با تخم کدو چطور سبزه بکاریم؟

برای اینکه سبزه عید را با بذر تخم کدو بکارید، بایستی تخم‌ها را تقریباً ۴۸ ساعت بخیسانید و در طول این ۴۸ ساعت آب آن را دو بار عوض کنید.

با تخم کدو چطور سبزه بکاریم؟

یکی از نشانه‌های حیات دوباره، سبزه عید است و کاشتن آن در عید نوروز و گذاشتن در سفره هفت‌سین، یکی از دغدغه‌های مهم خانم‌های خانه‌دار است.

تخم کدو، به عنوان یکی از بذر‌های بدون لعاب و سخت محسوب می‌شود؛ برای اینکه سبزه عید را با این بذر بکارید، بایستی تخم‌ها را تقریباً ۴۸ ساعت بخیسانید و در طول این ۴۸ ساعت آب آن را دو بار عوض کنید.

پس از ۴۸ ساعت بذر‌هایی را که خیس خورده اند را در داخل یک کیسه نخی ریخته و آن‌ها را درون یک آبکش گذاشته تا آب اضافه آن گرفته شود. سپس در طول روز به تعداد دوبار کیسه نخی را باز کرده و به دانه‌ها آب دهید و هر بار که آبیاری کردید جابجا کنید تا به اندازه کافی نور و رطوبت به تمام قسمت‌های بذر برسد.

حدود ۳ الی ۴ روز زمان نیاز است تا بعد‌ها شروع به جوانه زدن بکنند. زمانی که به این مرحله رسیدند؛ اقدام به ریختن آن‌ها در کف یک سینی بکنید، اما توجه داشته باشید که ضخامت زیادی نداشته و روی هم انباشته نشوند.

زمانی که دانه‌های جوانه‌زده را کف سینی پهن کردید، روی آن یک لایه سلفون کشیده و سپس چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

یکی، دو روز اول سبزه را در محیطی قرار دهید که گرم و پرنور باشد و روزانه به تعداد سه بار اقدام به آب‌پاشی با اسپری بکنید.

پس از گذشت دو روز، پوشش سلفونی را که روی سبزه کشیده بودید، برداشته و بدون کوچک‌ترین جابجایی، سبزه را در همان محیط نگه دارید و روزانه ۲ مرتبه آن‌ها را سیراب کنید.

روز بعد سبزه را از آن محیط خارج کرده و به مدت چند ساعت زیر آفتاب ملایم زمستانی بگذارید و به هنگام شب مجدد به داخل خانه بیاورید و یا اینکه در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.

منبع: سرگرمی روز

دیگر رسانه ها

ارسال نظر