خبر فوری:

ایران در بین شگفت‌انگیزترین متروهای جهان+عکس

مترو یک وسیله حمل و نقل عمومی است که همه ما از آن استفاده می‌کنیم. شبکه‌های متروی جهان علاوه بر ارائه راهی سریع و کارآمد برای رفت‌وآمد در شهر، دارای ساختمان‌هایی با طراحی زیبا هستند که در آن هنر، طراحی و معماری باورنکردنی همه به یک مسیر ختم می‌شوند.

ایران در بین شگفت‌انگیزترین متروهای جهان+عکس

مترو یک وسیله حمل و نقل عمومی است که همه ما از آن استفاده می‌کنیم. شبکه‌های متروی جهان علاوه بر ارائه راهی سریع و کارآمد برای رفت‌وآمد در شهر، دارای ساختمان‌هایی با طراحی زیبا هستند که در آن هنر، طراحی و معماری باورنکردنی همه به یک مسیر ختم می‌شوند. در این مطلب با چند ایستگاه مترو با معماری متفاوت و زیبا آشنا می‌شویم.

مسکو، روسیه 

روسیه

ایستگاه Komsomolskaya که در سال 1952 افتتاح شد و بیشتر شبیه یک سالن سلطنتی است و بزرگترین ایستگاه متروی پایتخت روسیه به حساب می‌آید.

روسیه۲

پنجره های شیشه‌ای رنگارنگ نفیس محوریت اصلی معماری ایستگاه Novoslobodskaya را تشکیل می‌دهد که در سال 1952 افتتاح شد.

 

 

استکهلم، سوئد 

سوئد

ایستگاه مترو Stadion در محل سابق استادیوم المپیک این شهر قرار دارد که برای بازی‌های 1912 ساخته شده است. 

سوئد۳

ایستگاه شلوغ T-Centralen به‌ خاطر الگوی خیره‌کننده آبی کبالتی معروف است.

سوئد۳

نمای قرمز و سبز جنگلی ایستگاه Solna Centrum همیشه توجه‌ها را به خود جلب کرده. این طراحی به سال 1975 برمی‌گردد.

شانگهای، چین 

چین

تونل زیر رودخانه هوانگپو، مناطق بوند و لوجیازوی را در منطقه پودونگ شهر به هم متصل می کند.

چین۲

این تونل با طول 646 متری (2119 فوت) عملاً یک شگفتی مجازی است که به مسافران قطار فرصتی برای دیدن رقص نور شگفت‌انگیز را می‌دهد.

چین۳

محفظه‌های قطار کاملاً شفاف هستند

 

ناپل، ایتالیا 

ایتالیا

یکی از چشمگیرترین ایستگاه‌های متروی اروپا، تولدو با موزاییک نور LED خود که در سایه‌های مختلف آبی طراحی شده است، تخیل را به خود جلب می‌کند.

ایتالیا۲

ایستگاه متروی دانشگاه ناپل دارای مجسمه‌های معاصر و آثار هنری گرافیکی خیره‌کننده است. تصویر بالا «سیناپسی» است که نشان دهنده هوش انسان است.

ایتالیا۳

ایستگاه گاریبالدی این شهر به خاطر آثار هنری تعاملی عجیب مانند «آینه مسافران» مشهور است.

 

شیراز، ایران

شیراز

ایستگاه مترو وکیل الرعایا (بیستمین ایستگاه متروی شهر شیراز) که در جوار بازار تاریخی وکیل شیراز است. بازار وکیل در زمان کریم خان زند ساخته شد.

شیراز۲

در کنار این بازار ابنیه‌های دیگری همچون حمام و مسجد وکیل نیز قرار گرفته است. با گذشت زمان و توسعه شهر، اکنون موقعیت مکانی آن در مرکز شهر و در نزدیکی ضلع شرقی ساختمان شهرداری شیراز قرار گرفته است. 

شیراز۳

منطقه‌ای با بافت سنتی و پرازدحام که قطعا ایستگاه متروی وکیل الرعایا را به یکی از پرازدحامترین ایستگاههای شهر شیراز بدل می‌کند. 

 

منبع: برترین‌ها

دیگر رسانه ها

ارسال نظر