خبر فوری:

در خانه دئودورانت و ضدتعریق طبیعی بسازید!

تعریق زیاد از جمله موضوعاتی است که می‌تواند آزاردهنده باشد و را‌ه‌های زیادی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

عرق کردن برای هیچ کس خوشایند نیست. تعریق که بیشتر به عنوان عدم رعایت مسائل بهداشت بدن تلقی می‌شود، یک وضعیت فیزیولوژیکی طبیعی است که برای سلامتی ما ضروری است.

امروزه محصولات زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند تعریق و بوی بد را محدود کنند. ضدتعریق‌های طبیعی نیز وجود دارند. تعریق یک پدیده فیزیولوژیکی طبیعی است که برای تنظیم دمای بدن، دفع سموم و محافظت از پوست ضروری است. عرق کردن از فردی به فرد دیگر، میزان و مقدار، با بو و بدون بو و… متفاوت است.

تولید عرق از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تحت تاثیر ژنتیک، آب و هوا، رژیم غذایی و سلامتی است. در طول دوره‌های استراحت عادی، بدن انسان روزانه ۰.۵ تا یک لیتر عرق تولید می‌کند. این میزان تولید می‌تواند تحت تاثیر دما، احساسات شدید و حتی فعالیت بدنی تا ۱۰ لیتر در روز افزایش یابد.

ناحیه‌ای که سیگنال شروع تعریق را می‌دهد، هیپوتالاموس در مغز است. افزایش دمای بدن مانند فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض گرما و مصرف غذا‌های بسیار تند یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین (قهوه، چای و…) نیز باعث تعریق می‌شوند.

تعریق بیش از حد که به عنوان هایپرهیدروز نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که معمولا در نوجوانی شروع می‌شود. می‌تواند به کل بدن گسترش یابد یا روی دست ها، پاها، زیر بغل، صورت یا پوست سر ظاهر شود. هم در روز و هم در شب اتفاق می‌افتد.

هیپرهیدروز اولیه هیچ علت مشخصی ندارد، اما یک محرک است. در نواحی خاصی از بدن مانند دست ها، پا‌ها یا زیر بغل رخ می‌دهد. تولید بیش از حد عرق، اغلب توسط احساسات قوی، استرس، اضطراب و شرم ایجاد می‌شود.

ابتدا باید بفهمید که ضدتعریق چیست. بر خلاف تصور بسیاری، دئودورانت، ضد تعریق نیست. یک دئودورانت و یک ضد تعریق اثر یکسانی ندارند. این ها، دو چیز بسیار متفاوت هستند.

دئودورانت عرق و بو را جذب می‌کند، در حالی که ضد تعریق عرق را مسدود می‌کند. این‌ها منجر به ضخیم شدن پوست می‌شوند و می‌توانند منافذ ترشح عرق را مسدود کنند و باعث التهاب شوند. طبق تعریف، یک ضد تعریق با مسدود کردن منافذ از تعریق جلوگیری می‌کند. یک ضد تعریق طبیعی نیز تقریباً همان اثر را خواهد داشت.

ضد تعریق‌ها در محدود کردن تولید عرق در صورت تعریق بیش از حد موثر خواهند بود. ضد تعریق ها، دئودورانت نیستند. در حالی که جلوگیری از تعریق، بوی بد را محدود می‌کند، اما این هدف اصلی نیست. با این حال، برخی از ضد تعریق‌ها را می‌توان با یک دئودورانت ترکیب کرد. در حالی که برخی دیگر دارای اثر ضد باکتریایی هستند که رشد باکتری‌های مسئول بوی بد هنگام تعریق را محدود می‌کنند.

۵ ضدتعریق طبیعی

اگر از تعریق زیاد رنج می‌برید، ممکن است برای راحتی بیشتر ترجیح دهید از ضدتعریق استفاده کنید. بهترین گزینه استفاده از یک ضد تعریق طبیعی است.

لیمو ترش

آب لیموترش به کاهش تولید عرق کمک می‌کند و PH پوست را کاهش می‌دهد. این خاصیت لیمو از رشد باکتری‌های ایجاد کننده بو جلوگیری می‌کند. رایحه آن نیز بوی عرق را استتار می‌کند؛ بنابراین دارای خاصیت دئودورانت و ضد تعریق است. می‌توانید هر روز آن را با استفاده از پنبه روی پوست تمیز و خشک بمالید. مراقب باشید برای جلوگیری از گزگز و سوزش آن را روی پوست تازه تراشیده شده یا اپیلاسیون شده استفاده نکنید. آبلیمو به نور حساس است. به همین دلیل باید در مناطقی که در معرض آفتاب نیستند، استفاده شود.

خیار

خیار دارای خواصی است که به طور طبیعی منافذ را تنگ می‌کند. بنابراین، می‌تواند تعریق را محدود کند. برای انجام این کار، یک برش خیار را روی ناحیه مورد نظر بمالید.

سرکه سیب

سرکه سیب نیز مانند خیار قابض است. همچنین به تنظیم تعریق کمک می‌کند. در عین حال باکتری‌های مسئول بوی بد را خنثی می‌کند. می‌توانید سرکه سیب را هر شب، قبل از خواب روی پوست تمیز و خشک با پنبه بمالید.

مریم گلی

گیاه مریم گلی یک تنظیم کننده خوب عرق است. مریم گلی (یک مشت برگ در هر یک لیتر آب) را دم کرده و پس از دوش گرفتن، کمپرس خیس شده با چای را روی نواحی مورد نظر بریزید.

جوش شیرین 

جوش شیرین بیشتر شبیه دئودورانت است تا ضد تعریق. در جذب عرق و مبارزه با بوی بد بسیار موثر است. می‌توانید آن را روی پوست تمیز و خشک بمالید. مراقب باشید، ممکن است برای پوست‌های حساس تحریک کننده باشد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر