خبر مهم از تعویض شناسنامه‌های قدیمی + مدارک لازم برای تعویض شناسنامه

با توجه به تاکید رئیس سازمان ثبت احوال کشور برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) و مشکل در اخذ خدمات در صورت نداشتن شناسنامه جدید، روند تعویض شناسنامه‌ها، مدارک مورد نیاز و محل مراجعه برای این کار از دغدغه‌هایی است که اکثر شهروندان مطرح کرده و می‌خواهند بدانند که برای تعویض شناسنامه با چه مدارکی به کجا مراجعه کنند.

خبر مهم از تعویض شناسنامه‌های قدیمی + مدارک لازم برای تعویض شناسنامه

معاون امور هویتی سازمان ثبت احوال کشور درباره کپی مدارک هویتی هنگام تعویض شناسنامه‌ها و کارت‌های ملی قدیمی هشدار داد.

معاون امور هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سریال شناسنامه و پشت کارت هوشمند ملی تنها برای ارائه خدمات ثبت احوال به شهروندان مورد استفاده است.

محمدباقر عباسی، معاون امور هویتی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص سریال پشت کارت ملی گفت:  اطلاعات چه روی کارت ملی و چه پشت کارت ملی اهمیت خود را دارد، ولی سریال پشت کارت ملی در مواقعی که شما بخواهید به سامانه‌های ثبت احوال مراجعه و خدماتی دریافت نموده و یا اقداماتی در راستای هویت خود انجام دهید می‌تواند مورد بهره برداری قرار گیرد و این امر مستلزم رعایت نکات ایمنی در این خصوص می‌باشد.

او با بیان اینکه اخذ کپی مدارک هویتی از افراد قطعاً غیرقانونی است، گفت: کلیه مدارکی هویتی که توسط دستگاه‌های دولتی صادر می‌شود، دارای اعتبار است و به هیچ‌وجه نباید کپی آن‌ها اخذ شود.

آخرین اخبار و جزئیات درباره تعویض شناسنامه‌های قدیمی

محمود محمدی، مدیرکل ثبت احوال البرز  با اشاره به آخرین وضعیت صدور شناسنامه مکانیزه در البرز اظهار کرد: از ابتدای طرح صدور شناسنامه‌های مکانیزه تا کنون ۷۱ هزار شناسنامه در استان صادر شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا دریافت شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای ۱۵ سال اجباری است، گفت: در مجموع برای چهار گروه شناسنامه مکانیزه صادر می‌شود. گروه اول، افرادی هستند که شناسنامه آنها مفقود شده و یا به دلیل فرسودگی و مستعمل بودن قادر به استفاده نیست. گروه دوم، ۱۵ ساله‌ها، گروه سوم، ۳۰ ساله‌ها و گروه چهارم نیز افرادی که مشخصات سجلی آنها بر اساس آراء دادگاه و آراء حل‌اختلاف ثبت‌احوال تغییر می‌کند.

او ابراز کرد: البته این به آن معنا نیست که سایر افراد نمی‌توانند شناسنامه قدیمی خود را تعویض کنند ولی اجباری برای این کار وجود ندارد. به طور تقریبی بعد از ثبت درخواست، حدود یک ماه زمان می‌برد تا شناسنامه مکانیزه صادر شود.

محمدی اضافه کرد: بدیهی است استفاده از مدارک هویتی و شناسنامه‌های مکانیزه امکان سوءاستفاده از مدارک دولتی و در رأس آن مدارک هویتی را از بین می برد و ضریب امنیت را افزایش می دهد.

مدیرکل ثبت احوال البرز گفت: ضریب امنیتی بالا، عدم امکان جعل و سوء استفاده، اسکن عکس‌ها در متن شناسنامه، وجود بارکد جهت تسریع درامور، چهار برگی بودن شناسنامه و داشتن اطلاعات کامل خانواده از جمله ویژگی‌های شناسنامه‌های مکانیزه است.

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی

با توجه به تاکید رئیس سازمان ثبت احوال کشور برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) و مشکل در اخذ خدمات در صورت نداشتن شناسنامه جدید، روند تعویض شناسنامه‌ها، مدارک مورد نیاز و محل مراجعه برای این کار از دغدغه‌هایی است که اکثر شهروندان مطرح کرده و می‌خواهند بدانند که برای تعویض شناسنامه با چه مدارکی به کجا مراجعه کنند.

پیش از هرچیز نیاز است بدانیم در چه مواردی می‌توانیم نسبت به تعویض شناسنامه اقدام کنیم؛ در حال حاضر شهروندان می‌توانند برای تعویض شناسنامه‌هایی که به دلیل قرار گرفتن در شرایط نامناسب مستعمل و فرسوده شده اند، شناسنامه‌هایی که به علت مرور زمان عکس ملصق به آن با صاحب شناسنامه تطبیق ندارد، شناسنامه‌های دو برگی که صاحبان آن به سن پانزده سال تمام رسیده باشند، شناسنامه‌هایی که صاحب آن تغییر مشخصات سجلی نام و نام خانوادگی و تغییر سن با رأی مراجع ذی‌صلاح را دارد. (شناسنامه‌هایی که با رأی مراجع ذیصلاح از حیث مشخصات هویتی دارای تغییراتی شده اند) و همه شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) که به فرمت جدید شناسنامه‌ها تبدیل نشدند، اقدام کنند.

برای تعویض شناسنامه باید صاحب شناسنامه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی مراجعه کرده و درخواست تعویض را با تکمیل مدارک مورد نیاز ارائه کند.

برای تعویض شناسنامه باید چکار کنیم؟

اینفوگرافیک زیر شما را با مدارک و راه‌هایی که برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی، مستعمل و مشکل‌دار باید انجام شود، آشنا می‌کند.

اینفوگرافیک زیر شما را با مدارک و راه‌هایی که برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی، مستعمل و مشکل‌دار باید انجام شود، آشنا می‌کند.

طبق اعلام سازمان ثبت احوال کشور، صاحبانِ شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) و شناسنامه‌های دارای مشکل، با مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی باید درخواست خود برای تعویض شناسنامه را ثبت کنند.

در این اینفوگرافیک به مدارک و راه‌هایی که برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی، مستعمل و مشکل‌دار باید انجام شود، اشاره شده است

مراحل تعویض شناسنامه

برای تعویض شناسنامه چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه عبارتست از اصل شناسنامه در اختیار متقاضی به همراه ۲ قطعه عکس جدید با زمینه سفید. در صورتی که تغییری در مشخصات هویتی رخ داده باشد (نظیر تغییر نام یا نام خانوادگی)، ارائه مدارک مرتبط با آن تغییرات نیز الزامی است. به همراه داشتن شماره ملی پدر، مادر، همسر و فرزندان برای تکمیل فرم‌های مربوطه نیز الزامی است. در صورتی که ازدواج یا طلاق در شناسنامه فعلی ثبت نشده ارائه اصل سند ازدواج و طلاق نیز لازم خواهد بود همچنین اخذ درخواست تعویض شناسنامه صرفاً در دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه مستعمل و اخذ شناسنامه جدید

برای تعویض شناسنامه‌های مستعمل نیاز به اصل شناسنامه، ۲ قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید (برای اشخاص ۱۵ سال به بالا) می‌باشد. همچنین اگر شناسنامه‌ای که جهت تعویض ارائه می‌شود، فاقد عکس باشد، ارائه اصل مدارک معتبر عکسدار از قبیل (گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکسدار دوره‌های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکسدار محصلین از سوی مدرسه‌ای که مشغول تحصیل می‌باشند؛ الزامی است.

مراحل درخواست و مدارک لازم برای صدور شناسنامه افرادی که شناسنامه خود را گم کرده‌اند:

۱-اشخاص ۱۸ سال به بالا

۲-افراد کمتر از ۱۸ سال دارای حکم رشد، پدر یا جد پدری، با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال، مادر تا زمانی که در قید زوجیت پدرصاحب شناسنامه (فرد کمتر از ۱۸ سال) باشد با ارائه شناسنامه خود و سرپرست قانونی (قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد، می‌توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال سراسر کشور (به دفاتر پیشخوان) نسبت به تنظیم درخواست صدور شناسنامه المثنی به لحاظ فقدان یا از بین رفتن آن اقدام نمایند.

برای اشخاص زیر ۱۸ سال، افرادی که شناسنامه خود را گم کرده‌اند، شناسنامه جدید طبق درخواست صاحب شناسنامه یا متقاضی حسب مورد، با ارائه مدارک مثبته از جمله قیم نامه، امین نامه، وصیت نامه و حکم رشد با مراجعه به دفاتر پیشخوان صادر می‌شود.

برای صدور شناسنامه گم شده مدارک زیر لازم است:

۱-اصل و تصویر مدارک عکسدار یا معرفی نامه عکسدار محصلان از سوی مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنند.

۲- مدارک ازدواج و طلاق (حسب مورد) واطلاعات هویتی فرزندان.

چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

متقاضیان تغییر نام یا نام خانوادگی در وهله اول باید نسبت به کسب راهنمایی از کارشناسان دفاتر پیشخوان یا ادارات ثبت احوال اقدام نمایند. تا با توجه به شرایط و تعیین این که شامل کدام بخش از قوانین و مقررات می‌شوند؛ نسبت به انجام مراحل بعدی اقدام شود.

تعرفه‌های خدمات سازمان ثبت احوال کشور در سال جاری را اینجا ببینید.

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه قدیمی + تعرفه خدمات

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه قدیمی + تعرفه خدمات

دیگر رسانه ها

  • محمدرضا

    چرا دروغ میگیدبرای تعویض پنجاه هزارتومن ولی میری میبینی صد هزارتومن پیاده میشی

ارسال نظر