خبر مهم درباره آزمون مدارس نمونه دولتی

چالش مدیران مدارس نمونه برای جذب دانش‌آموزان با حذف آزمون ورودی این مدارس

خبر مهم درباره آزمون مدارس نمونه دولتی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: مدارس نمونه دولتی، جلوه ویژه عدالت تربیتی و آموزشی است.

محمد مهدی کاظمی در نشست تخصصی مدیران مدارس نمونه دولتی دوره اول متوسطه سراسر کشور گفت: پیشرفت هر کشوری پیشرفت در حوزه مسائل علمی و پژوهشی است، اما وقتی رشد علمی موثر خواهد بود که نگاه توحیدی در آن باشد. اگر به علم توجه کنیم اما به معنویت توجه نکنیم، تولید علم توحیدی نیست و انسان را به سرانجامی که خداوند ترسیم فرمودند، نمی رساند.

وی ادامه داد: مدرسه تنها محیط علم آموزی نیست و مهم‌ترین چیزی که در مدرسه رقم می خورد و در کنار تعلیم قرار می‌گیرد، بحث تربیت است. کلید واژه تربیت که در سند تحول تاکید شده باید مورد توجه باشد،اگر بدنبال شکوفایی تمدن نوین اسلامی هستیم که رهبر انقلاب در ۵ بعد آن را ترسیم کردند، مهم ترین مسیر تحقق آن نظام تعلیم و تربیت است.

عضو شورای عالی آموزش ‌و پرورش افزود: در نظام تعلیم و تربیت هم باید توسعه علمی برای دانش آموزان رقم زده شود و هم برای مسئله تربیت را برنامه‌ریزی و طراحی کنیم. شناسایی استعدادها و شکوفایی آن در دانش آموزان امری اساسی است که در آموزش و پرورش و دوره اول متوسطه رقم می خورد.

محمدمهدی کاظمی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین ۱۰ سال پیش با اهداف و انتظاراتی تصویب شد، بیان کرد: از زمان تصویب سند بیش از ۱۰ سال گذشته، اما در اجرایی سازی آن، اهداف ترسیم شده، محقق نشده است. یکی از عوامل عدم اجرا، شاید این بوده است که سند از بالا به پایین اجرا شده و الگوی تحول مدرسه تدوین نشده است.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از رویکردهای دولت مردمی، اجرایی سازی سند است و یکی از موضوعات مورد تاکید وزیر آموزش و پرورش اجرایی سازی سند تحول است و در این راستا به تازگی الگوی مدرسه‌ای سند تحول طراحی شده و امیدواریم با اجرای مطلوب آن اهداف سند تحول محقق خواهد شود.

عضو شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: اجرایی سازی سند در مدرسه رقم می خورد و محور اصلی اجرایی شدن آن مدیران مدارس هستند. اگر مدرسه را به مثابه هرم ترسیم کنیم در راس این هرم مراتبی از حیات طیبه را باید در نظر گرفت و هر ضلع آن، نقشی دارد. یک ضلع دانش آموزان، اولیا و معلمان هستند. ضلع دیگر برنامه درسی و محتوای آموزشی و ضلع دیگر زیرساخت ها، فضا، امکانات و محیط پیرامونی است. مدیر مدرسه محور اصلی و در مرکز ثقل هرم است که کل جریان و فرایند را رصد می کند و خلأها و ضعف ها در هر بخش می بیند و متناسب با آن اقدامات اصلاحی انجام می دهد.

معاون آموزش متوسطه افزود: در این راستا هم نسبت به این نگاه مدیریتی و توانمندسازی مدیران مدارس باید تلاش مضاعف گردد تا مدارس کانون اصلی اجرایی سازی سند تحول شوند.

کاظمی در ادامه گفت: در دوره متوسطه مدارس متنوعی وجود دارد و یکی از آن مدارس، نمونه دولتی است. این مدارس با هدف ایجاد فرصت مناسب در مناطق کمتر برخوردار ایجاد شد؛ دانش آموزانی که با استعداد هستند، اما فرصت مطلوب یادگیری برای آنها فراهم نیست، در این مدارس مشغول به تحصیل می گردند.

وی در ادامه گفت: مدارس نمونه دولتی در متوسطه در مناطق کم تر برخوردار و برای جذب دانش آموزان مستعد مناطق حاشیه و روستا فعال هستند که جلوه ویژه عدالت تربیتی و آموزشی محسوب می شوند. در سال ۹۶ با بازنگری در شیوه آزمون، شرایط جدید بخصوص در دوره اول متوسطه با حذف آزمون ورودی این مدارس، به وجود آمد که شاید چالش امروز مدیران در جذب دانش آموزان باشد.

عضو شورای عالی آموزش ‌و پرورش خاطرنشان کرد: باید تقویت هویت ایرانی اسلامی را در دانش آموزان در اولویت قرار داد و یکی از راه های آن ادبیات و توجه به مفاخر کشور است و امروز، سالروز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی که از مفاخر ادبی ایران است و با توجه به ادبیات و شناخت مفاخر، سنت، آداب، رسوم و... می توان هویت بچه ها را شکل داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، معاون آموزش متوسطه گفت: در دوره متوسطه اول کار ویژه دیگر که باید صورت گیرد، مهارت آموزی و  استعداد سنجی است. باید فرصت مناسب برای شناسایی استعداد دانش آموزان فراهم شده تا پرورش یابند و با هدایت تحصیلی که باید فرایندی باشد، دانش آموزان را به سمت توانمندی هایشان هدایت کرد. هدایت تحصیلی باید از پایه چهارم آغاز شود و تا هفتم و نهم این فرایند ادامه پیدا کند.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر