ماجرای عجیب مهمان ناخوانده فضایی که محبوب ناصرالدین‌شاه بود! + تصاویر

«شهاب‌سنگ اشتهارد» مهمان ناخوانده فضایی ایران که البته به شهاب‌سنگ ورامین هم شهرت دارد، شهاب‌سنگ ناصرالدین شاه بود و بعد از ناصرالدین شاه شهرتی جهانی پیدا کرد.

ماجرای عجیب مهمان ناخوانده فضایی که محبوب ناصرالدین‌شاه بود! + تصاویر

بهار سال ۱۲۵۹، یک شهاب‌سنگ با ردی آتشین، مسافتی از آسمان ایران را طی کرد و در حوالی اشتهارد (غرب تهران و یکی از شهرستان‌های کنونی استان البرز) به زمین خورد. عشایری که آن حوالی چادر زده بودند به دنبال رد این مهمان ناخوانده فضایی رفتند و آن را از گودالی ۲.۵ متری که بر اثر شدت برخورد ایجاد شده بود، بیرون آوردند.

شهاب‌سنگ قاجاری اشتهارد

این شهاب‌سنگ ۵۴ کیلوگرمی که البته بدون دلیلی خاص به شهاب‌سنگ ورامین هم شهرت دارد، آن موقع پس از چند بار دست‌به‌دست شدن، به دربار ناصرالدین شاه تحویل داده شد و از آن زمان تاکنون، به مهم‌ترین شهاب‌سنگ ایران تبدیل شده است.

شهاب‌سنگ قاجاری اشتهارد

شهاب‌سنگ اشتهارد، دیگر شهاب‌سنگ ناصرالدین شاه بود و بعد از ناصرالدین شاه شهرتی جهانی هم پیدا کرد؛ در حدی که ۱۶ سال بعد یعنی در زمان مظفرالدین شاه، یک آمریکایی به نام «پروفسور هنری وارد» با اطلاع از وجود چنین جرم آسمانی در ایران، راهی طولانی طی کرد و برای دیدن آن در کاخ گلستان موفق شد با مظفرالدین شاه ملاقات کند.

شهاب‌سنگ قاجاری اشتهارد

«وارد» ابتدا از شاه می‌خواهد که به او اجازه عکاسی و وزن کردن شهاب سنگ داده شود و بعد با اصرار زیاد و گفت‌و‌گوی طولانی با مظفرالدین شاه موفق می‌شود با اره خود تکه‌ای از آن را جدا کند و برای خود داشته باشد. البته وارد تکه‌های شهاب سنگ را بعدها به چند موزه در اروپا و آمریکا فروخت. رد اره این تاجر اشیای عجیب هنوز بر شهاب سنگ ناصرالدین شاه باقی مانده است.

این شهاب سنگ در کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند در گوشه‌ای از قسمت اصلی کاخ آن را مشاهده کنند.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر