خبر فوری:

هشدار انگلیس درباره جنگ اتمی به جهانیان

مشاور امنیت ملی دولت انگلیس در سخنرانی برای یک اندیشکده آمریکایی درباره افزایش احتمال جنگ اتمی در جهان هشدار داد.

«استفن لاوگرُو» مشاور امنیت ملی دولت انگلیس با اشاره به تشدید تنش‌ها در روابط غرب با روسیه و چین، درباره افزایش احتمال تهدید «جنگ اتمی در جهان» صحبت کرد.

دولت انگلیس در صفحه اینترنتی خود گزارشی درباره سخنرانی مشاور امنیت ملی این کشور در اندیشکده آمریکایی «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» منتشر کرد.

وی در ابتدای این سخنرانی گفت: «من باید با صحبت در مورد جنگ در اوکراین شروع کنم. ما اخیرا نقطه عطف وحشتناک ۱۵۰ روزه را پشت سر گذاشتیم که پوتین این جنگ غیرقانونی و فاقد توجیه را آغاز کرد و رنج بی‌شماری را به مردم بی‌گناه اوکراین وارد کرد».

مشاور امنیت ملی دولت انگلیس مدعی شد: «من از این موضوع نگرانم که این درگیری با الگوی رفتار عمدی و بی‌پروای روسیه برای تضعیف ساختار امنیت جهانی مطابقت داشته باشد. این الگویی است که الحاق غیرقانونی کریمه، استفاده از تسلیحات شیمیایی و رادیولوژیکی در خاک بریتانیا و تخلفات مکرری  که باعث فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (پیمانINF ) شد را شامل می‌شود».

طبق این گزارش، استفن لاوگرُو در ادامه درباره خطر فزاینده مواجهه اتمی با روسیه و چین، در بحبوحه از بین رفتن کانال‌های ارتباطی محرمانه که به حفظ صلح در طول جنگ سرد کمک کرد، هشدار داده است.

مشاور امنیت ملی انگلیس در این سخنرانی که به صورت مجازی انجام شد، گفته که فقدان گفت‌وگو (میان کشورهای غربی با روسیه و چین) در زمانی اتفاق می‌افتد که نه تنها «طیف وسیع‌تری» از خطرات راهبردی  وجود دارد، بلکه در نتیجه پیشرفت‌های علم و فناوری، تکثیر تسلیحات و افزایش رقابت در عرصه‌هایی مانند فضا، «مسیرهای تشدید تنش» بیشتری در روابط فی مابین آنها وجود دارد.

هشدار انگلیس درباره جنگ اتمی به جهانیان

مشاوران امنیت ملی آمریکا و انگلیس

به گفته این مقام ارشد لندن، دو بلوک یکپارچه جنگ سرد یعنی اتحاد جماهیر شوروی و ناتو توانستند به درک مشترکی از دکترین مربوط به خطر جنگ اتمی برسند که اما چنین درکی امروزه وجود ندارد.

مشاور امنیت ملی دولت انگلیس که کشورش یکی از کشورهای دارنده سلاح اتمی است، در ادامه این نشست برای تاکید بر مبهم بودن وضعیت جاری در رابطه با سلاح اتمی در جهان پای ایران و کره شمالی را وسط کشید.

استفن لاوگرُو با تاکید بر فضای مبهم موجود در جهان درباره دکترین اتمی مدعی شد: «دکترین (کنونی اتمی) در مسکو و پکن، مات و مبهم است چه برسد به پیونگ یانگ یا تهران».

به گفته او، در دوره جنگ سرد درک متقابل دو اردوگاه متخاصم غرب و شرق به اطمینان یافتن از اینکه جهان وارد یک جنگ اتمی نشود، کمک کرد.

مشاور امنیت ملی انگلیس تصریح کرد: «این به هر دوی ما اعتماد به نفس بالاتری داد که راه خود را به سمت جنگ اتمی اشتباه محاسباتی نخواهیم کرد. امروز ما با دیگرانی که ممکن است در آینده ما را تهدید کنند به ویژه در مورد چین، پایه‌های مشابهی نداریم».

این مقام عالی رتبه لندن در نشست اندیشکده مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی، بدون اشاره به برنامه اتمی انگلیس و آمریکا شروع به اتهام‌زنی علیه برنامه اتمی چین و دیگر کشورها زد.

 استفن لاوگرُو نسبت به گسترش سلاح‌های اتمی در کشورهای «سرکش» و همچنین توسعه سریع چنین تسلیحاتی در میان قدرت‌های اتمی تایید شده ابراز نگرانی کرد. وی همچنین گفت که انگلیس درباره مدرن‌سازی زرادخانه اتمی چین، «نگرانی‌های آشکار» دارد.

این مقام ارشد امنیتی انگلیس در بخش اعظم سخنرانی خود به موضوع اوکراین اشاره‌های زیادی داشت و خواستار تقویت فشارهای کشورهای غربی علیه روسیه شد.

طبق گزارش صفحه اینترنتی دولت انگلیس، او با اشاره به «تهاجم روسیه به اوکراین» به عنوان نمونه‌ای از فرسوده شدن سازوکارهای جنگ سرد، از کشورها خواست تا اقدامات کنترل تسلیحاتی را انجام دهند.

مشاور امنیت ملی انگلیس در جمع مخاطبان اندیشکده آمریکایی، توافق‌های کنترل تسلیحاتی را برای حفظ امنیت جهان، «حیاتی» خواند.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر