خواص باورنکردنی گل گاوزبان که نمی‌دانید!

برگ گل گاوزبان و گل آن در طب ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد و عرق آن نیز می‌تواند از بین برنده یا کنترل‌کننده مشکلات جسمی و حتی روحی مختلف باشد.

خواص باورنکردنی گل گاوزبان که نمی‌دانید!

گل گاوزبان همواره در سبد دارویی ایرانیان نقشی حیاتی داشته است و بسیاری از پزشکان از خواص آن برای درمان انواع بیماری‌ها بهره می‌برده‌اند.

برگ گل گاوزبان و گل آن، هم به‌صورت خشک‌شده و هم به‌صورت دمنوش در طب ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد و عرق آن نیز می‌تواند از بین برنده یا کنترل‌کننده مشکلات جسمی و حتی روحی مختلف باشد. 

آرامش‌بخش و تقویت‌کننده اعصاب و روان

اگر یک‌بار دمنوش گل گاوزبان را نوشیده باشید حتما این خاصیت آن را با تمام وجود احساس کرده‌اید. این گیاه زیبا می‌تواند اعصاب و روان شما را تقویت کند و با خاصیت نشاط‌ آوری که دارد مانع از بروز افسردگی شود و خستگی بعد از کار را نیز از بین ببرد.

کنترل و درمان سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی

گل گاو زبون از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای افراد سرماخورده است. ترکیب این دمنوش با کمی لیموعمانی و عسل آب روی آتش است و می‌تواند سرفه‌های خشک و اثرات سرماخوردگی را در زمانی کوتاه برطرف کند. علاوه بر این ترکیب این گیاه با سنبل‌الطیب، بابونه و شقایق برای درمان سرفه‌های مزمن و آسم خفیف بسیار عالی خواهد بود.

درمان عفونت‌ها و زخم‌های دهانی

اگر مرتب دهانتان زخم می‌شود، عفونت می‌کند یا نشانه‌ها و جوش‌های چرکین و برفکی در آن دیده می‌شود، خوردن دمنوش این گیاه یا قرقره کردن آن می‌تواند زخم‌ها و آفت‌های موجود در دهان را از بین ببرد.

درمان روماتیسم و دردهای مزمن مفاصل

خواص گل گاوزبان برای درمان روماتیسم و دردهای مزمن مفاصل بر کسی پوشیده نیست و از نظر پزشکی نیز کاملا ثابت‌شده است. در این گیاه پرخاصیت ماده‌ای به نام آلکوالویید وجود دارد که می‌تواند بر روی استخوان‌ها و مفاصل تاثیر بگذارد و با تقویت آن‌ها مانع از بروز دردهای رماتیستیک شود.

جلوگیری از سرطان

یکی از دلایل ضد سرطان بودن گل گاوزبان وجود منیزیم فراوان در ترکیبات آن است. این ماده می‌تواند از بروز سرطان پروستات، پستان و کبد جلوگیری کند و حتی روند درمان آن‌ها را نیز سرعت ببخشد.

کنترل فشارخون و قندخون

یکی از بهترین خواص گل گاو زبان به‌خصوص برای افراد مسن کنترل فشارخون و قند خون است؛ افرادی که به بیماری دیابت یا فشارخون مبتلا هستند با مصرف دمنوش یا عرق گل گاو زبون می‌توانند بیماری خود را کنترل کنند. مطلب لاغری سریع و آسان فقط با ۴ مدل قهوه را از دست ندهید.

تنظیم اسید معده

گل گاوزبان برای معده یک پزشک عالی است و می‌تواند بسیاری از دردهای آن را از بین ببرد. این گیاه پرخاصیت مقدار اسید معده را تنظیم می‌کند تا شما از آسیب‌هایی مانند هضم نامناسب غذا و زخم معده در امان باشید. علاوه بر این گل گاو زبان می‌تواند به کنترل باد معده نیز کمک کند.

گل گاوزبان

دیگر رسانه ها

ارسال نظر