خبر فوری:

با این بیماری هزار چهره آشنا شوید

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه تب مالت یک بیماری هزار چهره است، بر ضرورت پیشگیری از ابتلا به این بیماری به ویژه در فصل گرم سال تاکید کرد.

مجید همتی گفت: تب مالت یکی از بیماری‌های مهم مشترک بین انسان و دام است که در دام با عوارضی مانند سقط جنین، ناباروری، کاهش تولید و... خود را نشان می‌دهد.

به گفته رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه تب مالت در انسان باعث تب و لرز، درد استخوانی، لاغری و بی‌اشتهایی می‌شود و حتی گاهی برخی از بخش‌های بدن مثل دستگاه گوارش، سیستم قلب و عروق، کلیه و کبد و... را نیز درگیر می‌کند.

علائم این بیماری تا سال‌ها در بدن انسان مانده و در کنار هزینه‌های زیادی که به فرد تحمیل می‌کند، یک بیماری سخت و صعب‌العلاج است.

بیماری تب مالت با روش‌های مختلفی از دام به انسان منتقل می‌شود، یکی از مهمترین راه‌ها مصرف شیر و لبنیات حاصل از شیر دام آلوده است.

حجم زیادی از میکروب در مایعات بدن دام آلوده از جمله شیر، ادرار و... وجود دارد که قابل انتقال به انسان است، انواع لبنیاتی که با شیر آلوده تولید می‌شود، میکروب تب مالت را داشته و لبنیانی مانند پنیر، سرشیر، کره، بستنی و ... خطرناکتر هستند.

برای پیشگیری از ابتلا به تب مالت توصیه می‌شود خانواده‌ها تا حد امکان لبنیات پاستوریزه استفاده کرده و در صورت استفاده از لبنیات سنتی، شیر را حتما جوشانده و پنیر را هم در آب نمک نگهداری کنند.

تب مالت انواع دام سبک و سنگین را درگیر می‌کند، با ابتلای دام به بیماری، میکروب آن تا پایان عمر اقتصادی دام، در بدن دام باقی می‌ماند.

دامداران اگر مواردی از سقط جنین را در دام‌های خود مشاهده کردند، حتما باید به مراکز دامپزشکی مراجعه کنند، زیرا یکی از اولین نشانه‌های ابتلا به تب مالت، سقط جنین در دام است.

ترشحات زایمان و جفت و جنین دام بیمار یکی از راه‌های مهم انتقال بیماری است دامداران باید هنگام تماس با جفت و جنین دام از پوشش مناسب استفاده کنند و اگر دام سقط جنین داشت، جفت و جنین را به شیوه بهداشتی دفن کنند.

مهمترین راه کنترل بیماری واکسیناسیون دام‌های سبک و سنگین علیه تب مالت است در این راستا از ابتدای سال واکسیناسیون دام‌های سبک استان علیه تب مالت شروع شده و پیش‌بینی می‌شود ۶۱۰ هزار بره و بزغاله علیه این بیماری واکسینه شوند.

کار واکسیناسیون دام‌های سنگین علیه تب مالت هم از اواخر شهریور آغاز و برآورد می‌شود بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار راس دام سنگین شامل ۱۰۰ درصد گوساله‌ها و بالای ۵۰ درصد گاو‌های بالغ علیه بیماری واکسینه شوند./ باشگاه خبرنگاران

دیگر رسانه ها

ارسال نظر