خبر فوری:

گواهینامه شما در چه صورت ضبط می شود؟

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ در خصوص موارد ضبط گواهینامه و نمره منفی توضیح داد.

 سرهنگ «علی‌اصغر شریفی» در خصوص موارد ضبط گواهینامه،گفت: اولین مورد کسب نمره منفی است.

این مقام پلیسی ادامه داد: رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد روان‌گردان هم جز مواردی است که ۶ ماه گواهینامه راننده ضبط خواهد شد.

سرهنگ شریفی گفت: دستور مقام قضائی در خصوص ضبط گواهینامه زمانی خواهد بود که مثلا رانندگان پرخطری را که در واقع کلاس‌های آموزشی آمده‌اند و توجهی نداشته‌اند به دادسرا معرفی کرده و دادگاه می‌تواند گواهینامه ان‌ها را ضبط کرده و به محرومیت‌های رانندگی رای دهد که به نظر قاضی محترم بستگی دارد.

وی در خصوص نمرات منفی هم گفت: رانندگان توجه داشته باشند که جدول نمرات منفی بیشتر به زندگی وکار آن‌ها مربوط می‌شود و اگر مرتکب تخلف شوند درست است که جریمه می‌شوند، ولی در کنار آن یک سری نمرات منفی هم وجود دارد که در سابقه راننده ثبت خواهد شد.

سرهنگ شریفی بیان داشت: به عنوان مثال عبور از چراغ قرمز و حرکت دنده عقب در بزرگراه‌ها حتما نمره منفی خواهد داشت.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران گفت: جدول نمرات منفی به دو قسمت تقسیم می‌شود که برای قسمتی برای وسایل نقلیه شخصی و قسمت دیگر برای نقلیه عمومی و سنگین در نظر گرفته شده است.

این مقام انتظامی افزود: برای مثال عبور از چراغ قرمز برای خودرو‌های شخصی ۵ نمره منفی و برای راننده اتوبوس ۱۰ نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد و یا مثلا در بحث تجاوز از سرعت مقرره دو بحث وجود دارد که اگر سرعت بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت باشد در جایی که سرعت ۱۰۰ کیلومتر باشد و راننده بیش از ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی نماید نمره منفی ۱۰ و ۱۵ و اگر بین ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر باشد یعنی ۱۰۰ کیلومتر وقرر را ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی نماید ۵ و ۱۰ نمره منفی دارد.

سرهنگ شریفی بیان داشت: اگر راننده‌ای از زمانی که نمره منفی گرفت بمدت ۶ ماه هیچ گونه تخلفی نداشت و قبض جریمه‌ای برای وی صادر نشد و پیامکی برای وی ارسال نشد بعد از آن شش ماه البته به صورت پیوسته کلیه نمرات منفی وی بلااثر و پاک خواهد شد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیگر رسانه ها

ارسال نظر