مرگ ۱۹۵ نفر پس از خوردن شربت سرماخوردگی

وزارت بهداشت اندونزی روز دوشنبه ۷ نوامبر اعلام کرد که شمار کودکانی که بر اثر آسیب حاد کلیوی پس از مصرف شربت‌های دارویی جان خود را از دست داده‌اند به ۱۹۵ تن افزایش یافته است.

مرگ ۱۹۵ نفر پس از خوردن شربت سرماخوردگی

عصر ایران: وزارت بهداشت اندونزی روز دوشنبه ۷ نوامبر اعلام کرد که شمار کودکانی که بر اثر آسیب حاد کلیوی پس از مصرف شربت‌های دارویی جان خود را از دست داده‌اند به ۱۹۵ تن افزایش یافته است.

بنا به این گزارش، ۳۲۴ مورد آسیب حاد کلیوی در اندونزی ثبت شده است که از این شمار ۲۷ نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند.

اندونزی از ماه اوت شاهد افزایش شمار موارد اختلالات حاد کلیوی در کودکان بود که این موضوع باعث شد تا مقام‌های بهداشتی این کشور، تجویز هر گونه داروی مایع یا شربت را تا زمان پایان یافتن تحقیقات و بررسی‌ها به طور موقت متوقف کنند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت اندونزی، بیشتر این بیماران زیر پنج سال دارند. در ۲۱ اکتبر، شمار کودکان جان‌باخته در پی مصرف شربت‌های دارویی در اندونزی ۱۳۳ تن اعلام شده بود.

سخنگوی وزارت بهداشت اندونزی در یک نشست خبری گفت که آزمایش‌ها نشان می‌دهند که این شربت‌های دارویی که بیشتر برای کودکان تجویز می‌شوند، حاوی مقادیر زیادی از دو ماده شیمیایی «اتیلن گلیکول» و «دی‌اتیلن گلیکول» بودند. 

این دو ماده که در مایعات ضد یخ، ترمز و سایر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند، به عنوان جایگزین ارزان‌تری برای گلیسیرین در برخی از محصولات دارویی نیز استفاده می‌شوند. اتیلن گلیکول و دی اتیلن گلیکول می‌توانند سمی باشند و منجر به آسیب حاد کلیه شوند.

مقام‌های بهداشتی اندونزی تاکنون ۲۴۶ ویال ضد سم را برای بیماران وارد کرده‌اند که بیشتر آنها توسط سنگاپور و استرالیا تهیه شده است.

شربت سرماخوردگی

سازمان ناظر غذا و داروی اندونزی پس از آنکه در ماه اکتبر ۵ شربت دارویی را حاوی مواد مضر تشخیص داد، دستور جمع‌آوری آن‌ها را از بازار صادر کرد تا نابود شوند.

این سازمان با اعلام نام ۱۵۶ شربت دارویی قابل استفاده، از والدین و کادر درمانی خواست که از شربت‌های دارویی خارج از این فهرست استفاده نکنند.

پلیس اندونزی تحقیقات خود را در این زمینه از سه شرکت داروسازی محلی آغاز کرده است. در حال حاضر مجوز ۲ شرکت از این ۳ شرکت داروسازی تحت تعقیب به صورت موقت لغو شده است.

رئیس آژانس غذا و دارو اندونزی نیز به رویترز گفت که در حال پیگیری جنایی علیه این دو شرکت است. این دو شرکت داروهایی را با مواد اولیه نامرغوب تولید کردند، تغییرات در مواد اولیه را گزارش نکردند و از برخی مواد فراتر از دستورالعمل‌ها استفاده کردند.

اندونزی موضوع افزایش موارد مرگ و میر ناشی از اختلالات حاد کلیوی را اندکی پس از یک فاجعه مشابه در گامبیا در غرب آفریقا اعلام کرد. دولت گامبیا پس از ثبت ۶۶ مورد مرگ ناشی از آسیب‌های حاد کلیوی در میان کودکان، اعلام کرد که ارتباط این موضوع را با مصرف شربت‌های دارویی وارداتی از هند بررسی می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت در اوایل ماه اکتبر اعلام کرد که در ۴ شربت دارویی

دیگر رسانه ها

ارسال نظر