تصمیم آموزش و پرورش برای برگزاری کلاس در روزهای پنجشنبه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: متاسفانه در دوران کرونا افت تحصیلی در دانش‌آموزان همه دنیا مشهود بود. در فروردین که به آموزش حضوری برگشتیم ارزشیابی و تحلیل‌های ما نشان می‌داد که وضعیت حساس و نامناسب است.

تصمیم آموزش و پرورش برای برگزاری کلاس در روزهای پنجشنبه

دانش‌آموزان پنجشنبه‌ها هم به مدرسه می‌روند

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش: برای جبران تعطیلی‌ها از ظرفیت نوبت بعد از ظهر و پنج‌شنبه‌ها استفاده می‌کنیم.

 محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:  باید از ظرفیت نوبت بعدازظهر مدارس و روزهای پنجشنبه و دیگر روش‌ها برای جبران  افت یادگیری استفاده کنیم اما در اینجا درخواستم از مسئولین به ویژه استانداران این است که غیرحضوری شدن مدارس، آخرین راهکار برای حل مسائل و مشکلات مان باشد؛ چه برای آلودگی هوا چه سرما و یا سایر موضوعات.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: متاسفانه در دوران کرونا افت تحصیلی در دانش‌آموزان همه دنیا مشهود بود. در فروردین که به آموزش حضوری برگشتیم ارزشیابی و تحلیل‌های ما نشان می‌داد که وضعیت حساس و نامناسب است.

وی  با اشاره به تداوم آموزش غیرحضوری مدارس در شماری از استان‌های کشور گفت: درخواستم از مسئولان به ویژه استانداران این است که غیرحضوری شدن مدارس، آخرین راهکار برای حل مسائل و مشکلاتمان باشد؛ چه برای آلودگی هوا، چه سرما و یا سایر موضوعات.

 محمدمهدی کاظمی باحضور در شبکه اول سیما درباره جبران عقب ماندگی‌های ناشی از تعطیلی مدارس و آموزش غیرحضوری گفت: ۲۶ ماه آموزش غیرحضوری به علت کرونا داشتیم. پیش از دوره کرونا و در دوره پساکرونا نتایج ناشی از تعطیلی مدارس به دلایل مختلف را بررسی کرده بودیم و تبعات آن را می‌دانستیم.

وی افزود: متاسفانه در دوران کرونا افت تحصیلی در دانش‌آموزان همه دنیا مشهود بود. در فروردین که به آموزش حضوری برگشتیم ارزشیابی و تحلیل‌های ما نشان می‌داد که وضعیت حساس و نامناسب است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم برای جبران این افت انجام و در تابستان دوره‌ای تحت عنوان تثبیت و تعمیق یادگیری به اجرا درآمد اظهار کرد: این دوره اجرا و بخشی از این افت یادگیری جبران شد، اما قطعا این شرایط با ما خواهد بود. دانش آموزی که دوسال اول ورود خود به دبیرستان را در سیستم غیرحضوری درس خوانده طبیعتا این افت در سال‌های آتی نیز همراه دانش‌آموز باقی می‌ماند.

کاظمی ادامه داد: باید از ظرفیت نوبت بعدازظهر مدارس و روزهای پنجشنبه و دیگر روش‌ها برای جبران  افت یادگیری استفاده کنیم اما در اینجا درخواستم از مسئولین به ویژه استانداران این است که غیرحضوری شدن مدارس، آخرین راهکار برای حل مسائل و مشکلات مان باشد؛ چه برای آلودگی هوا چه سرما و یا سایر موضوعات.

وی تاکید کرد که رشد اجتماعی در کنار رشد علمی دانش‌آموزان یک مسئله بسیار مهم در نظام تعلیم و تربیت است که جبران آن نیز به راحتی اتفاق نمی‌افتد. ما زمان کمی داریم و طبق قانون مجلس شورای اسلامی زمان آموزش قطعی مدارس از اول مهر تا اول خرداد تعیین شده است. بنابراین اولویت اول این است که بحث تعطیلی و غیرحضوری شدن مدارس را نداشته باشیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: برای جبران این موضوع برنامه‌هایی چون تعمیق یادگیری که در تابستان اجرا کرده بودیم را با محوریت مدرسه و برنامه‌ریزی توسط شورای مدرسه خواهیم داشت تا زمینه جبران افت تحصیلی را فراهم کنیم.

کاظمی به برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و  ۳۰ دی ماه گفت: همیشه نقدهایی به کنکور وارد بوده و معتقدیم به نظام آموزشی جهت دهنده است و موجب شده بود دانش‌آموزان به سمت محفوظات و تست‌زنی سوق پیدا کنند که اختلالاتی در امر آموزش ایجاد کرده بود.

وی افزود: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند کمک کند یادگیری عمیق‌تر شود و به شکل بهتری به مفاهیم بپردازیم. تاثیر سوابق تحصیلی در حال حاضر ۴۰ درصد است و تا سه سال آینده به ۶۰ درصد خواهد رسید. امیدواریم همه دست اندرکاران که می‌توانند پشتیبان آموزش و پرورش باشند کمک کنند تا در اجرای این مصوبه به نحو احسن عمل کنیم.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

 • ناشناس

  اگر دانش آموزان افت کردن از تنبلی معلمان ناحیه شمابود واگرنه در زمانی کرونا بودودمعلمان که با اولیا همکاری کنند که. دانش آموزان موفق شوند پس بهانه های الکی یاوری لطفا در زمان کرونا معلمانی داشتیم که با جان ودل کار می کردند واز دانش آموز باز خورد می خواستند

 • م ظ

  خیلی اشتباه کردند ما که تعطیل نشدیم داشتیم هر صبح تا شب مجازی کار می کردیم .

 • ناشناس

  بیشتر دنیا به خاطر دور بودن از مدارس دارن...آنلاین درس. می خونن . به خوبی درس می خونن وافت هم نمی کنن چطور ما داریم افت می کنیم به خاطر این که معلمان به درستی کار شون را انجام نمی دهند

 • ناشناس

  آموزش ضعیف شده،پنجشنبه چراتعطیل شد.کلاس اولی‌ها باید برگردن به آموزش قدیم.پایه باید در ابتدایی قدی شود.این چه طرح وآموزش پلیدی است

 • و

  افت ربطی به کرونا ندارد بچه های الان به خاطر فضای مجازی علاقه مند به کتب درسی به درد نخورتون نیستند هزار کلاس هم بگذارید فایده نداره

 • ناشناس

  طرح آموزش کلاس اولیها ناصحیح است.برگردید به آموزش الف بای قدیم چجورآموزش میدادن.آموزش الف بای قدیم صحیح است.

 • ناشناس

  این به جای برگزاری طرح رتبه بندی معلم هاست؟ یعنی از ما که گذشت خاک بر سر اونایی که تازه دارن در این وادی بی عدالتی پا به عرصه آموزش و پرورش می گذارند

 • شهروند

  جامعه افتاده دست یک عده مدیران و معلمان نالایق .
  مدیران با آزمون و خطا .
  و معلمان با بهانه های مختلف از جامعه طلبکاریند وکار نمی کنند.

 • رضا

  ربطی به کرونا نداره. آموزش خیلی وقته رها شده به مدد مسئولین خدوم، کرونا فقط کمی بدترش کرد. معلمها بی رغبت، کتابها بی کیفیت، مدارس بدون امکانات و حتی بدتر از مدارس زمان شاه. مرحوم شاه به آموزش خیلی اهمیت میداد اما اینها هیچی. هوائی نمیگم سی سال سابقه تدریس دارم.با اجازه حاکمان هنوز مستاجرم

 • احسان

  وقتی به معلم رسیدگی کم میشه حقوق کم میدم معلم اندازه حقوق درس میده

 • بی نام

  شما مدرسه را باز کن همه درس بخوانند
  پنج شنبه ها مهم نیست
  ما باید درست باشیم درست فکر کنیم
  انشالله که همه جای مملکتمون با آدم های خوب ومتفکر احیا بشود انششااللله

ارسال نظر