خبر داغ امیرعبداللهیان از مذاکرات و لغو تحریم‌ها | ایران و آمریکا به توافق رسیدند

حسین امیرعبداللهیان از توافق ایران و آمریکا خبر داد.

خبر داغ امیرعبداللهیان از مذاکرات و لغو تحریم‌ها | ایران و آمریکا به توافق رسیدند

وزیر امور خارجه کشور جزئیات توافق ایران و آمریکا را اعلام کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی، از دستیابی ایران و ایالات متحده آمریکا به یک توافق برای تبادل زندانیان خبر داد و گفت: در موضوع تبادل زندانیان، به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه درباره جزئیات دستیابی ایران و آمریکا به یک توافق برای تبادل زندانیان گفت: تبادل پیام‌ها همچنان در گفت‌وگوهای لغو تحریم‌ها در جریان است. در موضوع تبادل زندانیان، به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اگر همه چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود، در روزهای آینده انجام خواهد شد.

وزیر خارجه با بیان اینکه ما این پرونده را یک پرونده کاملاً انسانی می‌دانیم، تصریح کرد: از مارس سال گذشته در این رابطه یک سندی بین ما و آمریکا به صورت غیرمستقیم به امضا و تأیید رسید، اما زمینه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است، طرف آمریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی خود قرار دارد.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: معتقد هستیم جمع‌بندی گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها در دسترس است. برای ما، رفع اتهام بی‌اساس از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک مسئله مهم و یکی از خطوط قرمز ما قلمداد می‌شود. در سفر خوبی برای رسیدن به جمع‌بندی گفت‌وگوهای طولانی ماه‌های گذشته وجود دارد. در مسیر دیپلماسی و مذاکره به خوبی قرار داریم و امیدواریم هر چه زودتر نتیجه‌ای که مطلوب است با رعایت کامل منافع ملت‌مان حاصل شود.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به بیاینه مشترک ایران، عربستان و چین گفت: ۵۰ ساعت گفتگو در سطح آقای شمخانی و همتای سعودی خود و مقامات چینی صورت گرفت که در نهایت منجر به صدور بیانیه شد. در چارچوب این توافق، مقرر شد از زمان انتشار بیانیه سه‌جانبه، بازگشت روابط به حالت طبیعی اعلام شود، برای اجرای این توافق، منتظر زمان هیچ کدام طرفین نباشند، ظرف دو ماه وزرای خارجه دو طرف با یکدیگر دیدار کنند و نسبت به تبادل سفرا و انتخاب سرکنسولگری‌ها در شهرهای جده و مشهد مذاکره کنن.

او افزود: در چارچوب دکترین سیاست خارجی متوازن دولت آقای دکتر رئیسی نگاه به آسیا و اولویت همسایگان مورد توجه جدی دستگاه دیپلماسی قرار دارد. ما در این چارچوب پیشرفت‌های خوبی را در بحث توسعه مناسبات با همسایگان در ماه‌های گذشته شاهد بودیم از ماه‌ها قبل ایده‌هایی مطرح بود در خصوص حل مشکلات با برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی. در جریان نشست بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی اولیه‌ای بین من و وزیر خارجه عربستان آقای فرحان در محل ورودمان به اجلاس چند دقیقه انجام شد. طرف سعودی تأکید داشت بر آمادگی خودش برای اینکه روابط به حالت طبیعی برگردد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: توافق تهران و ریاض در راستای منافع دو ملت است و در راستای صلح و امنیت منطقه انجام می‌شود و این توافق علیه هیچیک از کشورهای مسلمان منطقه نخواهد بود. موضوعاتی از جمله یمن، سوریه، افغانستان و منازعه اوکراین وجود دارد که این موضوعات سازوکار دوجانبه خود را دارد.

امیرعبداللهیان گفت: ایران مانند همیشه مذاکره را راه حل اصلی می‌داند. تداوم جنگ راه‌حل نیست و شرایط را پیچیده‌تر می‌کند. امیدواریم در چارچوب توافقی که انجام شده علاوه بر دو ملت همه کشورهای مسلمان در منطقه از مواهب آن برخوردار شوند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: طبعاً کشورها در راستای منافع خودشان اقدام خواهند کرد و اینگونه نیست که در این توافق تصمیمات کشورها، تصمیمات نیروهای مقاومت منطقه در مقابل تجاوزگری‌ها و تهدیدات رژیم صهیونیستی نادیده گرفته شود. هر موضوعی در جای طبیعی خودش قرار دارد و بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی در چارچوب این گفت‌وگوها و مذاکرات انجام می‌شود.

دیگر رسانه ها

  • جانباز

    ایشون حرف های بی محتوا زیاد میزنه . البته ما هم جدی نمی گیریم چون مخاطبش یه عده خوش باورهای از همه جا بی خبرند .

ارسال نظر