خطری مهم که در کمین زنان ایرانی است

خیلی از زنان برای تاثیر بیشتر، مواد مختلف شوینده را با هم ترکیب می‌کنند؛ غافل از اینکه باعث متصاعد شدن گازهای سمی می‌شود که حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

خطری مهم که در کمین زنان ایرانی است

یک متخصص طب اورژانس، در خصوص مراقبت‌ های لازم هنگام استفاده از شوینده‌ها، توضیحاتی ارائه داد.

حسن امیری، متخصص طب اورژانس مواد شوینده را شامل سه دسته شوینده‌های معمولی (مایع صابون، مایع ظرفشویی)، سفیدکننده‌ها (محلول اسیدی وایتکس) و مواد شوینده قلیایی (جرم گیر و لکه برها) دانست و گفت: خیلی از زنان برای تاثیر بیشتر، مواد مختلف شوینده را با هم ترکیب می‌کنند؛ غافل از اینکه باعث متصاعد شدن گازهای سمی می‌شود که حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

متخصص طب اورژانس ادامه داد: لوله بازکن‌ها اسید محسوب می‌شوند و بسیار قوی هستند، بعضی از افراد به اشتباه از فرم‌های صنعتی این مواد استفاده می‌کنند که قطعاً برای مصارف خانگی ساخته نشده‌اند و با عوارض بیشتری نیز همراه هستند.

امیری در پاسخ به این سوال که مخلوط کردن سفیدکننده‌ها و جرم‌گیرها با چه واکنشی‌هایی همراه است، گفت: حاصل این واکنش گاز کلر است که گازی بسیار سمی است و باعث تخریب حبابچه‌های ریه و به دنبال آن نارسایی تنفسی می‌گردد.

این متخصص طب اورژانس تاکید کرد: هنگام استفاده از این مواد در دستشویی و حمام‌ها ابتدا از سفیدکننده‌ها استفاده کرده و با آب شستشو دهید و پس از آن در صورت لزوم از جرم گیر استفاده کنید.

امیری یادآور شد: هنگام استفاده از این مواد حتماً در و پنجره‌های محیط باز باشد.

متخصص طب اورژانس ادامه داد: در هنگام استفاده از این مواد و پاشیده شدن اتفاقی قطراتی از آن به پوست و یا چشم صورت، به فوریت این نقاط را با آب فراوان بشویید) چشم‌ها را داخل یک کاسه آب پر کرده و پلک بزنید و یا زیر شیر آب باز، شستشو دهید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مواد شوینده اسیدی و قلیایی را داخل ظروف شیشه‌ای یا بطری‌های نوشابه نریزید، زیرا ممکن است باعث اشتباه کودک شود و این مواد را به جای آب و یا نوشابه بنوشد که بسیار خطرناک است و باعث سوختگی مجاری گوارشی می‌گردد.

امیری ادامه داد: تمامی مواد شوینده حتی مایع ظرفشویی نیاز به استفاده از دستکش دارد زیرا مصرف بدون دستکش این مواد، باعث التهابات پوستی (درماتیت) خشکی پوست و اگزما می‌شود.

متخصص طب اورژانس افزود: اگر فرد در مواجهه با گازهای سمی قرار گرفت، بهترین کار خارج کردن او از محیط و انتقال به فضای باز است که اگر مصدوم در مواجهه با فضای باز بهتر نشد باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید زیرا این فرد نیاز به مصرف اکسیژن دارد. همچنین به افرادی که در حالت عادی اسپری تنفسی مصرف می‌کنند، تاکید کرد: در این حالت سریع‌تر از اسپری‌های تنفسی خود استفاده کنند.

امیری گفت: متأسفانه گاهی آسیب‌ها به اندازه‌ای است که فرد برای زنده ماندن به دستگاه‌های تنفس مصنوعی وصل می‌شود.

متخصص طب اورژانس همچنین یادآور شد: افرادی که دارای بیماری‌های مزمن تنفسی هستند و ظرفیت ریه کمتری دارند، حساس ترند و زودتر دچار علامت می‌شوند.

منبع: مهر

دیگر رسانه ها

ارسال نظر