هشدار! اراک قهوه‌ای شد!

شاخص کیفیت هوای اراک با رسیدن به عدد ۵۰۰، در وضعیت خطرناک و قهوه‌ای قرار گرفت.

هشدار! اراک قهوه‌ای شد!

بر اساس اطلاعات دریافت‌شده، ظهر یکشنبه (۲ بهمن ماه ۱۴۰۱) با افزایش شدید غلظت آلاینده‌ها، شاخص کیفیت هوای اراک با رسیدن به عدد ۵۰۰ در وضعیت خطرناک و قهوه‌ای قرار گرفت.

بر اساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای محیط زیست، میانگین شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۳ امروز یکشنبه دوم بهمن‌ماه به عدد ۵۰۰ رسید که نشانگر وضعیت بحرانی و خطرناک است؛ به طوری که در این ساعت می‌توان اراک را با اختلاف نسبت به سایر شهرهای آلوده از جمله تهران، البرز و اصفهان آلوده‌ترین شهر کشور قلمداد کرد.

شاخص‌ها در سه ایستگاه خیابان میرزای شیرازی، خیابان قائم‌مقام و بلوار حافظیه در این ساعت به ترتیب بر روی عدد ۵۰۰ و ۱۶۷ و ۱۵۶ قرار دارند که بیانگر شرایط بسیار نامطلوب کیفیت هوای اراک در روز جاری است، در همین حال اما باوجود وضعیت خطرناک هوا شاخص آلایندگی در ایستگاه بلوار آیت‌الله اراکی (محیط‌زیست) با نمایش عدد ۶۳ در وضعیت قابل‌قبول قرار دارد اتفاق عجیبی که بار دیگر جانمایی اشتباه و شاخص غیرقابل اعتنای این ایستگاه در ارزیابی کیفیت هوای اراک را نشان می‌دهد.

همچنین در ساعت ۱۳ امروز کیفیت هوای شازند نیز با شاخص آلایندگی ۲۰۲ در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد ضمن اینکه هوای ساوه نیز با شاخص آلایندگی ۱۳۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرارگرفته است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در اراک ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون است که این آلایندگی ناشی از منابعی همچون سوخت‌های فسیلی، صنایع و به‌ویژه در روزهای اخیر مازوت سوزی نیروگاه شازند است، ضمن اینکه در شازند آلاینده ازون نیز نقش‌آفرینی می‌کند.

منبع: مهر

دیگر رسانه ها

ارسال نظر