چیپی نیامده، گردوخاک به‌پا کرد

نخست‌وزیر جدید نیوزیلند که به «چیپی» مشهور است، به برخورد شنیع با جاسیندا آردرن تاخت.

چیپی نیامده، گردوخاک به‌پا کرد

نخست‌وزیر جدید نیوزیلند از کنایه‌های «تلخ و زننده‌ای» که دامن‌گیر نخست‌وزیر سابق این کشور و خانواده‌اش شده بود، انتقاد کرده و متعهد شد که اجازه ندهد اتفاق مشابهی برای خانواده خودش بیفتد.

ساعاتی پس از آنکه «کریس هیپکینز» به عنوان رئیس حزب کارگر و نخست‌وزیر جدید نیوزیلند انتخاب شد، به توهین‌ها و سوءرفتاری که متوجه «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر مستعفی این کشور بود، واکنش شدیدی نشان داد.

آردرن روز پنجشنبه پس از پنج سال نخست‌وزیری اعلام کرد که دیگر انرژی کافی برای کار را ندارد و از سمت خود استعفا می‌دهد.

سیاستمداران و دیگر چهره‌های برجسته نیوزیلند همگی «انتقادات تلخ و زننده‌ای» که در دوران نخست‌وزیری گریبان‌گیر آردرن شده بود را مورد نکوهش قرار دادند، انتقاداتی که عمدتا در فضای مجازی مطرح می‌شد و شخص آردرن در سخنان پایانی خود به آن‌ها اشاره‌ای نکرد.

هیپکینز گفت: بخش کوچکی از جامعه ما با جاسیندا به شکلی کاملاً شنیع و مشمئزکننده‌ برخورد کردند. این برخوردها نشان‌دهنده خصایص مردم ما نیست.

او که سابقه وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت پلیس نیوزیلند را در کارنامه دارد، گفت: انسان‌ها وظیفه دارند که چنین رفتارهایی را متذکر شده و آن را مورد نکوهش قرار دهند.

هیپکینز اذعان کرد که با تصاحب جایگاه نخست‌وزیری نیوزیلند، عملا به نوعی به یکی از اموال عمومی این کشور بدل می‌شود، اما تاکید کرد که این درباره خانواده‌اش صدق نمی‌کند.

او با تاکید بر اینکه ماجرای طلاقش فقط به خودش مربوط است، ‌گفت که می‌خواهد دو فرزند چهار و شش ساله‌اش مانند دیگر اطفال معمولی نیوزیلندی در دنیای کودکانه خود زندگی کنند.

این نخست‌وزیر جدید نیوزیلند گفت: من فشار عظیمی که به جاسیندا و خانواده‌اش وارد شد را دیدم و تمام تلاشم را می‌کنم که خانواده‌ام را از کانون توجه دور نگه دارم.

جاسیندا آردرن ۴۲ ساله در سخنرانی استعفای خود گفت: من هم انسانم. ما تا هر زمان و به هر میزان که توانایی داشته باشیم مایه می‌گذاریم و بعد از آن دیگر وقت رفتن است.

نفرت‌پراکنی‌ها و تهدیدات علیه آردرن به اعضای خانواده او از جمله دختر چهار ساله‌اش هم رسیده بود. در ماه ژوئن سال گذشته یک منبع اعلام کرد که تهدیدها علیه آردرن در سه سال گذشته سه برابر شده است.

نخست‌وزیر جدید نیوزیلند کیست؟

«کریس هیپکینز» ۴۴ ساله که به «چیپی» مشهور است، به عنوان نخست وزیر بعدی نیوزیلند و رهبر حزب حاکم این کشور معرفی شد.

پس از اجماع آرای درون‌حزبی و حمایت از «کریس هیپکینز» به عنوان تنها نامزد نخست وزیری نیوزیلند، جانشین جاسیندا آردرن، نخست وزیر کنونی این کشور خواهد شد.

آردرن پنجشنبه هفته گذشته به طور ناگهانی اعلام کرد که تا پایان ماه از سمتش استعفا خواهد کرد. بر این اساس، آردرن روز چهارشنبه استعفای خود را تقدیم دولت کرده و سپس هیپکینز سوگند خواهد خورد.

هیپکینز ۴۴ ساله که به «چیپی» مشهور است، در نشستی مطبوعاتی گفت: این بزرگ‌ترین افتخار و بزرگ‌ترین مسئولیت زندگی من است. از چالشی که در انتظارم است، انرژی می‌گیرم و هیجان‌زده هستم.

وی پیش از این به عنوان وزیر «واکنش به همه‌گیری کووید ۱۹» در دولت آردرن فعالیت می‌کرد و پیشتاز راهبرد «مرزهای بسته» بود و در جریان نشست‌های مطبوعاتی روزانه آردرن، معمولاً در کنار وی حاضر می‌شد.

پیش از آنکه هیپکینز به عنوان نخست وزیر معرفی شود، آردرن استعفای خود را به سیندی کایرو، نماینده چارلز سوم، پادشاه انگلیس تقدیم خواهد کرد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر