فراز عجیب یک متهم جاسوسی برای ایران از زندان لندن | آماده باش بنادر و فرودگاه‌ها +عکس

در پی فرار یک متهم به ترور از زندانی معروف در لندن پلیس این شهر اعلام کرد که همه بنادر و فرودگاه‌ها در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

فراز عجیب یک متهم جاسوسی برای ایران از زندان لندن | آماده باش بنادر و فرودگاه‌ها +عکس

در پی فرار یک متهم به ترور از زندانی معروف در لندن پلیس این شهر اعلام کرد که همه بنادر و فرودگاه‌ها در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

 یک سرباز سابق که به اتهام ترور زندانی شده بود از زندان لندن فرار کرد. پلیس لندن اعلام کرد که در پی ناپدید شدن "دانیل عابد خلیف" ۲۱ ساله از بازداشتگاهی در جنوب لندن در صبح روز چهارشنبه، همه بنادر و فرودگاه ها در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند. بر اساس اطلاعات منتشر شده مظنون احتمالا هنوز در منطقه پایتخت است، با این حال نمی توان خروج وی از پایتخت را رد کرد.

زندان واندسورث

رئیس واحد مبارزه با تروریسم پلیس لندن گفت: ما هیچ اطلاعاتی نداریم که بگوییم "خلیف" تهدیدی برای عموم مردم است. با این وجود، به شهروندان هشدار داده شد که به خلیف نزدیک نشوند، بلکه در صورت دیدن او باید فورا با پلیس تماس بگیرند.

بنا به گزارش رسانه‌ها، فرد فراری در آشپزخانه زندان واندسورث کار می‌کرد و لباس آشپزی متشکل از یک تی‌شرت سفید و یک شلوار سفید و قرمز به تن داشت. کارکنان اصلاحات گفتند که در حال همکاری با پلیس برای دستگیری خلیف و در حال "بررسی فوری" نحوه فرار او هستند.

زندان واندسورث

خلیف به دلیل دو حادثه در پایگاه نیروی هوایی در استافورد، مرکز انگلستان، در بازداشت به سر می‌برد. او متهم به تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی است که ممکن است برای شخصی که مرتکب یا آماده کننده یک عمل تروریستی است مفید باشد. این سرباز سابق همچنین متهم شده بود که با قرار دادن یک شی مشکوک در پایگاه هوایی، زنگ خطر کاذب بمب را به صدا درآورده است.

زندان واندسورث در لندن

این زندان در واندسورث قبلاً صحنه یکی از مشهورترین فرارهای زندان از این کشور بوده است. در سال 1965، "رونی بیگز"، سارق بریتانیایی از این ندامتگاه فرار کرد. وی تا 35 سال بعد در بلژیک، فرانسه، استرالیا و برزیل مخفی شده بود. در سال 2001، بیگز به فرار خود پایان داد و خود را به مقامات بریتانیا تسلیم کرد.

یکی از مشهورترین زندانیان اخیر واندسورث، بوریس بکر، ستاره سابق تنیس بود. او به چندین جرم در جریان یک ورشکستگی محکوم شده بود. بکر سال گذشته آزاد شد.

دانیل عابد خلیفه در پرونده اتهامی‌اش به جمع آوری اطلاعاتی که ممکن است برای کشور دیگر مفید باشد،‌ متهم شده و حال مشخص شده که  کشور  مورد اشاره در موارد اتهامی او «ایران» است.

فارس نوشت: انگلیس مدعی فرار «جاسوس ایران» از زندانی در لندن شد

به گزارش عرشه آنلاین، انگلیس ادعا می‌کند یک سرباز سابق این کشور که قرار بوده در ارتباط با اتهاماتش در خصوص جاسوسی برای ایران مورد محاکمه قرار گیرد از زندانی در لندن متواری شده است.

انگلیس مدعی شده یک سرباز سابق که قرار بوده در ارتباط با اتهاماتش در خصوص جاسوسی برای ایران در دادگاه محاکمه شود از زندانی در لندن گریخته است.

رسانه‌های انگلیس گزارش داده‌اند یک سرباز سابق انگلیسی که در انتظار محاکمه در خصوص اتهاماتش مبنی بر کاشت بمب‌های ساختگی و تلاش برای درز اطلاعات به ایران بوده روز چهارشنبه از زندانی در لندن گریخته است.

گزارش‌ها حاکی است «دانیل عابد خلیفه» که ۲۱ سال سن دارد از آشپرخانه زندان «وندزورث» گریخته است. ادعا شده او با آویزان کردن خودش از طریق یک تسمه در زیر یک کامیون حمل غذا موفق به گریز شده است. همچنین ادعا شده که او هنگام فرار لباس سرآشپز به تن داشته است.

بیانیه «الکس چاک» وزیر دادگستری انگلیس حاکی است  مسئولان زندان به فاصله کوتاهی بعد از فرار خلیفه خودرو مورد نظر را مورد بررسی قرار دادند اما تازه بعد از پیدا کردن تسمه در زیر این ماشین متوجه روش او برای فرار شدند.  او گفت: «دانیل خلیفه پیدا شده و در مقابل قانون قرار خواهد گرفت.»

