زمستان سخت، ایران را تعطیل کرد

طی روز‌های اخیر بارش نعمت الهی برف در بسیاری از استان‌های کشور موجب برودت هوا و افت شدید دما در این استان‌ها شده است؛ بر این اساس با تصمیم گیری ستاد مدیریت بحران استان و استانداری‌ها، در اغلب استان‌ها مدارس، ادارات و بانک‌ها در روز یکشنبه ۲5 دی ماه تعطیل و یا دورکار شدند.

زمستان سخت، ایران را تعطیل کرد

یکشنبه ادارات و مدارس کدام استان‌ها تعطیل است؟

طی روز‌های اخیر بارش نعمت الهی برف در بسیاری از استان‌های کشور موجب برودت هوا و افت شدید دما در این استان‌ها شده است؛ بر این اساس با تصمیم گیری ستاد مدیریت بحران استان و استانداری‌ها، در اغلب استان‌ها مدارس، ادارات و بانک‌ها در روز یشنبه ۲۵ دی ماه تعطیل و یا دورکار شدند.

ظاهرا زمستان سخت اروپا در تهران تجلی بیشتری داشته و حالا اخبار تعطیلی از مناطق مختلف کشور آمده است. تهران را هم در ساعات آینده تصمیم خواهند گرفت. وضعیت تعطیلی استان‌های زیر، به این شرح است:

آذربایجان شرقی:

استانداری آذربایجان شرقی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ساعت کاری ادارات دولتی و دستگاه‌های اجرایی استان در روز یکشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ خواهد بود.

همچنین شروع کار شعب بانک‌ها از ساعت ۹ صبح و پایان کار آن‌ها طبق روال روز‌های عادی خواهد بود.

فعالیت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز به‌صورت غیرحضوری بوده، اما امتحانات داخلی و نهایی آن‌ها به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.

تهران:

فعالیت بخش دولتی و خصوصی تهران یک شنبه تعطیل شد.

علیرضا فخاری استاندار تهران در این خصوص بیان کرد: کلیه دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی فردا تعطیل می‌باشد و بخش‌هایی که به صورت خدامات اورژانسی و خدمات عمومی دایر هستند.

وی در خصوص فعالیت بانک‌ها بیان کرد: یک سوم تعداد شعب هربانک بعنوان شعب منتخب دراستان تهران ازساعت ۹صبح تا ۱۳ ظهر فعال بوده ونسبت به ارائه خدمات حضوری اقدام می‌نمایند. در همین راستا اسامی شعب منتخب ازطریق سایت بانک‌ها قابل مشاهده می‌باشد.

استاندار تهران با بیان اینکه مدارس غیر حضوری هستند افزود: کلاس‌های کلیه مدارس به صورت غیر حضوری تشکیل می‌شود و امتحانات نهایی پایه دوازدهم مطابق برنامه برگزار می‌شود.

فخاری ادامه داد: دانشگاه‌ها طبق برنامه قبلی نسبت به برگزاری امتحانات اقدام می‌کنند و دانشگاه‌هایی که امتحان ندارند تعطیل می‌باشند. بخش‌های خصوصی، فرهنگی و ورزشی و... فردا تعطیل هستند.

پیش از این طبق مصوبه جلسه کمیته اضطرار هوای استان تهران که عصر امروز برگزار شد اعلام شده بود که به منظور پیگیری امورات اداری و اجرایی هم‌وطنان کلیه ادارات و دستگاه‌های اجرایی دولتی، روز یک شنبه با حضور یک سوم کارمندان دایر می‌باشند.

خراسان رضوی:

فرماندار مشهد اظهار کرد: مدارس، مهدکودک‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تا پایان هفته جاری به صورت مجازی فعالیت خواهند کرد.

محسن داوری افزود: همچنین فعالیت ادارات در شهرستان مشهد برای فردا، یکشنبه ۲۵ دی ماه به صورت مجازی خواهد بود.در خصوص برگزاری حضوری آزمون‌ها و امتحانات، آموزش و پروش و دانشگاه هها اطلاع رسانی خواهند کرد.

اصفهان:

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: همه ادارات، دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها در روز یکشنبه ۲۵ دی ماه ساعت ۹ صبح فعالیت خود را آغاز می‌کنند و مراکز آموزشی استان اصفهان نیز در این روز مجازی هستند.

خراسان شمالی:

محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی در ستاد مدیریت بحران استانداری خراسا‌ن‌شمالی اظهار کرد: دور کاری ادارات و سازمان‌ها و مدارس به دلیل برودت هوا و کاهش فشار گاز تا پایان هفته در خراسان شمالی ادامه دارد. اصناف نیز به شرط استفاده از سوخت جایگزین می‌توانند فعال باشند.

استاندار خراسان شمالی افزود: هیچ بخش تجاری در استان حق فعالیت با گاز شهری را ندارد.

البرز:

سرپرست معاونت عمرانی استانداری البرز گفت: تمام کارمندان ادارات این استان فردا ۲۵ دی ماه دور کار هستند.

همچنین مهد‌های کودک و پیش دبستانی تعطیل بوده و کلیه مقاطع تحصیلی مدارس آموزشی دولتی و غیر دولتی به صورت غیرحضوری است و تصمیم‌گیری برای برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان و یا تعویق امتحانات در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز به عهده روسای دانشگاه‌ها خواهد بود.

امتحانات نهایی پایه دوازدهم نیز مطابق برنامه برگزار می‌شود.

سمنان:

محمد حمیدی، جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران استان سمنان اظهار کرد: به علت برودت هوا و شرایط نامساعد جوی و با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی و تأمین گاز طبیعی برای مشترکان خانگی، تمام ادارات، سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی و بانک‌های استان سمنان (جز شعب مرکزی و اصلی) به استثنای ادارات خدمات رسان و مراکز بهداشتی روز یکشنبه، ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱ به‌صورت دورکار فعالیت خواهند داشت.

حمیدی افزود: باعنایت به اطلاع‌رسانی قبلی، فعالیت مراکز آموزشی (مدارس) در روز یکشنبه (۲۵ دی‌ماه) به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود و امتحانات نهایی پایه دوازدهم نیز بر اساس برنامه قبلی به قوت خود باقی و در تاریخ‌های اعلام شده برگزار خواهد شد. بر اساس درخواست اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان، فعالیت آن‌دسته از مدارس شهری و روستایی استان که تأاسیسات گرم‌کننده آن مراکز غیر از گازی طبیعی بوده، به‌صورت حضوری به انجام خواهد رسید.

حمیدی گفت: فعالیت تمام مراکز ستادی دانشگاه‌های استان سمنان به‌صورت دورکار و تصمیم‌گیری در خصوص برگزاری امتحانات پایان ترم نیز بر عهده رؤسای دانشگاه‌های استان است.

جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران استان سمنان با اعلام اینکه ساعت کار شعب بانک‌های منتخب استان (مرکزی و اصلی) از ساعت ۹ تا ۱۳ است، از آحاد مختلف مردم استان سمنان خواست با کاهش مصرف انرژی به‌ویژه کاهش دمای تجهیزات گرم‌کننده مورداستفاده، امکان بهره‌مندی تمام هم‌میهنان را از نعمت گاز فراهم سازند.

سیستان و بلوچستان:

مجید محبی اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بامداد امروز دمای هوای ۱۱ شهرستان از استان به زیر صفر رسید که زاهدان با منفی ۱۰، هیرمند منفی ۱۰، زابل و زهک منفی ۹، میرجاوه منفی ۷، خاش نصرت آباد و سراوان منفی ۵، سیب سوران منفی ۳، تمندان منفی ۲، و مهرستان منفی ۱، درجه زیر صفر سردترین شهر استان بوده است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های ذکر شده مدارس ابتدایی و نیمه اول متوسطه تعطیل اعلام شده و کلاس‌های دانش آموزان مقطع متوسطه دوم در این شهرستان‌ها برقرار است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: روز گذشته بنا بر اعلام فرمانداران شهرستان‌های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز به دلیل تداوم سرمای هوا و وزش باد شدید سبب تعطیلی روز شنبه مدارس و ادارات این شهرستان‌ها شد.

قم:

بر اساس مصوبه جلسه اضطراری ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم در مورد شیوه فعالیت دستگاه‌های اجرایی به شرح زیر است:

به اطلاع شهروندان محترم میرساند؛ با توجه به تداوم وضعیت برودت هوا و به منظور کاهش مصرف انرژی و پایداری شبکه گاز و بهره مندی همه هموطنان عزیز از انرژی، فعالیت کلیه دستگاه‌های اجرایی، سازمانها، نهادها، شرکت ها، موسسات به استثناء مراکز امدادی، خدماتی، بهداشتی، درمانی و بانک‌ها در روز یکشنبه مورخ ۲۵ دیماه ۱۴۰۱ در سطح استان بصورت دور کار خواهند بود.

ضمنا ساعت کار کلیه شعب بانک‌های استان از ۹ الی ۱۲ اعلام می‌گردد.

همچنین کلیه دستگاه‌ها و مراکز یاد شده ملزم به خاموش نگهداشتن سیستم‌های گرمایشی طی مدت یاد شده تا ساعت ۹ صبح روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ می‌باشند.

آذربایجان غربی:

بر اساس تصمیم کارگروه سوخت استان، تمام مدارس، آموزشگاه‌های علمی آزاد و مراکز آموزشی وابسته به آموزش و پرورش استان یکشنبه ۲۵ دی ماه غیرحضوری و آموزش از طریق شبکه شاد انجام می‌شود.

یادآور می‌شود امتحانات نهایی پایه دوازدهم طبق برنامه برگزار خواهد شد و امتحانات داخلی و هماهنگ استانی لغو و زمان برگزاری متعاقبا از طریق مدیران مدارس به دانش اموزان و اولیای گرامی اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار آذربایجان‌غربی نیز گفت: در راستای اجرای مصوبه کارگروه سوخت استان و به منظور مدیریت بهینه مصرف انرژی، ادارات آذربایجان غربی فردا یکشنبه دو ساعت زودتر از وقت قانونی تعطیل می‌شود.

زنجان:

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، مدارس ابتدایی استان در روز یکشنبه ۲۵ دی ماه تعطیل و کلاس‌های درس در بستر شبکه شاد و بصورت مجازی برگزار می‌شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان زنجان افزود: بر اساس این اطلاعیه، امتحانات دانش آموزان مقاطع متوسطه و دانشجویان طبق برنامه برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: در روز یکشنبه مورخه ۲۵ دی ماه همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های استان به جز شعب منتخب بانک‌های عامل و دستگاه‌های خدماتی، درمانی و امدادی نیز از ساعت ۹:۳۰ شروع به کار خواهند کرد.

اردبیل:

به‌دلیل برودت هوا و مدیریت مصرف گاز، در کلیه نواحی و مناطق استان اردبیل، در روز یکشنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۴۰۱ فعالیت‌های آموزشی مدارس در نوبت صبح و عصر بصورت غیر حضوری و از طریق شبکه آموزشی «شاد» خواهد بود.

همچنین امتحانات داخلی به زمان دیگری موکول شده است.

همدان:

به استناد مصوبه هیئت وزیران و صورتجلسه کارگروه استانی مدیریت مصرف انرژی و ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و با توجه به پیش‌بینی تداوم بارش برف، برودت هوا و به منظور مدیریت مصرف انرژی تمام دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها و موسسات در سطح استان به استثناء مراکز امدادی، خدماتی، بهداشتی و درمانی و بانک‌ها، فردا یک‌شنبه ۲۵ دی تعطیل هستند.

همچنین همه مراکز دانشگاهی (بخش اداری و آموزشی) و تمام مقاطع تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش در سطح استان به جز امتحانات سراسری پایه دوازدهم به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است همه مراکز تعطیل ملزم به خاموش کردن سیستم‌های گرمایشی تا ساعت ۸ صبح روز دوشنبه هستند.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر