خبر فوری:

افشای جزئیات هولناک محتوای تلفن همراه ضارب روحانیون در حرم رضوی | عبداللطیف مرادی: برای اقدام علیه افراد، خودم به فتوا رسیده‌ام!

غبار گمانه‌زنی‌ها در خصوص حمله حرم مطهر رضوی که فروکش کرد شواهد و مستندات عینی ابعاد دیگری از ماجرا را به تصویر کشیدند.

غبار گمانه‌زنی‌ها در خصوص حمله حرم مطهر رضوی که فروکش کرد شواهد و مستندات عینی نشان داد عامل تکفیری این حادثه برای زمینه‌سازی و طراحی اقدام خود در واقع از ۲ قبضه سلاح متفاوت استفاده کرده که از قضا سلاح کاری‌تر وی، کمتر به چشم آمده است.

بیشتر بخوانید: جزئیات جدید از ضارب روحانیون در حرم امام رضا | ضارب حرم رضوی، شیعه انگلیسی است

عبداللطیف مرادی ۲۱ ساله، مهاجر غیرقانونی، تحت تاثیر آموزه‌های تکفیری ۱۷ فروردین  ۱۴۰۱  وارد حرم مطهر رضوی شد و پس از اقامه نماز در صحن پیامبر اعظم (ص) به سه روحانی جهادگر مشهدی یورش برد و حادثه ای  را در آن مکان مقدس رقم زد.

پس از این حادثه باورنکردنی، ابتدا مسئولان استانی سخن از حمله‌ای برنامه‌ریزی شده به میان آوردند و استاندار خراسان رضوی در همان روز حادثه گفت که احتمال دارد با توجه به تفکراتی که از ضارب روشن شده، این حادثه با برنامه قبلی انجام شده، ولی اینکه به تنهایی این اقدام را انجام داده و یا عوامل دیگری وی را همراهی کرده اند، هنوز مشخص نشده است.

یعقوبعلی نظری گفت: با توجه به امنیتی بودن موضوع و پیگیری دستگاه‌های اطلاعاتی، تاکنون این نتیجه به دست آمده که این فرد، اهداف خاصی را دنبال می‌کرده است.

 رئیس کل دادگستری خراسان رضوی ۲۲ فروردین  در مصاحبه‌ای گفت: پس از حادثه حرم رضوی و حمله به سه روحانی، مظنونانی احضار شده اند، ولی از آنان مدرکی دال بر مباشرت، معاونت و حمایت از متهم اصلی پرونده به دست نیامده  و بر این اساس متهم پرونده همچنان یک نفر است.

غلامعلی صادقی گفت: پس از وقوع این حادثه، فیلم‌های دوربین‌های صحن مطهر حرم رضوی در اختیار قرار گرفت که اظهارات شهود حادثه نیز کمک زیادی به پرونده کرد، همچنین اظهارات متهم و برخی از مظنونان دستگیر شده در این حادثه نیز گرفته شده است.

او گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته، متهم تحت تاثیر عقاید و تفکرات جریان‌های تکفیری بوده و محاربه، قتل عمد و ایراد صدمات با چاقو از اتهامات وی است و دادگاه صالح برای رسیدگی به این پرونده دادگاه انقلاب است که پس از ارسال پرونده در شعبه ویژه مورد رسیدگی فوری قرار خواهد گرفت.

با استناد به این سخنان می‌توان گفت تا این لحظه سندی مبنی بر فعالیت تروریستی مرسوم و هدایت شده از فضای حقیقی صورت نگرفته است و تنها عاملی که به عبداللطیف مرادی برای ارتکاب به این اقدام انگیزه داده، تفکرات تکفیری وی بوده که از فضای مجازی هدایت شده از خارج کشور گرفته شده است.

معاون سیاسی سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی در تشریح انگیزه عامل این جنایت گفت: در حادثه  حرم رضوی در مشهد، اختلاف‌افکنی بین شیعه و سنی، القای بدبینی مردم نسبت به روحانیت و ناامن سازی کاذب با بهره‌گیری از تفکر تکفیری با بُرد رسانه‌ای دنبال شده است که همه این‌ها شاهدی بر همسویی تفکر وهابی با خواست استکبار و صهیونیسم است.

سرهنگ حسین عباسیان گفت: با توجه به جایگاه ویژه و محوری روحانیت در جامعه اسلامی ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، انتخاب قشر روحانی به عنوان هدف این ترور، یکی از ابعاد این مسأله است و اهمیت موضوع را بیشتر می‌کند.

او گفت:  انتخاب صحن حرم مطهر رضوی به عنوان مکان حادثه و پوشش لباس کشور همسایه برای این حادثه، این پرسش را ایجاد می‌کند که اهداف این قضیه چیست؟

معاون سیاسی سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی گفت: هرچه انسان بیشتر در زوایای این حادثه دقت می‌کند، درمی‌یابد چیدمان بُعد رسانه‌ای و تبلیغ‌گرانه حادثه بر اساس منافع بدخواهان نظام تنظیم شده است.

عباسیان گفت: البته ما منتظر هستیم بررسی‌ها تمام شود، قطعا دشمن در پشت این قضیه کار کرده است، اما هنوز مدرکی که اثبات کند ضارب با سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه مرتبط بوده به دست نیامده است.

یک استاد حوزه و دانشگاه که محور مطالعات وی فقه حکومتی و علوم سیاسی است، گفت: از زمان آغاز استعمار به وسیله انگلیس، آنان در حال بررسی اوضاع داخلی کشور‌های اسلامی هستند و دریافته اند اسلام دارای جوهره فعالی است که اجازه نمی‌دهد دشمنان بر مقدرات جهان و امت اسلامی مسلط شوند.

حجت الاسلام علی اکبر نوایی گفت: از آن دوران استعمارگران انگلیسی که پیشقراول حرکت‌های استعماری بودند، با راهبرد تفرقه بینداز و حکومت کن بر ممالک و ملل اسلامی مسلط شدند و امروز آمریکایی‌ها با راهبرد تفرقه اندازی و نابودگری این خط استعماری را در کشور‌های اسلامی پی گرفته اند.

او گفت: تفرقه افکنی، مهمترین اهرم استعمارگران است که با بهره گیری از جریان سلفی در قالب مذهب اهل سنت و با هزینه کردن‌های هنگفت و فریب فکری و سیاسی افراد مختلف پیگیری شده و می‌شود.

این پژوهشگر حوزه فقه سیاسی اسلام گفت: البته باید دانست که این تفرقه افکنی ها، منحصر به اهل سنت نبوده است، چنانکه فرقه‌ای نیز در میان شیعیان ایجاد شده که اکنون از آن‌ها به عنوان شیعه انگلیسی یاد می‌شود.

نوایی گفت: آن‌ها این فرقه انگلیسی را ایجاد کردند تا حرف‌هایی بزنند که تفرقه افزایش یابد، محور‌های طرح‌های تفرقه افکن نیز بر دوش به اصطلاح روشنفکرنمایان درس خوانده و آموزش دیده در انگلیس و فرانسه قرار دارد.

این پژوهشگر دینی گفت: اکنون لزوما نیازی به فعالیت افراد در قالب محافل فرقه‌های تفرقه انداز در جامعه نیست، بلکه مدیریت فضای مجازی و تولید محتوای تفرقه انگیز در این ساختار جای آن را گرفته است و در حال گشودن و توسعه شکاف‌های مذهبی میان امت اسلامی است.

حجت الاسلام نوایی، گفت:  فضای مجازی بستری را آماده کرده است که جریان استعماری با هدایت و حمایت صهیونیستها، فعالان سلفی، تکفیری و داعش را در منطقه خلق می‌کند و شیعه انگلیسی و سنی‌های سلفی با انتشار تنفر بین جریانات مذهبی، موجب درگیری، کشتار، انفجار و انتحار در جوامع اسلامی می‌شوند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: عامل حمله حرم رضوی، نیز حدود ۲ سال از عمر خود را به تحصیل در مدارس سلفی پاکستان و افغانستان گذرانده و با این عقاید پرورش یافته است.

نوایی گفت: این جوان ۲۱ ساله در بازجویی‌ها چنین گفته است که برای اقدام علیه افراد، خودم به فتوا رسیده‌ام! و یقینا با توجه به حضور وی در ایران، این نوع تفکرات تکفیری، با تاثیرپذیری از فضای مجازی، عامل ارتکاب این جنایت بوده است.

او گفت: اگر با آموزه‌های فضای مجازی هر کس خیال کرد به حد صدور فتوا رسیده و می‌تواند اقدام کند، دیگر در کوچه و بازار سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

این کارشناس فقه سیاسی اسلام گفت: شاید بتوان گفت در وقوع حادثه حرم مطهر رضوی و تاثیرگذاری ایده‌های تکفیری، فضای مجازی سهم ۹۰ درصدی را در ایجاد این حادثه  داشته است.

نوایی گفت: اگر روند مدیریت فضای مجازی به درستی در کشور انجام نشود، گروه‌های سلفی و تکفیری به صورت خودجوش در جامعه عمل خواهند کرد.

او گفت: حادثه حرم، معلول یک تفکر و اندیشه غلط شیطانی بود که توسط انگلیس، آمریکا، رژیم صهیونیستی و همپیمانان منطقه‌ای آنها، یعنی امارات و آل سعود ترویج می‌شود.

