خبر فوری:

توضیحات لاوروف درباره لغو تحریم‌ها در جریان مذاکرات

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: ما علاقه‌مند به ادامه مذاکرات به رغم سختی آن هستیم.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: لغو تحریم های روسیه بخشی از مذاکرات صلح بین مسکو و اوکراین است که «دشوار» است اما به صورت روزانه ادامه دارد.

لاوروف در اظهارات خود در مصاحبه با خبرگزاری رسمی چین، شینهوا، که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه نیز منتشر شد، گفت: در حال حاضر هیات های مذاکره کننده روسیه و اوکراین تقریبا به طور روزانه از طریق ویدئو کنفرانس درباره پیش نویس توافق احتمالی مذاکره می کنند.

اوکراین و روسیه از ۲۹ مارس (۹ فروردین) تاکنون مذاکرات صلح رو در رویی نداشته اند و فضای مذاکرات با توجه به اتهامات اوکراین مبنی بر این نیروهای روسی حین خروج از مناطق نزدیک کی یف مرتکب جنایت هایی شده اند وخیم تر شده است؛ مسکو این ادعا را رد می کند.

لاوروف گفت: دستور مذاکرات صلح با اوکراین همچنین در بین مسائل دیگر شامل مسائل مربوط به نازی زدایی، به رسمیت شناختن واقعایت های ژئوپلتیکی جدید، لغو تحریم ها و وضعیت زبان روسی است.

وی با این حال از ارائه جزییات بیشتری خودداری کرد و اظهار داشت: ما علاقه مند به ادامه مذاکرات به رغم سختی آن هستیم.

کی یف روز جمعه هشدار داد که مذاکرات درباره پایان دادن به جنگ روسیه که اکنون در سومین ماه خود بسر می برد، با خطر فروپاشی مواجه است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از ابتدای آغاز این جنگ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) گفته تحریم های غرب علیه روسیه باید تقویت شود و نمی تواند بخشی از مذاکرات باشد.

اوکراین روز جمعه ضمن هشدار درباره شکست مذاکرات گفت: روسیه مناطقی در شرق این کشور را هدف بمباران های خود قرار داده اند و این در حالیست که قانونگذاران آمریکایی وعده داده اند بسرعت بسته کمک گسترده جدیدی را برای کی یف تصویب کنند.

رویترز نوشت: نیروهای روسیه پس از ناکامی در تصرف پایتخت در یک حمله ۹ هفته ای که شهرها را به ویرانه تبدیل کرد، هزاران نفر را کشته و ۵ میلیون اوکراینی را مجبور به فرار به خارج از کشور کرد، تمرکز خود را به سمت شرق و جنوب اوکراین معطوف کرده است.

مسکو شهر خرسون در جنوب اوکراین را به تصرف خود درآورده و نیروهایش بیشتر شهر بندری ماریوپل در شرق این کشور را اشغال کرده‌اند. در این شهر تلاش‌های سازمان ملل برای تخلیه غیرنظامیان و نظامیان در یک کارخانه بزرگ فولاد در حال انجام است.

زلنسکی در گفتگو با خبرنگاران در لهستان که میزبان تقریبا سه میلیون آواره اوکراینی است درباره چشم انداز تداوم مذاکرات با روسیه ابراز بدبینی کرده و جنایت های روسیه را عامل خشم عمومی عنوان کرد./ ایرنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر