خبر فوری:

افزایش واردات گاز‌ از ایران‌ به عراق تا ۲ روز آینده

سخنگوی وزارت برق عراق گفت‌: عراق در حال حاضر بین ۵۰ تا ۵۵ میلیون مترمکعب گاز در روز نیاز دارد و طرف ایرانی متعهد شده است مقادیر گاز وارداتی به عراق را افزایش دهد و انتظار داریم تا 2 روز آینده این مقادیر افزایش یابد.

وزارت برق عراق با  اعلام اینکه  این کشور به روزانه بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز نیاز دارد، از آغاز واقعی روند بازپرداخت بدهی گاز ایران خبر داد.

«احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور گفت: دولت عراق از امروز پرداخت بدهی معوقه گاز ایران مربوط به سال ۲۰۲۰ را آغاز و این هزینه را از طریق اخذ تسهیلات از بانک تجارت عراق تامین کرده است.

و ی افزود: این پول توسط وزارت دارایی عراق در صندوق اعتباری واریز شده است و ما همچنان روی قانون حمایت فوق العاده از امنیت غذایی و توسعه برای بازپرداخت مبلغ وام حساب می‌کنیم.

وی افزود: به موازات آن، جلسات و دیدارهایی با وزارت نیرو و شرکت گاز ایران برگزار شده است تا سطح پمپاژ گاز به عراق بالاتر رفته و ظرفیت و توانمندی نظام ملی تقویت شود.

موسی تاکید کرد: عراق در حال حاضر بین ۵۰ تا ۵۵ میلیون مترمکعب گاز در روز نیاز دارد و طرف ایرانی متعهد شده است با شروع فرآیند پرداخت، مقادیر گاز وارداتی به عراق را افزایش دهد و انتظار داریم تا دو روز آینده این مقادیر افزایش یابد.

عراق برای تأمین یک سوم نیازهای بخش انرژی خود از ایران گاز و برق خریداری می‌کند. سال‌ها درگیری در عراق موجب شده این کشور در تأمین نیازهای انرژی جمعیت ۴۰ میلیون نفری خود با مشکلاتی مواجه شود.

دولت آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، در راستای تشدید تحریم‌ها علیه ایران صنعت انرژی عراق را در فهرست تحریم‌ها قرار داد اما با اعطای چند معافیت موقت از بغداد خواست وابستگی خود به ایران برای تأمین انرژی را برطرف کند.

پارلمان عراق، چهارشنبه هفته گذشته متن پیشنهادی قانونی موسوم به «حمایت فوق‌العاده از امنیت غذایی و توسعه» را تصویب کرد.

در حالی کلیات بودجه کشور عراق در سایه عدم تشکیل دولت جدید تعیین نشده است، تصویب این قانون به عراق این امکان را می‌دهد که بدهی‌های خود به‌ویژه در زمینه برق و امنیت غذایی را پرداخت کند.

طبق این قانون عراق این امکان را خواهد یافت تا بدهی‌های گازی ایران را پرداخت کند.

سخنگوی وزارت برق عراق پیش‌تر هم گفته بود که میزان دقیق بدهی برقی این کشور به ایران معادل ۱ میلیارد و ۶۴۲ میلیون دلار است.

موسی پیش از این هشدار داده بود که قطع شدن گاز ایران، بر روی عراق تأثیر خواهد گذاشت زیرا برق کشور تا حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ مگاوات متکی به گاز ایران است و توقف گاز به معنای توقف یک سوم شبکه برق کشور خواهد بود.

منبع: فارس

دیگر رسانه ها

ارسال نظر