خبر فوری:

مشاهده گونه نادر خرس سیاه در سیستان و بلوچستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ارائه گزارش مشاهده یک قلاده خرس سیاه آسیایی در حوزه شهرستان نیکشهر از زیستگاههای اصلی این گونه در استان از سوی مردم بومی نشان از اهمیت این گونه برای اهالی محل است.

داود میرشکار، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: مشاهده یک قلاده خرس سیاه آسیایی (مم بلوچی) در حال بالارفتن از ارتفاعات منطقه از سوی مردم بومی حوزه شهرستان نیکشهر گزارش شد. ارائه گزارش مشاهده یک قلاده خرس سیاه آسیایی در حوزه شهرستان نیکشهر از زیستگاههای اصلی این گونه در استان از سوی مردم بومی نشان از اهمیت این گونه برای اهالی محل است.

به گزارش عرشه آنلاین، وی تصریح کرد: زیستگاه خرس سیاه در استانهای جنوبی از جمله سیستان و بلوچستان است و تاکنون به منظور حفظ این گونه مهم در منطقه چندین برنامه آموزشی با موضوعات نحوه رویارویی با گونه های حیات وحش جهت کاهش تعارضات انسان با جانوران وحشی برگزار شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: پس از اعلام گزارش مردمی و اعزام تیم کارشناسی اداره محیط زیست شهرستان نیکشهر به منطقه، برنامه حفاظت از گونه و کاهش تعارضات احتمالی با حساسیت بیشتر در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: خرس سیاه آسیایی که در گویش بلوچی «مَم» نامیده می شود، جثه ای کوچک تر در مقایسه با سایر گونه های  خرس‌ دارد اما گوش‌هایی به نسبت بزرگتر، موهای بلند و سیاه و در وسط سینه لکه سفیدی به شکل  (هفت) ۷ دارد.طول بدن این جانور با توجه به شرایط محیطی و نوع تغذیه متغیر بوده و از ۱۳۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر است.

منبع: ایسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر