خبر فوری:

نگهداری جام باستانی در «جا نونی»! | واکنش ضرغامی

پس از انتشار ویدیویی از نگهداری جام زرین باستانی مشگین‌شهر در ظرف پلاستیکی و بازتاب آن در رسانه‌ها،‌ عزت‌الله ضرغامی واکنش نشان داد.

 پس از انتشار ویدیویی از نگهداری جام زرین باستانی مشگین‌شهر در ظرف پلاستیکی و بازتاب آن در رسانه‌ها،‌ عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی گفت که این اثر در «جا نونی» نیست و در مخازن چندلایه و یک ظرف پلاستیکی نگهداری می‌شود.

 عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، با اشاره به یک ویدئوی منتشرشده در فضای مجازی گفت: نباید با برخی حرف‌ها و رفتارها کاری کرد که فضای طنز در کشور بسته شود. از رسانه‌ها و شخصیت‌های مستقل علمی و اجتماعی درخواست می‌کنم بین طنز و غیرطنز تفکیک قائل شوند.

روز گذشته، تصاویری از جام زرین باستانی مشگین‌شهر که در ظرف پلاستیکی و شبیه به ظرف نان نگهداری می‌شود،‌ خبرساز شد.

این ویدیوی جنجالی را در زیر ببینید:

ضرغامی ادامه داد: همچنین در ویدئوی دیگری که از بازدیدم از موزه بانک ملی انجام دادم در فضای مجازی به گردش درآمد، بیان شد که اموال ارزشمند موزه در داخل «جا نونی» گذاشته شده است. این ویدئو در بخش خبری ۲۰:۳۰ هم پخش و با آن شوخی شد. اصل موضوع مربوط به سال‌های قبل است. بنده روز گذشته از موزه مشگین‌شهر بانک ملی بازدید کردم، امیدوارم کار اجرایی پروژه تکمیل این پروژه هر چه زودتر به اتمام برسد تا اشیاء ارزشمند به داخل موزه منتقل شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: ویدیویی چند روز قبل در فضای مجازی درباره مجسمه هرکول در بیستون به گردش درآمد، بیشتر شبیه طنز و شوخی بود. بعدها برادر پژوهشگری نوشت که این مجسمه مربوط به دوره اسکندر نیست که درست است. این مجسمه مربوط به دوره سلوکیان است. بنده هم در این ویدئو به طنز سخنانی عرض کردم اما به نظر می‌رسد برخی عزیزان متوجه فضای شوخی نشدند. نباید با برخی سخنان کاری کرد که فضای طنز در کشور بسته شود. از رسانه‌ها و شخصیت‌های مستقل علمی و اجتماعی درخواست می‌کنم بین طنز و غیر طنز تفکیک قائل شوند.

این اظهارات ضرغامی که جنجالی هم شد را در ویدیوی زیر ببینید:

ضرغامی گفت: در معاونت گردشگردی وزارتخانه بخشی را برای حمایت از سرمایه‌گذاران در این حوزه ایجاد کردیم. برای اولین بار اعلام کردیم که هر کس برای تاسیس محیطهای تفریحی، شهربازی، محیط‌های سرگرمی و کمک به رونق جاذبه‌های گردشگری در مناطق گردشگرپذیر سرمایه‌گذاری کند، از محل تبصره ۱۸ به سرمایه‌گذاران تسهیلات بانکی ارزان قیمت و خوب پرداخت می‌کنیم و در جهت صدور مجوزی لازم اقدام می‌کنیم.

 

وزیر میراث فرهنگی در ادامه با اشاره به مدت زمان مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان، گفت: کار مرمت این گنبد  از ۱۲ سال قبل آغاز شده بود. از زمانی که داربست‌ها باز شد، احساس شد اشکالاتی در نحوه مرمت گنبد وجود دارد. به همین دلیل بلافاصله به پژوهشگاه وزارتخانه ماموریت دارم با همکاری معاونت میراث فرهنگی بررسی کنند تا مشخص شود اشکال در کدام قسمت گنبد وجود دارد، متخلفان مشخص شوند و بعد تحت مدیریت هیاتی خبره و متبحر مرمت، تجدید شود.

ضرغامی گفت: این پروژه باعث شد که روی کل پروژه‌های مرمتی وزارتخانه که در طول زمان انجام می‌شود، نظارت همه‌جانبه‌ای شود تا ان‌شاءالله شاهد تکرار این مسائل نباشیم. هیچ توجیحی برایم در اتفاقی که در مرمت گنبد حاج لطف‌الله افتاد قابل قبول نیست و خاطیان مجازات می‌شوند.

وی با اشاره به حساسیت یونسکو نسبت به آثار باستانی ایران، گفت: قبل از اینکه چنین مسائلی برای یونسکو اهمیت داشته باشد، برای خودمان مهم می‌شود. کشور مستقلی هستیم و اهمیت حفظ میراث فرهنگی را درک می‌کنیم. البته یونسکو هم مسوولیت‌هایی دارد که به آنها توجه می‌کنیم.

 


 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر