خبر فوری:

احتمال فیلتر کردن اینستاگرام توسط دولت بالا گرفت

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی دولت سیزدهم در اظهاراتی به دفاع از طرح صیانت پرداخت و گفت: شبکه‌های اجتماعی در حال تغییر سبک زندگی و افزایش شکاف نسلی و تولید توهم و ابهام و تردید با تولید شایعه و اخبار بدون منبع و در نتیجه تشویش افکار عمومی است!

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی دولت سیزدهم در اظهاراتی به دفاع از طرح صیانت پرداخت و گفت: شبکه‌های اجتماعی در حال تغییر سبک زندگی و افزایش شکاف نسلی و تولید توهم و ابهام و تردید با تولید شایعه و اخبار بدون منبع و در نتیجه تشویش افکار عمومی است!

به گزارش عرشه آنلاین ، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور فضای سایبر را دنیایی نوپدید توصیف کرد و گفته دنیای نوپدید باید فرصت‌های نو ایجاد کند اما واقعیت این است که دنیای واقعی در حال غرق شدن در این دنیای نوپدید است. هیچ مانعی ندارد که اگر پلتفرم‌ها و شبکه‌های جهانی بخواهند در فضای سایبری ایران حضور داشته باشند اما باید در داخل ایران دفتر و نمایندگی داشته باشند و پاسخگو باشند تا اگر کسی بستر شبکه آنها را محل کلاهبرداری و یا تزاحم برای مردم قرار داد پاسخگو باشند، اکنون این اتفاق در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه افتاده است و در ایران هم اجرایی شود.

در یکماه اخیر افت کیفیت شدید اینترنت و مسدودسازی فیلترشکن‌ها و کاهش سرعت محسوس شبکه‌های اجتماعی، گمانه‌زنی ضربه نهایی دولت سیزدهم بر اینترنت را افزایش داده است.

معاون رئیس جمهور تاکید می کند: شایسته کشور نیست که بیرون از مرزهای کشور درخصوص صفحه های شخصی مردم در شبکه های اجتماعی تصمیم بگیرند و مثلا اگر یادی از قهرمان ملی کشور خود کنند اینستاگرام صفحه آنها را مسدود کند.

حسینی می‌گوید: اگر پلتفرم ها و شبکه های جهانی بخواهند در فضای سایبری ایران حضور داشته باشند، اما باید در داخل ایران دفتر و نمایندگی داشته باشند و پاسخگو باشند تا اگر کسی بستر شبکه آنها را محل کلاهبرداری و یا تزاحم برای مردم قرار داد پاسخگو باشد، اکنون این اتفاق در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه افتاده است و در ایران هم اجرایی شود. برخی‌ها فکر می کنند پلتفرم ها ابزارند و می توان از آنها استفاده خوب بکنید، اما واقعیت این است که خود پلتفرم هوشمندانه فضای فکری مردم را مدیریت می کنند، مثلا اگر شما مطالب علمی و دانش روز را در موتورهای جستجو دنبال کنید با علم به موقعیت مکانی شما در ایران داده های لازم را در اختیار شما قرار نمی دهد.

وی در ادامه افزود: برخی ها فکر می کنند حُسن شبکه های اجتماعی حق انتخاب و آزادی بیان است، اما واقعیت این است که این فضا در حال تغییر سبک زندگی و افزایش شکاف نسلی و تولید توهم و ابهام و تردید با تولید شایعه و اخبار بدون منبع و در نتیجه تشویش افکار عمومی هستند. فضای مجازی باعث تسهیل گری در ارتباطات اجتماعی و کسب و کار است و حمایت از اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای مجازی یکی از برنامه های دولت سیزدهم است، اما نباید فضای مجازی را چهارراهی آزاد برای تردد در نظر گرفت چراکه نتیجه ای جز ترافیک و تصادم نخواهد بود. فضای سایبر دنیایی نوپدیداست. دنیای نوپدید باید فرصت های نو ایجاد کند، اما واقعیت این است که دنیای واقعی در حال غرق شدن در این دنیای نوپدید است.

ایسنا نوشت: سیدمحمد حسینی در مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری با اشاره به اهمیت رسانه و فراگیری آن در دنیای امروز، اظهارکرد: امروز رسانه فراتر از کتاب، سخنرانی، منبر و تریبون بوده و به فرد و زمان خاصی محدود نمی‌شود و همه می توانند از رسانه اجتماعی استفاده کرده و اثرگذار باشند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به ضرورت توجه دولت به رسانه در کنار اقدامات و فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی گفت: اطلاع رسانی مستمر و دقیق و تبیین برنامه ها و دستاوردهای مدیریتی با زبان رسانه ای و با بیان اقناعی ضروری است و چه بسا بهترین برنامه ها بدون اطلاع رسانی مناسب توسط مخالفین تخریب شود.

وی با بیان اینکه در رابطه با مبانی نظری فضای مجازی کمتر سخن گفته شده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه پیش از این نوع مواجهه ما با این فضا در سطح کاربری متوقف شده بود، اما اراده نظام و دولت سیزدهم است که با بهره گیری از دانش سایبری دانشمندان و مهندسان جوان کشور توان مدیریت سایبری ایجاد کند.

حسینی یکی از ماموریت های مهم شورای عالی فضای مجازی را تنظیم آداب و سیاست های حکمرانی سایبری کشور دانست و اظهارداشت: البته همان طور که در اداره کشور تدبر ضروری است حکمرانی سایبری هم باید حکیمانه و عالمانه باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به توجه ویژه دولت مردمی در حمایت از فعالیت های جوانان نخبه در حوزه فضای سایبری، خاطرنشان کرد: دولت بر این باور است که دانشمندان جوان کشور می توانند از معماران فضای سایبری باشند و مرزهای این دانش خارج از دسترس مهندسان خلاق کشور نیست.

حسینی قدرت سایبری در دنیای امروز را یکی از نشانه ها و مولفه های اقتدارملی توصیف کرد و گفت: شعار این دولت، ایران قوی است و قطعا در مسیر اقتدار جهانی در این حوزه نیز گام برمی دارد. البته باید سیاستگذاران فرهنگی و متخصصان علم ارتباطات برای حکمرانی سایبری ،مطالعات خود را توسعه بدهند، چالش ها را احصاء کنند و بدون ممانعت و تزاحم برای سطح کاربری عمومی مردم، بسترهای حاکمیت ملی را در این حوزه به سرعت فراهم کنند.

حسینی افزود: تروریست های سایبری که گاهی مثلا در شبکه خدمات رسانی اختلال ایجاد می کنند که نمونه آن را در سامانه های سوخت رسانی و پمپ بنزین شاهد بودیم لذا ایجاد پدافند ملی در حوزه سایبری امری ضروری است. حتی کشورهای بزرگ جهان هم نگران نفوذ سایبری هستند و برای فعالیت شبکه های جهانی قوانین و مقرراتی وضع کرده اند.

معاون امور مجلس رئیس جمهور با بیان اینکه ارائه خدمات هوشمند، فراگیر و مطمئن دولت الکترونیک یکی از فواید حاکمیت سایبری است، اظهارداشت: مدل حکمرانی سایبری بایستی ضمن این که مبتنی بر دانش روز باشد اما به لحاظ مفهومی باید برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی و اقتضائات ملی باشد.

حسینی افزود: ظرفیت های علمی کشور و دانشگاه فنی ما باید تکنولوژی نوظهور در فضای سایبر را رصد و با ارائه مدل بومی بستر فنی را برای ایجاد حکمرانی سایبری ایجاد کنند.

معاون رئیس جمهور توجه به آموزش سواد رسانه ای را حائز اهیمت دانست و گفت: واقعیت این است سواد رسانه ای حتی نزد برخی از مدیران ضعیف است . سواد رسانه عامه مردم از موانع تسلط سایبری دشمنان فرهنگ و هویت مردم است.

وی همچنین بر اهتمام ویژه علمای و مراجع و پژوهشگران علوم دینی را نسبت به توسعه فقه رسانه با نگاه به رسانه های نوپدید تاکید کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی به دروغ حکمرانی سایبری را معادل دخالت و محدودیت در فضای مجازی می دانند، تصریح کرد: حاکمیت ملی در حوزه سایبری ضامن امنیت برای کسب و کار و زندگی آنلاین مردم است و البته رسانه ها باید برای اقناع افکارعمومی بکوشند که القائات دشمن ذهن آنان را مشوش و نگران نکند.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر