شیوع یک بیماری مرگبار در خوزستان + علایم

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نسبت به شیوع یک بیماری خطرناک در خوزستان به شهروندان هشدار داد.

شیوع یک بیماری مرگبار در خوزستان + علایم

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از شناسایی موارد بیماری مالاریای واردشده به استان خبر داد.

دکتر پژمان بختیاری‌نیا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با هوشیاری حافظان سلامت، موارد بیماری مالاریای واردشده به استان خوزستان که چهار نفر بودند و از استان‌های دیگر به خوزستان آمده بودند، به سرعت شناسایی شدند.

بیشتر بخوانید: هشدار درباره شیوع یک بیماری حاد و خطرناک در ایران + علایم

بختیاری فرد تاکید کرد: این بیماران به موقع تحت مراقبت و درمان قرار گرفته‌اند.

مالاریا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: بیماریابی و شناسایی افراد مبتلا، یکی از مهمترین اقدامات در روند کنترل و ممانعت از گسترش بیماری‌های واگیر است که با حساسیت و دقت بالای همکاران در نظام سلامت استان خوزستان این کار به خوبی انجام شده و بیماران شناسایی شده تحت درمان قرار گرفته‌اند و تمام اقدامات لازم بر اساس دستورالعمل‌ ملی انجام شده است.

بختیاری‌نیا گفت: مبارزه با مالاریا یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های نظام سلامت کشور است که به طور مستمر و همه ساله اجرا می‌شود. بیماریابی فعال در جمعیت‌های هدف به منظور پیشگیری از انتقال بیماری در درون استان خوزستان، تقویت و تشدید بیماریابی در کلیه شهرستان‌ها و همچنین مراقبت حشره‌شناسی و کنترل ناقلین در مناطق هدف پیوسته در حال انجام است. خوشبختانه تاکنون موردی از انتقال داخلی در استان خوزستان نداشته‌ایم و موارد شناسایی شده همگی در خارج از استان مبتلا شده بودند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توصیه کرد: بیماری مالاریا به واسطه پشه آنوفل از فرد بیمار به افراد سالم منتقل می‌شود ؛بنابراین حفاظت فردی از نیش پشه و استفاده از پشه‌بند می‌تواند از ابتلا به بیماری منتقله از طریق حشرات از جمله مالاریا جلوگیری کند. در صورت سفر به مناطق جنوب شرقی کشور و بروز تب و لرز، سریعاً به نزدیکترین واحد بهداشتی مراجعه کنید.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر