خبر فوری:

وزیر آموزش و پرورش معلمان معترض به رتبه‌بندی را تهدید به اخراج کرد

یوسف نوری با اشاره به بند ۲۳ هیأت تخلفات که تجمعات غیرقانونی می‌تواند همکار فرهنگی را اخراج کند، گفت: باید این موارد از طریق قانونی پیگیری شود.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در نشست با فرهنگیان مریوان از تشکیل قرارگاه عدالت تربیتی و نصیب برابر آموزشی برای ۱۶ استان مرزی کشور خبر داد و اظهارکرد: در این طرح یک معلم ثایت در اختیار قرار می‌گیرد.

وی به اهمیت و جایگاه مقام معلم از منظر قرآن کریم پرداخت و گفت: در نخستین آیات نازل شده بر وجود مقدس پیامبر اسلام، خداوند نخستین معلم است و تمام اسماء را به آدم یاد داد.

وی همچنین به اهمیت کار معلم در جامعه و نرخ ارزش افزوده در آموزش و پرورش نیز اشاره کرد و افزود: در دوره ابتدایی بالاترین ارزش افزوده را داریم و تنها معلم است که نقش آموزش و پرورش را اجرایی کرده و باعث بالا رفتن نرخ ارزش افزوده می‌شود.

نوری نرخ بازگشت سرمایه آموزش و پرورش را یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی معرفی کرد و ادامه داد: این نرخ بازگشت با سایر بخش‌ها در آموزش و پرورش برابری می‌کند.

وی اشتغال را یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی در آموزش و پرورش عنوان کرد و بیان داست: هنرستان‌های ما با هدف‌گذاری خوب ۸۰ درصد اشتغال دارند.

وزیر آموزش و پرورش ایجاد سرمایه اجتماعی، فرهنگی، ایجاد سواد‌های مختلف در دانش‌آموزان و... را از دیگر نقش‌های مهم آموزش و پرورش در جامعه عنوان کرد و بر تشریح و تبیین این کارکردها تاکید کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به لایحه رتبه‌بندی معلمان پرداخت و با اشاره به اینکه از اواخر دولت قبل موضوع رتبه‌بندی مطرح شد؛ افزود: متاسفانه این موضوع بدون هیچ گونه کار کارشناسی شده با مشکلات زیادی مواجه بود و با وجود اینکه دولت قبل ۸ سال فرصت داشت این موضوع را نهایی و اجرایی کند اما متاسفانه آن را به دولت بعدی موکول کرد.

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: اعتبار رتبه‌بندی از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای سه سال به ۶۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که ۳۸ هزار میلیارد تومان امسال اضافه شده و اعتبار رتبه‌بندی با همکاری دولت، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی اکنون سه و نیم برابر شده و به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه کار رتبه‌بندی معلمان در حال انجام است؛ خاطرنشان کرد: معلمان شاغل در ادارات و معلمان استثنایی شامل این طرح نمی‌شدند که خوشبختانه در آیین‌نامه جدید این موارد اصلاح شده و برای معلمان ابتدایی مرزی و مناطق محروم هر سال، سه ماه ارفاق در نظر گرفته شده و هر چهار سال یک رتبه دریافت خواهند کرد و همچنین نخبگان هم برای بار اول سه سال یک رتبه در نظر گرفته شده است.

نوری از تدوین آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در مهلت مقرر توسط مسئولان آموزش و پرورش خبر داد و گفت: از روز دوشنبه هفته آینده طی جلسات متعدد در دولت و با تاکید رئیس‌جمهوری در کمسیون دولت مطرح و ان شاء الله زودتر از موعد مقرر تحویل داده خواهد شد.

وی ماده یک رتبه‌بندی، یعنی بالا بردن کیفیت آموزش و پرورش را مهم‌ترین ماده دانست و تاکید کرد: باید کیفیت آموزش و پرورش را ارتقاء داد و مطمئنا با این کار تمام مشکلات در نظام تعلیم و تربیت مرتفع خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش از اختصاص ۳۸ هزار میلیارد تومان بین ۸۵۰ هزار فرهنگی در ۱۸ ماه گذشته برای اجرای قانون رتبه‌بندی خبر داد و گفت: این مقدار مشخص است و نمی‌توان چیزی به آن افزود یا از آن کاست و انتظار داریم معلمان عزیز با علم به موضوع بنگرند.

وی یکی دیگر از اقدامات شاخص در آموزش و پرورش را رسیدگی به مناطق مرزی عنوان کرد و اظهارکرد: جامعه معلمان ما سالم‌ترین، بهترین و عزیزترین اقشار جامعه هستند و ما دست تک تک فرهنگیان را می‌بوسیم.

نوری با اشاره به بند ۲۳ هیأت تخلفات که تجمعات غیر قانونی می‌تواند همکار فرهنگی را اخراج کند؛ تجمعات قانونی برای رسیدن به مطالبات برحق معلمان را حق معلمان دانست و گفت: باید این موارد از طریق قانونی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه معلمان ما انسان‌های شریف در جامعه هستند؛ خاطرنشان کرد: این قشر زحمت‌کش خواسته‌هایی نیز داشته که باید بیان و به درخواست‌های آنان رسیدگی شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت نیروهای تحت عنوان مهر آفرین در آموزش و پرورش، گفت: این طرح در سال ۸۶ مطرح شده و این نیروها که حدود ۶۰ هزار نفر هستند کد کارمندی ندارند و نیروهای قراردادی تبدیل وضعیت نشدند و ما با سازمان امور استخدامی رایزنی کردیم و این نیروها در کنار تعیین تکلیفی‌هایی که مجلس تصویب کرده بود و ما احکام حدود ۲۰ هزار نفر از نیروهای تعیین تکلیف اعم از حق التدریس، خرید خدمات، نهضتی که سر کلاس بودند قبل از عید صادر کرده و حدود ۱۲ هزار نفر نیز از اول مهر ماه امسال صادر خواهد شد.

وی افزود: افرادی که تعیین تکلیف نشدند و کد کارمندی ندارد قرار است که از آنها آزمون داخلی برگزار شود و ان شاء الله بعد از آزمون این نیروها تبدیل وضعیت و حقوق کارمندی را خواهند گرفت.

نوری همچنین از همسان‌سازی حقوق اساتید دانشگاه خبر داد و گفت: متاسفانه در دولت قبلی این اقدامات را می‌توانستند انجام بدهند ولی متاسفانه انجام نشد.

وی خود را مدعی‌العموم تمام فرهنگیان کشور دانست و تصریح کرد: همه مسائل آموزش و پرورش باید در داخل خود نظام تعلیم و تربیت حل شود.

وزیر آموزش و پرورش در بخش پایانی سخنان خود از همراهی و همکاری مجمع خیرین مدرسه ساز با آموزش و پرورش تقدیر و تشکر کرد و یادآور شد: سال گذشته خیرین نیک‌اندیش سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به آموزش و پرورش کمک کرده و برای دانش‌آموزان مدرسه ساختند و هفته گذشته تعهد کردند که این میزان در امسال، دو برابر خواهد شد.

وی بر همگرایی در آموزش و پرورش تاکید کرد و ابرازکرد: در آموزش و پرورش هیچ عنصری به اندازه معلم مهم نیست.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش بی‌بدیل معلمان در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: بالاترین قشری که در جنگ بودند بسیج دانش آموزی و معلمان بودند.

وی افزود: معلمان در دوران کرونا با شعار هر خانه یک مدرسه کار جهادی خود را ادامه دادند و این ایثار معلمان را رسانده و با بازگشایی مدارس و دوری دوساله دانش آموزان از کلاس و مدرسه، تلاش و اهتمام این عزیزان قابل تقدیر است.

نوری ضمن قدردانی از تلاش‌های معلمان در دوران کرونا اعلام کرد: خوشبختانه امروز از ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز و ۷ میلیون نوآموز پیش دبستانی، فقط ۷ نفر مبتلا به کرونا در کشور داریم.

وی خطاب به معلمان مریوانی یادآور شد: زمانی شما میزبان رزمندگان کشور در عملیات‌های مهمی در دوران دفاع مقدس بودید و همه مردم مرزداران این خطه را شناخته و تلاش و زحمات‌هایتان قابل تقدیر است.

نوری از برگزاری آزمون استخدام معلمان با شرکت ۳۴ هزار و ۸۱۳ نفر طی امروز و فردا خبر داد و گفت: بخشی از این نیروها به نیروی ثابت مناطق مرزی و عشایری تبدیل خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه تمام کلاس کانکسی و سنگی باید برچیده و مدرسه‌ای بدون چشمه آب بهداشتی نباید داشته باشیم، اعلام کرد: با کمک خیران ۸ هزار مدرسه کانکسی و سنگی در طی سه سال با راهبرد مجمع خیرین انجام خواهیم داد.

وزیر آموزش و پرورش از اختصاص اعتبار بی‌سابقه برای زمین چمن مصنوعی در مدارس خبر داد و گفت: یکهزار و ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار مخصوصا برای دانش‌آموزان دوره اول ابتدایی و جبران عقب ماندگی پایگاه تابستانی در نظر گرفته شده و با این اقدامات بخشی از عقب‌ماندگی‌ها جبران خواهد شد.

نوری اجرای سند تحول بنیادین را مهم‌ترین کار آموزش و پرورش عنوان کرد و اظهار داشت: این مهم در دستور کار قرار داشته و به انجام خواهد رسید./ تسنیم

دیگر رسانه ها

ارسال نظر