مدیر دفتر حراست و امور صیانتی حوزه علمیه خراسان گفت: اعترافات ضارب و بررسی‌هایی که نیرو‌های امنیتی از تلفن همراه وی و نحوه حضور و فعالیت او در فضای مجازی داشته‌اند، مشخص کرده است که عبداللطیف مرادی عضو فعال فضای مجازی و دنبال کننده سایت‌ها و کانال‌های تندرو وهابی بوده است.

حجت الاسلام سیدجواد هاشمی گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که مرادی علاوه بر عضویت در شبکه‌های اجتماعی تندرو وهابی و تکفیری و مدافعان تفکرات داعش، جزوات ابن تیمیه و عبدالوهاب را در گوشی تلفن همراه خود ذخیره داشته و به مطالعه آن‌ها می‌پرداخته است.

او گفت: این فرد افراطی در کانال‌های وابسته به جریان تشیع انگلیسی در فضای مجازی نیز عضو بوده و محتوای منبر‌ها و مداحی هیات‌های مذهبی را، که حاوی لجن پراکنی و نفرت افکنی و توهین به خلفای اهل سنت بوده، در تلفن همراه خود ذخیره داشته است، این فرد مدام در جریان اهانت به مقدسات اهل سنت به خصوص اهانت‌های مستقیم به خلفا قرار داشته و معتقدم همین مساله منجر به رفتار‌ها و تفکرات تکفیری وی شده است.

حجت الاسلام هاشمی  گفت: تندروی‌هایی که به سبک قرائت‌های طیف شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی وجود دارد نه تنها باعث رشد و تنویر افکار مسلمین نخواهد شد، بلکه بر پیکر اسلام ضربه وارد می‌کند.

او گفت: اهل سنت آمریکایی و شیعه افراطی انگلیسی به عنوان ۲ گروه انحرافی با تفکر تکفیری مانند دو لبه یک قیچی عمل می‌کنند و تلاششان این است که مسلمانان را به جان هم بیندازند و این نوع عملکرد از اراده‌ای شیطانی نشات گرفته که همان دشمنی با اسلام و مسلمین است.

بر این اساس می‌توان گفت اگر عامل حمله در حرم منور رضوی با سلاح سردی ساده قلب روحانیان جهادگر ما را شکافته است، اما زمینه سازی این حمله ماه‌ها و شاید سال‌ها قبل به وسیله سلاح پیشرفته‌ای به نام تلفن همراه و در ارتباط با شبکه پیچیده فضای مجازی صورت گرفته است.

شبکه‌ای که تولید محتوای آن در بیرون مرز‌های امت اسلامی، با برنامه ریزی دقیق و هدفمند استعمارگران و دشمنان اسلام صورت می‌گیرد./ ایرنا

دیگر رسانه ها

  • اشکان

    باسلام امیدوارم به گوش مسئولان برسانید؟؟ ؟
    درگزارش خود اعلام کردید که این ف رد تحت تاثیر فضای مجازی و رسانه ایی غرب و تکفیری این کار را کرده حالا سوال اصلی اینه که صدا وسیما و رسانه های خودمان چرا چراچرا اصلا به روشنگری ومقابله به مثل با رسانه های بیگانه اقدام نمیکنند مثلا همی ن موضوع بصورت یک مستنددرست کنند که بقیه ببیند وامثال این فرد متوجه اشتباهاتشون ب شن مااصلا به فکر افکار مردم وجامعه نیستی م ،چندوقت پیش یه جنگنده ارتش سقوط کرد و خلبانهاش که میتونستن جان خودشان رانجات ب دن ولی بخاطر اینکه هواپیما توی مردم سقو ط نکنه تااخرین لحظه هواپیماروهدایت کردند که جایه خلوطی سقوط کنه خب این ماجرا اگه توامریکا اتفاق میفتاد تمام دنیارو خبر م یکردند که خلبانهای ما اینچنین اینو به عن وان مثال عرض کردم امیدوارم که در کاررسان ه خیلی خیلی بیشتر کارکنیم

  • مهدی

    همه دنیا دارن از اینترنت و فضای مجازی استفاده میکنن و از نظر اقتصادی و هنری و ورزشی و... بهترین و مفیدترین ابزار برای مردم هست . ادمهای سواستفاده گر و مریض این اتفاق که تو مشهد افتاد رو به فضای مجازی پیوند میزنن تا بهونه ای برای فیلتر کردن داشته باشن وگرنه در ژاپن و سوئد و دانمارک و فنلاند و امثال این کشورها که بیست سی سال قبل از ما از اینترنت و فضای مجازی استفاده میکردند و عضو دائم زندگیشون بوده چرا چنین اتفاقاتی رخ نداده . مشکل جای دیگری هست نه در اینترنت و فضای مجازی

ارسال نظر