آماده‌باش نیروها در چند استان | شهروندان هشدارها را جدی بگیرند

سازمان هواشناسی ایران نسبت به نفوذ سامانه بارشی جدید، سیل، وزش باد شدید و طوفان، کاهش دما و رگبار و رعد و برق به شهروندان هشدار داد.

آماده‌باش نیروها در چند استان | شهروندان هشدارها را جدی بگیرند

هواشناسی ایران درباره نفوذ سامانه بارشی جدید و تشدید بارش‌ها کشور هشدار داد. سازمان هواشناسی ایران در خصوص سیل، کاهش دما و باران‌های سیل‌آسا چند وضعیت هشدار صادر کرد. سازمان هواشناسی ایران نسبت به طوفان، وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق و بارش شدید باران به شهروندان چند استان کشور هشدار داد.

بیشتر بخوانید: هشدار به شهروندان ۲۲ استان | سرما، سیل و سامانه بارشی جدید به کشور رسید

سازمان هواشناسی با هشدار نفوذ سامانه بارشی جدید و ادامه ناپایداری‌های جوی در برخی استان‌ها از وزش باد شدید طی امروز در اکثر مناطق کشور خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، سواحل دریای خزر، مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز،‌ زاگرس مرکزی، مرکز، جنوب و جنوب شرق رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد و در شمال شرق و شرق کشور بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

فردا دوشنبه در نیمه غربی کشور جو پایداری همراه با روند افزایش دما حاکم می‌شود و در نوار شرقی کشور شامل استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

روز سه‌شنبه در برخی مناطق آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، ارتفاعات البرز مرکزی، شمال خراسان رضوی، شرق خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شمال هرمزگان بارش روی می‌دهد. چهارشنبه نیز در مناطقی از شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

امروز در بیشتر مناطق کشور سرعت وزش باد افزایش می‌یابد. فردا در دامنه‌های جنوبی البرز و برخی مناطق مرکز، غرب و جنوب شرق، سه‌شنبه در شمال شرق و شرق و چهارشنبه در شرق وزش باد شدید گاهی با خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. دمای هوا امروز در دامنه‌های جنوبی البرز به‌طور نسبی کاهش می‌یابد و از دوشنبه تا آخر هفته در این مناطق افزایش می‌یابد.

امروز و فردا تنگه هرمز و شمال خلیج فارس و از دوشنبه تا چهارشنبه شرق دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی، ناپایداری‌های محلی و نفوذ سامانه بارشی جدید

زمان شروع: دوشنبه 1402/03/01

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/03/02

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/03/01: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی و ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان.

سه‌شنبه 1402/03/02: نیمه شمالی خراسان رضوی، شرق خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر به‌شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، رخداد مه و کاهش دید.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: گسترش و تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: اواخر وقت یک‌شنبه 1402/02/31

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید در بعضی ساعات احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/31: تهران، البرز، قزوین، مرکزی، دامنه و ارتفاعات گیلان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌‌ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

نوع مخاطره: خسارت به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/31: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، تهران، البرز، قزوین، سمنان، یزد، کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، هرمزگان، مرکزی، قم و ارتفاعات گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها

عدم انجام آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها.

انجام آبیاری در خاک‌های شور بعد از وقوع باران به‌منظور آبشویی شوری از محیط ریشه.

تسریع در انتقال محصولات برداشت‌شده به مکان‌های مسقف.

حفاظت از مزارع و باغات در برابر تگرگ.

ارتفاع دادن کندوهای زنبور عسل از زمین.

کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت برای جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی.

عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها.

تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی.

جلوگیری از ورود آب گل‌آلود به استخرها با توجه به حجم روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: یکشنبه 1402/02/31

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید در برخی ساعات احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ، کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/31: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی اصفهان و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌‌ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/31: کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، شمال سمنان، یزد، فارس، کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، خوزستان، غرب و شمال هرمزگان، مرکزی، قزوین، البرز، قم و تهران، ارتفاعات استانهای گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر به‌شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، رخداد مه و کاهش دید.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری و نفوذ گردوغبار

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و نفوذ گردوغبار

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/31: خوزستان، اصفهان، یزد، مرکزی، زنجان، قزوین، همدان، لرستان، قم، البرز، تهران، کرمان، سمنان، فارس، بوشهر، شمال هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، اردبیل و جنوب آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: اواخر وقت دوشنبه 1402/03/01

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد تا 40 نات و افزایش ارتفاع موج حداکثر 1.5 متر در سواحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان با تأکید بر تنگه هرمز در ساعات بعدازظهر و شب.

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/31: خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه 1402/03/01: شرق خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط در عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، احتیاط در سفرهای دریایی با شناور سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی از جمله صیادی و بنادر در سواحل و فراسواحل.

هشدار هواشناسی و آماده‌باش نیروها در چند استان کشور

معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال‌احمر با اشاره به بارش‌های رگباری در ۴ استان گفت: امدادگران هلال‌احمر همچنان در آماده باش‌اند.

مرتضی مرادی پور، معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال‌احمر اعلام کرد: روز چهارشنبه با هشدار سازمان هواشناسی کشور مبنی بر ورود جبهه جدید بارشی به کشور و وقوع بارش‌های رگباری بهاره در روزهای شنبه و یکشنبه، ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت‌ماه در استان‌های غربی، امدادگران هلال‌احمر به حالت آماده‌باش درآمدند.

او با اشاره به این خبر افزود: عصر امروز، شنبه ۳۰ اردیبهشت در استان اردبیل با آبگرفتگی معابر در شهرستان‌های مشکین شهر و گرمی رو به رو بودیم که امدادگران هلال احمر مشغول امدادرسانی به متاثرین از این آبگرفتگی شدند.

معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال‌احمر ادامه داد: علاوه بر این در استان آذربایجان شرقی، شهرستان اهر و کلیبر نیز شاهد آبگرفتگی، در استان آذربایجان غربی آبگرفتگی در شهرستان تکاب و در ایلام نیز آبگرفتگی در سرابله به وقوع پیوست که امدادگران هلال احمر اقدام به تخلیه آب چند باب منزل مسکونی در این استان‌ها کردند.

او گفت: طی تماس تلفنی که با مراکز eoc در استان‌های فوق گرفته شد در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد اما با توجه به تداوم بارش‌ها تا عصر فردا، رعایت نکات ایمنی زیر، به کاهش خسارات ناشی از سوانح جوی کمک می‌کند.

معاون عملیات سازمان امدادونجات هلال‌احمر تاکید کرد: هموطنان با توجه به بارش هاش ناگهانی و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها، از اتراق در کنار و در مسیر رودخانه‌ها جدا خودداری کنند. همچنین اطلاع از وضعیت آب و هوا، وضعیت جاده‌ها، رعایت توصیه‌های ایمنی برای اطمینان از وضعیت خودرو و داشتن لوازم اضطراری برای عبور از جاده‌های لغزنده را برای حفظ سلامت خود و سایر سرنشینان خودرو جدی بگیرند.

او تاکید کرد: هموطنان در هر جای ایران که هستند، در صورت نیاز به امداد و نجات در حوادث، در کوتاه‌ترین زمان ممکن امدادگران هلال احمر در کنار آنها خواهند بود. شماره تلفن امداد و نجات هلال احمر ۱۱۲ و آماده امداد و نجات افراد حادثه دیده در حوادث است.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر