خبر فوری:

جدیدترین جزئیات از حج تمتع 1401 | هزینه حج اعلام شد

جدیدترین جزئیات حج تمتع 1401 اعلام شد.

سعودی‌ها با توجه به کاهش حدود ۵۰ درصدی تعداد زائران حج تمتع سال جاری به دلیل مهار نشدن کرونا، سهمیه کشورمان را ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر اعلام کرده‌اند. این امر در حالی که است که بیش از ۷۰ هزار نفر از مشمولان حج تمتع با پرداخت هزینه این سفر معنوی آماده حاجی شدن بودند که البته با محدودیت سنی اعمال شده از سوی عربستان (فقط افراد زیر ۶۵ سال امکان تشرف به حج تمتع را دارند) حدود ۲۲ هزار نفر از گردونه اعزام حذف می‌شوند.

با این وجود، مسؤولان کشورمان به منظور اعزام تعداد بیشتری از مشمولان تشرف به حج تمتع، نه تنها درخواست افزایش سهمیه پنج هزار نفری داده‌اند، بلکه از دولت سعودی خواستند تا محدودیت سنی را برداشته و استطاعت جسمی را مورد توجه قرار دهد، اما به گفته یک منبع مطلع، با توجه به برخی برنامه‌ریزی‌ها از سوی عربستان، امکان حذف محدودیت سنی وجود ندارد و فقط افراد زیر ۶۵ سال می‌توانند در مناسک حج تمتع ۱۴۴۳ شرکت کنند و این محدودیت نه تنها برای زائران خارجی، بلکه برای زائران ساکن عربستان نیز اعمال می‌شود.

بر همین اساس، با شرایط اعلام شده از سوی عربستان، مشمولان حج تمتع که متولد ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ و بعد از آن هستند، امکان زیارت خانه خدا در حج تمتع امسال را دارند. علاوه بر این، بر اساس دستورالعمل سازمان حج و زیارت کشورمان، افرادی که علاوه بر داشتن شرایط سنی، تاریخ ودیعه‌گذاری و ثبت‌نام آنها در بانک تا ۲۲ خرداد ۱۳۸۶ بوده است، به حج تمتع مشرف خواهند شد.

به گفته اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اولین اعزام زائران به سرزمین وحی برای حج تمتع سال جاری از ۱۴ خردادماه آغاز می‌شود.

با توجه به اینکه حدود یک ماه تا اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ به عربستان باقی مانده است، عربستان همچنان برای حضور بیش از ۸۵۰ هزار زائر خارجی آمادگی لازم نداشته و حتی در جلسات اخیر سعودی‌ها، به ایجاد برخی محدودیت‌ها برای زائران خارجی اشاره شده است. با این وجود، مسؤولان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران در تلاشند با وجود محدودیت‌هایی که از سوی عربستان اعمال می‌شود، زائران را با در نظر گرفتن عزت، سلامت و امنیت به این سفر معنوی اعزام کنند.

با توجه به آمادگی ایران برای اعزام زائران به حج تمتع، مسؤولان از مشمولان حج تمتع سال جاری می‌خواهند که نسبت به تکمیل واکسیناسیون اقدام کنند و به دلیل اهمیت سلامت زائران با وجود اینکه عربستان تعداد دُز برای تشرف زائران خارجی به سرزمین وحی اعلام نکرده است، اما وزارت بهداشت و مسؤولان ستاد کرونا، همه زائران حج تمتع باید سه دُز واکسن کرونا‌‌ زده باشند. از بین واکسن‌های موجود در سبد واکسیناسیون کشورمان، آسترازنکا و سینوفارم مورد تأیید عربستان است.

همچنین هزینه حج تمتع با توجه به افزایش برخی هزینه‌ها نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش خواهد یافت و با این روند، زائران حج تمتع سال جاری باید مابه‌التفاوت برخی از هزینه‌ها همچون اسکان را بپردازند که به گفته سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار به هزینه‌های سفر حج تمتع افزوده خواهد شد. هزینه حج تمتع سال ۱۳۹۹ از سوی سازمان حج و زیارت از حدود ۳۲ تا ۴۱ میلیون تومان اعلام شده بود.

سال گذشته عربستان هیچ زائری از کشورهای خارجی نپذیرفت و حج تمتع بدون زائران کشورهای خارجی برای حدود ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت‌های کرونایی برگزار شد، اما امسال با پذیرش زائر خارجی از سوی عربستان، اعزام زائران کشورمان به خانه خدا از ۱۴ خرداد آغاز می‌شود و روند اعزام تا اوایل ماه ذی‌الحجه ادامه دارد. عملیات حج تمتع نیز از ۱۷ تا ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ مصادف با هشتم تا سیزدهم ماه ذی‌الحجه ۱۴۴۳ با حضور یک میلیون زائر داخلی و خارجی انجام می‌شود./ فارس

دیگر رسانه ها

ارسال نظر