تهدید دو مقام ارشد نظامی اسرائیل برای حمله نظامی به ایران

دو مقام ارشد نظامی اسرائیل از پیشرفت برنامه هسته ای ایران اعلام نگرانی کردند

تهدید دو مقام ارشد نظامی اسرائیل برای حمله نظامی به ایران

دو مقام ارشد نظامی اسرائیل از پیشرفت برنامه هسته ای ایران اعلام نگرانی کردند

رئیس شورای امنیت ملی و فرمانده ارتش اسرائیل در دو سخنرانی جداگانه در نشست مرکز سیاست ها و استراتژی ها در دانشگاه اسرائیلی رایخمن به برنامه هسته ای ایران و رویارویی با این کشور پرداختند.

در به تاخیر انداختن برنامه هسته ای ایران موفق شدیم

یک ژنرال ارشد اسرائیلی چشم‌انداز (ادعایی) در جهت اقدام علیه ایران را مطرح کرد آن هم در شرایطی که مشاور امنیت داخلی نتانیاهو هرگونه تهدید فوری مرتبط با تاسیسات هسته‌ای جدید زیر زمینی (ادعایی) در حال حفر در نزدیکی تهران را نادیده گرفت.

به نوشته خبرگزاری رویترز، تلاش قدرت‌های جهانی برای مذاکره درباره اعمال محدودیت‌های جدید بر فرآیند غنی‌سازی اورانیوم و سایر پروژه‌های مرتبط بی‌نتیجه بوده و همین مقوله موجب شده تا برخی از ناظران این ادعا را مطرح کنند که احتمال آن که اسرائیل برای تحقق اهداف خود به اهرم زور متوسل شود، افزایش یابد. 

ژنرال هرتزی هالوی، رئیس نیروهای مسلح اسرائیل در جریان یک سخنرانی مدعی شد که ایران در حوزه غنی‌سازی اورانیوم بیش از هر زمان دیگر پیشرفت داشته، تحولی به ادعای او منفی که می‌تواند بستر را برای اقدام نظامی هموار کند. با این همه او به جزئیات اشاره‌ای نکرد.

هالوی در کنفرانس هرتزلیا، یک مجمع بین‌المللی امنیت سالانه با کنایه‌ای طعنه آمیز خطاب به آمریکا، گفت که اسرائیل توانایی دارد و دیگران هم توانایی‌هایی. این ادعاها در حالی رسانه‌ای شد که کارشناسان در باب این که ارتش اسرائیل توانایی آسیب رساندن دائمی به تاسیسات هسته ای را که در فاصله ای دور و قابل دفاع هستند را دارد یا نه، اختلاف نظر دارند. در این میان گروهی مدعی‌اند که اسرائیل ممکن است از کشورهای هم مرز با ایران به عنوان سکوی پرشی جهت حملات استفاده کند. یکی از این بازیگران آذربایجان است که علی‌رغم داشتن رابطه‌ای قوی با اسرائیل این ایده ادعایی را رد کرده است.

معاون وزیر امور خارجه آذربایجان در این کنفرانس گفت که ما از مداخله در مسائل مورد اختلاف‌ دیگر بازیگران خودداری کرده و اجازه نخواهیم داد تا از قلمرو و سرزمین‌مان برای برخی عملیات یا ماجراجویی‌ها استفاده شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه با انتشار گزارشی مدعی شد که ایران در حال ساخت یک سایت زیرزمینی جدید در منطقه رشته کوه‌های زاگرس است تا آن را جایگزین مرکز تولید سانترفیرژهای استفاده شده برای تولید اورانیوم در نزدیکی تاسیسات نطنز کند، تاسیساتی که جولای 2020 در جریان عملیاتی خرابکارانه آسیب دید.

در همین راستا مشاور امنیت داخلی اسرائیل مدعی شد که این فعل جدید (ادعایی) ایران ظرفیت حمله به تاسیسات را محدودتر خواهد کرد. به ادعای او، آنچه می‌توان در این باب گفت این است که جایی وجود ندارد که نتوان بدان دسترسی داشت.

پس از عملیات خرابکارانه در سال 2020، ایران در سال 2021 اعلام کرد که در تلاش است تا برخی از سالن‌های تولید سانترفیوژ را در داخل کوه نزدیک نطنز تعریف کند؛ منطقه‌ای که مهندسان ایرانی مدت‌ها در آنجا مشغول عملیات حفاری هستند.

فعلاً تزاچی هانگبی، مشاور امنیت داخلی اسرائیل از تهدید آشکار در باب حمله به ایران خودداری کرده و با اشاره به این که ایران مجهز به تجهیزاتی نظامی چون بمب‌های جی‌بی‌یو-۴۳ است، تجهیزاتی که اسرائیل بدان دسترسی ندارد مدعی شد که مسئولیت مقابله با فعل ایران بر عهده ایالات متحده خواهد بود. او در ادامه ادعا کرد که در هر صورت تاسیسات زیرزمینی در نزدیکی نطنز سال‌ها تا تکمیل شدن فاصله دارد.

به ادعای او، اگرچه واشنگتن ترجیح می‌دهد تا در ارتباط با ایران به فرایند دیپلماسی متوسل شود اما اگر همه راه ها به نتیجه نرسد، متحدان درباره خط قرمزهای واشنگتن اجماع نظر ندارند.

تسحی هانگبی رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل:

در به تاخیر انداختن برنامه هسته ای ایران موفق شدیم

مهمترین بخش های سخنرانی "تسحی هانگبی" رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل

- وقت خود را هدر نمی دهیم. در به تاخیر انداختن برنامه هسته ای ایران موفق شدیم.

-  غنی سازی اورانیوم ایران در سطح 90درصد، خط قرمز کل جهان است

 - اگر هیچ راه دیگری نباشد؛ حمله به تاسیسات هسته ای ایران مورد حمایت قرار می گیرد.

- امریکا معتقد است راه حل دیپلماتیک برای برنامه هسته ای ایران امکان پذیر است ولی ما در این زمینه تردید داریم.

- قدرت حمله به ایران را داریم.

تسحی هانگبی رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل:

- ایران از سوریه به  عنوان منطقه جنگ احتمالی با اسرائیل استفاده می کند.

- ایران بیش از هر زمان دیگری و به طور بی سابقه ای در زمینه غنی سازی اورانیوم پیشرفت کرده است. 

- جنگ در مرزهای شمالی اسرائیل برای جبهه داخلی ما سخت خواهد بود اما می دانیم چگونه تعامل کنیم. 

- از تاسیسات هسته ای که ایران زیرزمین و در نزدیکی نطنز در حال ساخت آن است اطلاع داریم. این چیز عجیبی نیست. این روش ایرانی ها برای انتقال تاسیسات هسته ای به زیرزمین است. این کار باعث می شود از قدرت حملات نظامی کمتر شود اما می توان گفت جایی نیست که نتوان به آن دسترسی داشت.

- نمی خواهم بگویم اسرائیل یا غیراسرائیل دارای بمب های سنگرشکن / محافظ شکن است اما قطعا امیدورایم راه حل، به هیچ عنوان حمله نباشد.

- امیدواریم مجبور نباشیم به راه حل نظامی برای برنامه هسته ای ایران برسیم. 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر