خبر مهم آموزش و پرورش درباره کتاب‌های درسی سال جدید

وزارت آموزش و پرورش جزئیات ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ را اعلام کرد.

خبر مهم آموزش و پرورش درباره کتاب‌های درسی سال جدید

فرآیند ثبت سفارش و نحوه خرید اینترنتی کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ اعلام شد.

ثبت سفارش کتاب‌های درسی برای تمام پایه‌ها و رشته‌های تحصیلی، از روز ۲۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود. ثبت‌نام پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیز از ۵ تیرماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

در راستای توسعه دولت الکترونیک و به منظور تسهیل دسترسی دانش‌­آموزان به کتاب‌­های درسی، نظارت نظام­‌مند بر فرآیند توزیع مواد آموزشی، ثبت سفارش کتاب‌­های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب‌­های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌­آموزان استعداد‌های درخشان و همچنین کتاب‌­های درسی دانش ­آموزان استثنایی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com و برابر جدول تقویم زمانی زیر انجام و پیرو آن کتاب‌های درسی، بر اساس سفارشات مثبوت در سامانه، توزیع می‌شود.

تقویم زمانی سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲

عنوان فعالیت  دوره تحصیلی   شروع   پایان  ثبت سفارش گروهی و انفرادی

آمادگی تکمیلی (پیش دبستانی استثنایی)

پایه دوم تا ششم دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)

پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه

پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی

پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه (نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش)

پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای استثنایی

1402/01/27

1402/03/26

آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)

پایه اول دوره ابتدایی(عادی و استثنایی)

پایه هفتم دوره اول متوسطه

پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی

پایه دهم دوره دوم متوسطه

پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه ای استثنایی

1402/04/05

1402/06/10

اصلاح سفارش

تمامی دوره های تحصیلی

1402/04/18

1402/06/31

توزیع استان به منطقه

تمامی دوره های تحصیلی

1402/02/04

1402/06/31

توزیع منطقه به مدرسه

تمامی دوره های تحصیلی

1402/06/11

1402/06/31

توزیع مدرسه به دانش آموز

تمامی دوره‌های تحصیلی

1402/06/18

1402/07/01

برای گروه میان پایه (پایه‌های تحصیلی دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم) از ۲۷ فروردین تا ۲۶ خردادماه 1402، فرصت ثبت سفارش وجود دارد و برای پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیز از ۵ تیرماه تا ۱۰ شهریورماه سال 1402 این امکان دیده شده است.

مخاطبان می‌توانند از طریق یکی از دو شیوه فردی یا گروهی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام کنند.

شیوه ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی جدید

با توجه به اینکه ثبت سفارش و توزیع کتاب درسی دانش‌آموزان براساس اطلاعات موجود در سامانه سیدا انجام می‌شود، مدارس باید آخرین وضعیت اطلاعات شناسنامه‌ای و تحصیلی دانش آموزان را در سامانه سیدا به‌روز‌رسانی کرده و در اولین فرصت دانش‌­آموزان را برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت‌­نام کنند.

مدیران مدارس موظفند از طریق سامانه مربوطه نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش‌­آموزان اقدام و از ارجاع موردی دانش‌­آموزان و اولیاء آنان به کافی نت برای سفارش انفرادی پرهیز کنند.

دانش‌­آموزان و اولیاء آنها، در صورت تمایل می‌­توانند از طریق سامانه مذکور برای ثبت سفارش انفرادی اقدام کنند. نام کاربری برای ورود به سامانه، کد ملی دانش‌آموز و رمز عبور آن‌ها شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌­آموز است.

فهرست سفارش دانش‌­آموزان در سامانه به صورت لحظه‌ای قابل مشاهده است، لذا درخواست نسخه چاپی ثبت سفارش فردی از اولیاء دانش‌­آموز توسط مدارس به جهت صرفه­‌جویی ممنوع است.

مدیران مدارس موظفند از طریق سامانه مربوطه پس از ثبت نام بسته اصلی دانش آموز، نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش‌­آموزان جهت کتاب‌های درسی انتخابی، هدیه‌های آسمان (ویژه اقلیت‌های دینی)، ضمیمه پیام‌های آسمان (ویژه اهل سنت) و استعداد درخشان اقدام کنند.

بهای کتاب­‌های درسی برای ثبت سفارش گروهی، صرفاً بر اساس قیمت‌­های پشت جلد کتاب (ثبت شده در سامانه) است و دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

کتاب‌­های درسی دانش‌­آموزان تمامی دوره­‌های تحصیلی، از طریق مدرسه محل تحصیل آنان که در سفارش دانش­‌آموز قید شده توزیع می‌­شود.

در صورتی که برای دانش‌­آموزی سفارش کتاب درسی در سامانه ثبت شده باشد، اما در سامانه سیدا برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت نام نشده باشد، حواله از منطقه به مدرسه برای این دانش‌­آموز (تا زمانیکه در سامانه سیدا ثبت نام شود) صادر نمی­‌شود.

در صورت تغییر مدرسه محل تحصیل دانش­‌آموز، قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، امکان اصلاح سفارش از طریق سامانه، به شرح زیر وجود دارد:

در صورت جابه‌جایی دانش‌­آموز در سطح مدارس همان استان و ثبت اطلاعات در مدرسه‌های مبداء و مقصد، اطلاعات محل تحویل کتاب دانش­آموز به طور خودکار در سامانه اصلاح و کتاب‌های درسی دانش‌­آموز در مدرسه جدید تحویل می­‌شود.

در صورت جابه‌جایی دانش‌­آموز به مدارس استان دیگر و ثبت اطلاعات در مدرسه‌­های مبداء و مقصد، مدرسه مقصد و یا دانش­‌آموز ملزم به اصلاح سفارش است، کتاب های درسی دانش­آموز، در صورت اصلاح سفارش، در مدرسه جدید تحویل می شود.

در صورت تغییر پایه یا رشته تحصیلی دانش‌آموز، قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، مدرسه و یا دانش آموز ملزم به اصلاح سفارش است. تا امکان تحویل کتاب‌های درسی دانش‌آموز متناسب با پایه و رشته تحصیلی جدید دانش‌آموز به مدرسه فراهم شود.

در صورت تغییر مدرسه محل تحصیل یا پایه یا رشته تحصیلی دانش‌­آموز بعد از صدور حواله از منطقه به مدرسه، به شرح زیر اقدام شود:

مدرسه (مبداء) ملزم به ثبت حواله مرجوعی به منطقه و تحویل کتاب به منطقه است.

منطقه ملزم به بررسی و تایید حواله مرجوعی از مدرسه است.

پس از تایید منطقه، مدرسه محل تحصیل (مقصد) و یا دانش­آموز ملزم به اصلاح سفارش است، تا امکان تحویل کتاب‌های درسی دانش‌­آموز متناسب با پایه یا رشته تحصیلی یا مدرسه جدید دانش‌­آموز، به مدرسه فراهم شود.

معلمان و دبیران محترم، می‌توانند از تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۱۵ و دانش‌­آموزانی که فقط به تعدادی از کتاب‌های درسی نیاز دارند از تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۱، فرآیند سفارش کتاب‌های درسی را از منوی «سفارش تک جلدی کتاب‌های درسی و بسته‌های آموزشی» در سامانه ثبت کنند تا از طریق شرکت پست به آن­ها تحویل شود؛ این خدمت تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ ادامه خواهد داشت.

توزیع کتاب‌های هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای به هنرجویان شاخه کاردانش ممنوع بوده و مسئولیت کمبود کتاب به علت توزیع نامناسب در استان و منطقه به عهده اداره کل آموزش و پرورش استان و منطقه است.

تمامی عوامل توزیع استان، منطقه و مدرسه می­بایست مواد آموزشی را مطابق با تقویم زمانی اعلامی و اطلاعات مندرج در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی توزیع کنند.

اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از طریق شماره‌های مندرج در بخش پشتیبانی سامانه و دورنگار ۸۸۳۰۹۲۶۶ آماده دریافت پیشنهادات و پاسخگویی به سوالات مربوط است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیگر رسانه ها

ارسال نظر