رکورد گرمترین روزهای سال شکسته شد/موج گرم در راه است؟

​گرمای هوای حاره‌ای که از امروز جمعه بسیاری از شهرهای ایران را در بر گرفته در مناطق جنوبی کشور به اوج می‌رسد. بنابراین به ساکنان این شهرها و برخی شهرهای بزرگ توصیه می‌شود برای جلوگیری از گرمازدگی از فعالیت و تحرک در فضای باز پرهیز کنند. اما این گرمای هوا تا کی ادامه دارد؟

رکورد گرمترین روزهای سال شکسته شد/موج گرم در راه است؟

گرمای هوای حاره‌ای که از امروز جمعه بسیاری از شهرهای ایران را در بر گرفته در مناطق جنوبی کشور به اوج می‌رسد. بنابراین به ساکنان این شهرها و برخی شهرهای بزرگ توصیه می‌شود برای جلوگیری از گرمازدگی از فعالیت و تحرک در فضای باز پرهیز کنند. اما این گرمای هوا تا کی ادامه دارد؟

به گزارش عرشه آنلاین، یک کارشناس هواشناسی درباره افزایش دمای هوا گفت: موج گرما تا اواخر روز یکشنبه بیشتر مناطق کشور را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد و رکورد گرمای هوا در بیشتر مناطق کشور ثبت می‌شود.

محمدرضا جاویدی در گفت‌وگو با همشهری آنلاین تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود گرمای هوا در روزهای آینده رکورد تازه‌ای از افزایش دما در سال۱۴۰۳ باشد و بعید است چنین گرمایی در کشور تکرار شود، هرچند این افزایش دما در مقایسه با گرمای هوای سال قبل رقم بالایی نیست. بر این اساس، ثبت گرمای بالای ۵۰درجه در برخی شهرهای خوزستان دور از انتظار نیست.

او افزود: از اواخر روز یکشنبه یا اوایل دوشنبه از گرمای هوا به‌طور نسبی کاسته می‌شود و به‌ احتمال زیاد، بخش‌هایی از مناطق جنوب، شرق و جنوب کشور بارش‌های خوبی خواهند داشت.

کارشناس مستقل هواشناسی در ادامه با بیان اینکه امسال نوسان دما زیاد خواهد بود گفت: بررسی الگوها و نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که امسال گرمای هوا مانند سال قبل طولانی‌مدت نخواهد بود و پس از هر بار گرما، مقداری از افزایش دما کاسته می‌شود. در واقع موج گرما امسال روی کشور خیمه نمی‌زند و افزایش دما دوام نخواهد داشت.

تهران بی باران

او با بیان اینکه در روزهای آینده بارش باران برای تهران پیش‌بینی نمی‌شود گفت: با این حال، تأثیر امواج شمالی که با تعویض جریان هوا همراه است، سکون هوا را بر هم می‌زند و موجب کاهش آلودگی هوای پایتخت می‌شود.

جاویدی به بارش‌های تابستان اشاره کرد و گفت: در روزها و هفته‌های آینده ۲دوره بارشی برای مناطقی از کشور پیش‌بینی می‌شود. موج اول از اوایل هفته در بخش‌هایی از جنوب و جنوب شرق کشور آغاز می‌شود که بارندگی در سیستان و بلوچستان و جنوب فارس ممکن است با سیلاب همراه باشد. پس از وقفه‌ای کوتاه، بارش‌های نوار شمالی آغاز می‌شود، اما پس از توقف فعالیت بارندگی‌های نوار شمالی کشور، جریان مانسون احتمالا در اواخر تیرماه فعالیت خود را این بار با قدرت بیشتری آغاز می‌کند و مناطق بیشتری از کشور را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. البته هنوز قضاوت در این باره زود است و به شرایط روزهای آینده بستگی دارد. اما در صورت تحقق پیش‌بینی‌ها، هشدار هواشناسی برای سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، جنوب کرمان و شرق هرمزگان صادر خواهد شد.

نوسان بالای دما در تابستان

کارشناس مستقل هواشناسی درباره برخی پیش‌بینی‌ها مبنی بر تابستان گرم امسال گفت: به ‌نظر من، تابستان امسال با نوسان دمایی بالا همراه است و گرمای شدیدی که بعضا درباره آن صحبت می‌شود اتفاق نخواهد افتاد. شاید در بازه زمانی کوتاه، یک منطقه رکورد دما را بشکند، اما همان‌طور که پیش‌تر گفتم، گرمای هوا کوتاه‌مدت است و دلیل آن هم تزریق رطوبتی است که از اقیانوس هند، دریای سرخ و دریای مدیترانه به سمت کشور روانه می‌شود. بنابراین کافی است موجی تشکیل شود تا بارشی اتفاق بیفتد./همشهری

دیگر رسانه ها

کدخبر: 144892

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر