آزادی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی و حتی شاید عراق شود. از این رو دور از انتظار نیست که توییت علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق درباره گشایش‌هایی در بازار ارزی به همین بحث تبادل زندانیان و آزاد سازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق مربوط باشد. در صورتی که این توییت عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق ارتباطی با تبادل زندانیان داشته باشد، این تبادل دامنه گسترد ه تری را شامل می‌شود و ممکن است علاوه بر هفت میلیارد پول بلوکه شده در کره جنوبی، بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده در عراق نیز آزاد شود.

مذاکرات هسته‌ای چه می‌شود؟

یکی دیگر از دستورکار‌های احتمالی سلطان عمان که البته این روز‌ها کمرنگ‌تر از دیگر گزینه‌ها است پیگیری احیای مذاکرات هسته‌ای بین ایران و آمریکا است. اخیرا معاون وزیر خارجه عمان با همتای بلژیکی خود دیدار کرد و قبلا هم با علی باقری دیدار کرده بود؛ بنابراین موضوع مذاکرات هسته‌ای نیز در دستور کار است، ولی با توجه به پیچیدگی‌های مذاکرات هسته‌ای ظن و گمان کمتری می‌رود که در این سفر سوغات سلطان عمان درباره برجام باشد.

اما بازهم نمی‌توان این احتمال را به کل نادیده گرفت و اگر حتی با احتمال کم این سفر دستورکار هسته‌ای داشته باشد، این پرسش مطرح می‌شود که این پیام‌ها دقیقا به دنبال احیای چه نسخه‌ای از توافق برجام هستند. به بیان ساده‌تر آیا آن‌ها می‌خواهند برجامِ سال ۲۰۱۵ را احیا کنند یا نسخه‌ای از برجام را مد نظر دارند که پیش‌تر اتحادیه اروپا در قالب طرحی خواستار حصول توافق در مورد آن شده بود یا اساسا طرحی تازه برای احیای برجام در کار است و می‌خواهند نسخه‌ای از یک توافق جدید را ارائه دهند.

میانجی‌گر جدید تهران و قاهره

اما دیگر موضوعی که این روز‌ها درباره عمان مطرح است میانجی‌گری بین ایران و مصر است. سلطان عمان اوایل هفته گذشته به قاهره سفر کرده بود و همزمان با آن شاهد داغ شدن بحث ازسرگیری روابط ایران و مصر بودیم. حتی چهارشنبه شب خبری منتشر شد که دو کشور به زودی سفرای خود را اعزام خواهند کرد. سه شنبه دوم خرداد بود که پایگاه خبری العربی الجدید با اشاره به سفر دو‌روزه سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان به مصر و دیدار و رایزنی با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور این کشور تاکید کرد که در این دیدار درخصوص مساله ایران نیز تبادل نظر شده است.

برخی منابع مطلع اعلام کردند که در دیدار سلطان هیثم و عبدالفتاح سیسی درباره مسائل مهم منطقه و جهان از جمله عادی‌سازی روابط ایران و مصر گفتگو شده است. منابع دیپلماتیک اعلام کردند که قاهره اکنون آماده بالا بردن سطح روابط دیپلماتیک خود با تهران و تبادل سفیر با آن کشور است. این منابع می‌گویند که به‌رغم رایزنی‌های پادشاه عمان با رئیس جمهور مصر در خصوص پرونده ایران، تماس‌های مستقیمی میان تهران و قاهره نیز وجود دارد.

پیام مهم بن هیثم برای ایران

این گمانه زنی‌ها درباره سفر سلطان عمان به ایران از آنجا ناشی می‌شود که سفر مقامات عالی‌رتبه عمانی به ایران اغلب با ارائه یک برگ برنده نیز همراه است. درواقع سفر شخص پادشاه عمان به ایران، به عنوان کشوری که سال‌هاست به میانجی گری در روابط ایران و آمریکا شهره است، به معنای آن است که سلطان عمان به قدری پیام‌ها و چارچوب‌های این سفر را مهم دیده که به جای وزیر خارجه خود به تهران، خود به ایران سفر می‌کند. اگر بنا بود صرفا رد و بدل ساده پیام با میانجی گری عمان صورت گیرد، چندان منطقی نبود که پادشاه عمان شخصا برای این کار اقدام کند و بدون تردید کانال‌های دیپلماتیک ساده‌تر دیگری نیز وجود داشت تا این مسأله انجام شود.

به هرروی، سلطان عمان فردا یکشنبه به همراه یک هیات بلندپایه وارد تهران می‌شود؛ شهاب بن طارق آل سعید معاون نخست وزیر در امور دفاعی، خالد بن هلال آلبوسعیدی وزیر دیوان سلطنت، سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطنت، بدر بن حمد آلبوسعیدی وزیر خارجه، سلطان بن سالم الحبسی وزیر دارایی از جمله مهم‌ترین شخصیت‌هایی هستند که سلطان عمان را در این سفر همراهی می‌کنند. همچنین در آستانه این سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با بدربن‌حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان در خصوص برنامه‌های محتوایی پیش‌بینی‌شده بحث و تبادل نظر کردند. امیرعبداللهیان دیدار و تماس‌های سران دو کشور را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد

پادشاه عمان سلطان عمان

سلطان عمان حامل چه پیامی برای ایران است؟

مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه با بیان این‌که سفر سلطان عمان به تهران در چارچوب روابط دو جانبه انجام می‌شود، اظهار کرد: امیدواریم در این سفر اسناد جدیدی بین تهران و مسقط برای گسترش تعاملات و همکاری‌های بین دو کشور به امضا برسد.

علیرضا عنایتی در ارتباط با اهمیت سفر روز یکشنبه سلطان عمان به تهران تصریح کرد: در چارچوب توسعه مناسبات ایران با کشورهای همسایه و پیرامونی خود با توجه به اصل سیاست همسایگی که از سوی دولت سیزدهم پیگیری می‌شود همکاری‌های ایران با کشورهای همسایه و منطقه در ابعاد مختلف توسعه پیدا کرده است که از نماد مشخص آن توسعه رفت و آمد سران کشورها به یکدیگر است.

وی با بیان این‌که سال گذشته رئیس جمهور ایران از سلطنت عمان دیدار کردند و با مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار و رایزنی داشتند، گفت: در سفر آقای رئیسی به مسقط که به دعوت سلطان عمان برگزار شد چندین سند بنیادین و پایه‌ای در راستای توسعه و گسترش روابط دو کشور به امضا رسید و متعاقب آن سفر، ما در انتظار سفر سلطان عمان به ایران هستیم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که سفر سلطان عمان به تهران علاوه بر تقویت مناسبات دو جانبه و همچنین انجام گفت‌وگوهای منطقه‌ای در جهت اجرایی شدن توافقات صورت گرفته بین دو کشور در جریان سفر سال گذشته رئیس‌جمهور به عمان است، تصریح کرد: امیدواریم در این سفر اسناد دیگری بین دو کشور به امضا برسد.

دستیار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این‌که روابط ایران و عمان روابط رو به رشد و رو به توسعه‌ای است، تصریح کرد: حجم تجارت و مناسبات دو کشور طی مدت اخیر از یک روند صعودی برخوردار بوده چنانکه اکنون حجم تجارت دو کشور حدود دو میلیارد دلار برآورد می‌شود.

عنایتی در ادامه اضافه کرد: امیدواریم با توسعه زیرساخت‌ها و خطوط مواصلاتی و ارتباط بیشتر دستگاه‌های اجرایی و اداری و وزارتخانه‌های دو کشور این مناسبات همچنان توسعه پیدا کند و به حجم شایسته خود برسد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارنظرهای صورت گرفته در چند روز اخیر در ارتباط با این سفر آیا سلطان عمان در سفر به تهران حامل پیام خاصی است؟ اظهار کرد: من از این موضوع اطلاعی ندارم و همانطور که اشاره کردم این سفر در چارچوب روابط دو جانبه انجام می شود و حتما در جریان آن طبق روال این گونه سفرها ، مقامات عالی‌رتبه دو کشور در مورد مسائل منطقه‌ای نیز رایزنی و گفت‌وگو می‌کنند.

 بر اساس این گزارش ، هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان به دعوت رسمی سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه به تهران سفر خواهد کرد و عصر یکشنبه رئیسی در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد به طور رسمی از سلطان عمان استقبال خواهد کرد.

سپس رئیسی و سلطان هیثم بن طارق مذاکرات خصوصی خود را آغاز خواهند کرد و پس از آن هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو و رایزنی خواهند داشت.

تعدادی از وزرا و مقامات ارشد این کشور، سلطان عمان را در این سفر دو روزه همراهی می‌کنند

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

دیگر رسانه ها

ارسال نظر