تنفس در این شهر ایران ممنوع!

«اصفهان» همچنان آلوده‌ترین کلانشهر ایران است.

تنفس در این شهر ایران ممنوع!

از بین هفت کلانشهر کشور، بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط‌زیست امروز (۲ بهمن ۱۴۰۱) کیفیت هوای پنج کلانشهر، آلوده ثبت شده است. در حال حاصراصفهان آلوده‌ترین کلانشهر ایران است.

بر اساس اطلاعات مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، از هفت کلانشهر کشور امروز (۲ بهمن) اصفهان به عنوان آلوده‌ترین کلانشهر با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون و رسیدن به عدد ۱۶۸ در وضعیت ناسالم برای همه قرار گرفته است.

پس از آن هوای کرج، اهواز و تهران با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و رسیدن به عدد ۱۵۹، ۱۵۵ و ۱۵۲ برای همه آلوده است.

اهالی  تبریز، مشهد و شیراز هوای مطلوبی را با شاخص ۸۳، ۷۷ و ۶۹ تنفس کرده‌اند. آلاینده شاخص در این سه کلانشهر نیز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر