خبر خوش: توله پلنگ بیمار در بجنورد نجات یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: یک قلاده توله پلنگ بیمار که در روستای استاد فاروج مشاهده شده بود برای درمان به بجنورد منتقل شد.

خبر خوش: توله پلنگ بیمار در بجنورد نجات یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: یک قلاده توله پلنگ بیمار که در روستای استاد فاروج مشاهده شده بود برای درمان به بجنورد منتقل شد.

رضا شکاریان اظهار کرد: این توله پلنگ به وسیله مردم روستای استاد شهرستان فاروج مشاهده و به اداره حفاظت محیط زیست گزارش شد که کارشناسان حیات وحش آن را زنده گیری کردند.

وی افزود: این توله پلنگ ماده که حدود ۱۰ ماهه است بدلیل ضعف و بی‌حالی در شرایط بدی به سر می برد که توسط روستاییان نجات یافت و برای درمان و مراقبت های دامپزشکی به بجنورد منتقل شد.

وی اظهار کرد: از مردم علاقمند به حیات وحش درخواست می شود در صورت مشاهده گونه های جانوری از نزدیک شدن به آنها خودداری کرده و موارد را با ادارات حفاظت محیط زیست یا شماره ۱۵۴۰ اطلاع دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: اکنون این توله پلنگ برای مراقبت بیشتر به پارک پردیسان باباامان بجنورد منتقل شد.

بیشتر کوه های استان زیستگاه پلنگ است اما پارک ملی ساریگل در اسفراین از پرتراکم‌ترین زیستگاه‌های این گونه ارزشمند در جهان محسوب می شود.

پلنگ حیوانی شبگرد و منزوی است و عمدتا خود را مخفی می کند از این رو، کمتر مشاهده می شود.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند.

برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۷ هزار هکتار مدیریت می کند.

منبع: ایرنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر