سخن عجیب زاکانی: گزارش «ناسا» درباره گاز متان در تهران اعتباری ندارد

شهردار تهران از تشکیل تیم دانشگاهی برای بررسی وجود توده متان در جنوب تهران خبر داد و گفت: دلیلی که ادعای ناسا را تأیید کند؛ پیدا نکردیم.

 سخن عجیب زاکانی: گزارش «ناسا» درباره گاز متان در تهران  اعتباری ندارد

علیرضا زاکانی در حاشیه برگزاری مجمع مشورتی رؤسای شورا‌های اسلامی شهر‌های مراکز استان‌ها در جمع خبرنگاران درباره انتشار گاز متان و تشکیل توده ۵ کیلومتری در جنوب تهران گفت: تیم دانشگاهی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کند البته تا به حال شرایطی یا دلیلی که ادعای ناسا را تایید کند پیدا نکردیم؛ اما، چون شائبه برای مردم ایجاد شده این مورد را بررسی و نتایج را اعلام خواهیم کرد.

شهردار تهران گفت ما کارگروهی برای این شائبه مطرح شده از سوی ناسا تشکیل داده‌ایم، اما ان‌ها می‌خواهند بر ما فشار ایجاد کنند که اعتباری برای ما ندارد.

وی در ادامه افزود: صدور پروانه از ۳۵ میلیون متر مربع به پنج میلیون متر مربع و ۳۱ هزار فقره نیز به پنج هزار فقره در سال ۱۴۰۰ کاهش یافته است. با این وجود انضباط مالی ما را نجات داد، به شکلی که هزار و ۲۰۰ حساب را به خزانه واحد تبدیل کردیم. به هر دلیلی در سه سال گذشته این اقدام انجام نمی‌شد؛ اما ما به قانون عمل کردیم و باعث شد از تنش خارج شویم.

زاکانی ادامه داد: نسبت به سال قبل نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان در تحقق بودجه جلوتر هستیم و بدون اینکه یک سانت تراکم فروشی صورت بگیرد این اقدام انجام شده است و سعی کردیم منافع مردم را در نظر بگیریم. این نگاه در مجموعه شهرداری وجود داشت که باید از مردم هزینه‌ها را گرفت؛ اما ما اعلام کردیم که اگر شهروندان در سال‌های قبل مبالغ خود را کامل پرداخت کرده باشند؛ همان اندازه کفایت می‌کند و این اقدام تعامل بین ما و مردم و سازندگان را ایجاد خواهد کرد.

زاکانی با تاکید بر اینکه در شهر پروژه راکد نداریم، افزود: ۲ آزاد راه در حال ساخت است و ما هیچ گونه مشکل مالی نداریم و امور شهر به خوبی به پیش می‌رود. اگر مشکلی باشد صادقانه اعلام خواهیم کرد. سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۹۹ درصد بودجه محقق شد و امسال بیش از ۱۰۰ درصد محقق خواهد شد. تحقق بودجه بخش غیر نقد پایین است که در این بخش نیز در حال کارسازی هستیم. در بخش نقد نیز نمی‌گوییم شرایط مطلوب است؛ اما از سال قبل جلوتر هستیم.

وی با بیان اینکه نُرم خوبی را در بخش مسکن دنبال کردیم افزود: قطعا اتفاقاتی را رقم می‌زنیم که پیام مثبتی در رابطه با توسعه سازندگی شهر برای مردم داشته باشد. در همین راستا اعمال تخفیفات عوارض به عنوان یک مشوق انجام شد. صدور پروانه شهرسازی در طول یک هفته نیز از دیگر اقداماتی است که این امکان را ایجاد می‌کند تا افراد مطمئن باشند که اگر پروانه شهرسازی بگیرند موضوع‌شان تعیین تکلیف خواهد شد.

زاکانی ادامه داد: در مناطق ۲۲ گانه در صدور پروانه تفاوت‌هایی وجود دارد و پروانه ساخت از ۲۷۲ روز به ۶۰ تا ۵۰ روز کاهش یافته است. تلاش خواهیم کرد این شرایط تا پایان سال ۱۴۰۲ معتبر باقی بماند که امیدواریم این موضوع را شورای شهر تهران نیز تصویب کند. قطعا اگر اطلاعات ما یکپارچه شود می‌توانیم فاصله پروانه ساخت و شهرسازی را به یکدیگر نزدیک و منطبق کنیم.

وی با بیان اینکه هفت ماه پیش طرحی را در خصوص ساخت و ساز در بافت فرسوده تصویب کردیم که شورای عالی شهرسازی و معماری نیز آن را ابلاغ کرد تا در کشور اجرایی شود، افزود: این طرح جهشی به نوسازی و بافت‌های فرسوده می‌دهد. در قالب طرح موضوعی و موضعی نیز اقداماتی را انجام داده‌ایم که امیدواریم بتوانیم در ۴۵۶۰ هکتار بافت ناپایدار نیز وارد عمل شویم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص انتقاد اعضای شورا به نحوه و سرعت پاسخگویی تذکراتشان توسط شهرداری تهران، گفت: قطعا آمار پاسخ‌های شهرداری به تذکرات شورا را تقدیم‌شان خواهیم کرد و امیدواریم در این حوزه سربلند باشیم.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر