خبر فوری:

درخواست جدید اوکراین از آژانس

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد اوکراین مقادیر زیادی تجهیزات برای استفاده در نیروگاه‌های هسته‌ای خود درخواست کرده است.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گفت که اوکراین از این آژانس فهرستی جامع از تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای اش در طول جنگ با روسیه را درخواست کرده است که این موارد شامل دستگاه‌های اندازه گیری تشعشع، مواد محافظ، کمک‌های کامپیتوری، سیستم‌های منبع تغذیه و دیزل ژنراتورها می‌شود.

وی افزود: ما اجرای کمک‌هایی را که آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو آن ارائه خواهند کرد، از جمله با تحویل تجهیزات مورد نیاز به طور مستقیم به سایت‌های هسته‌ای اوکراین، هماهنگ خواهیم کرد.

گروسی ادامه داد: نیازها بسیار زیاد است و من از حمایت قابل توجهی که کشورهای عضو آژانس اعلام کرده اند که ارائه خواهند کرد، بسیار سپاسگزارم.

اوکراین ۱۵ راکتور عملیاتی در چهار نیروگاه دارد که هفت نیروگاه آن در حال حاضر به شبکه متصل هستند، از جمله دو راکتور در تأسیسات «زاپروژیا» که در حال حاضر تحت کنترل روسیه است.

رسانه‌ها همچنین پیشتر اعلام کرده بودند که گروسی به زودی قرار است از نیروگاه «چرنوبیل» که به کنترل نیروهای روسیه در آمده است، بازدید کند./ مهر

دیگر رسانه ها

ارسال نظر