وبگاه رسانه دولتی انگلیس بی‌بی‌سی گزارش داده خلیفه که پیش از این در پادگان استافورد سرباز وزارت دفاع انگلیس بوده ظاهراً تلاش کرده اطلاعاتی را به ایران درز بدهد.

روزنامه یو‌اس‌ای‌ تودی گزارش داده پلیس یک تیم ویژه را برای پیدا کردن خلیفه عازم کرده و از عموم مردم خواسته در صورت دیدن او فوراً مراتب را به پلیس اطلاع دهند.

«دامینیک مورفی»، فرمانده یگان ضد تروریسم پلیس لندن در بیانیه‌ای که در شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) منتشر شده گفت: «من از مردم می‌خواهم به پلیس برای پیدا کردن دانیل خلیفه که ممکن است در هر جایی در پادشاهی متحده انگلیس پنهان شده باشد کمک کند.»

مورفی علاوه بر این از مردم خواسته با آنکه دانیل خلیفه خطرناک نیست اما از نزدیک شدن به او خودداری کنند.

در حالی که تحقیقات پلیس بر لندن متمرکز است مسئولان معتقدند که خلیفه ممکن است برای خروج از انگلیس تلاش کرده باشد. مورفی گفت: «ما داریم همکاری بسیار نزدیکی با همکارانمان در واحد مرزی انجام می‌دهیم تا هر گونه خطرات ناشی از خروج احتمالی او از کشور را شناسایی کنیم بنابراین در حال حاضر می‌توان این وضعیت را یک عملیات جستجوی سراسری با مشارکت تمامی نیروهای کشور نامید.»

خلیفه به ایجاد یک تهدید ساختگی برای انجام حملات تروریستی از طریق کاشت بمب‌های جعلی در پادگان مذکور متهم شده است. اسناد دادگاه که علیه او تنظیم شده نشان می‌دهند که او با کاشت سه قوطی سیم‌کشی‌شده قصد داشته یک عملیات بمب‌گذاری را شبیه‌سازی کند.

او علاوه بر این در این پرونده که مربوط به سال ۲۰۲۱ است به جمع‌آوری «اطلاعاتی که ممکن بوده مستقیماً یا غیرمستقیماً برای دشمن مفید باشد» متهم شده است.

طبق نوشته روزنامه گاردین خلیفه قرار بود در ماه نوامبر در دادگاه «وولویچ کراون» محاکمه شود. او بعد از آنکه به اتهامات جداگانه‌ای دستگیر شده بود ژانویه سال گذشته به قید وثیقه از زندان آزاد شد. روزنامه تلگراف می‌گوید یگان ضدتروریسم اسکاتلندیارد ( مرکز پلیس شهر لندن) در همان ماه او را برای تحقیقات بیشتر باز هم بازداشت کرد.

فرار این فرد از زندان باعث انتقاد از تدابیر امنیتی در زندان‌ها شده است. «کائر استارمر»، رهبر حزب کارگر از کمبود نیروی کار و مسائل مربوط به حفاظت ساختمان‌ها در زندان «وندزورث» انتقاد کرده است.

استارمر که یکی از اعضای پارلمان انگلیس است گفت: «این مسئله، خواه مربوط به این زندان یا سایر زندان‌ها یا دیگر زیرساخت‌ها در این کشور باشد نشان‌دهنده الگوی رفتاری این دولت است.»

 ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این اتفاق مدعی شده که فرار از زندان در انگلیس مسئله‌ای است که به ندرت اتفاق می‌افتد.

قرار بود این متهم در ماه نوامبر سال جاری محاکمه شود.

این زندانی روز گذشته توانست از زندان فرار کند و الکس چاک،‌ وزیر دادگستری بریتانیا به مجلس عوام گفته که تحقیقات مستقلی در مورد فرار این زندانی انجام خواهد شد.

تمامی نیروهای پلیس و نقاط مرزی بریتانیا در پی فرار این زندانی به حال آماده باش درآمده‌اند.

دانیل عابد خلیفه ۲۱ ساله که همچنین به قرار دادن بمب‌های جعلی در پایگاهی نظامی در حین خدمت در ارتش متهم شده بود، در انتظار محاکمه بود.

گمان می‌رود این زندانی که روز گذشته در شیفت صبح در آشپزخانه زندان کار می‌کرد، خود را به قسمت زیرین یک ون حمل غذا متصل کرده و به این طریق موفق شده از زندان فرار کند.

زندان واندسورث در لندن
"افزایش تدابیر امنیتی باعث صف طولانی کامیون‌ها در بندر دوور شده است. کشتی‌ها به مقصد فرانسه از این بندر حرکت می‌کنند."

جستجوهای وسیع برای یافتن این زندانی در جریان است.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 105081

سایر رسانه ها

    ارسال نظر