هزینه تحصیل یک دانش‌آموز بیشتر از دستمزد کارگران!

میانگین هزینه تحصیل یک دانش‌آموز ابتدایی در سه ماه اول سال بیش از هشت میلیون تومان رقم می‌خورد. این در حالی است دستمزد یک کارگر دارای فرزند در سال جاری هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

هزینه تحصیل یک دانش‌آموز بیشتر از دستمزد کارگران!

میانگین هزینه تحصیل یک دانش‌آموز ابتدایی در سه ماه اول سال بیش از هشت میلیون تومان رقم می‌خورد. این در حالی است دستمزد یک کارگر دارای فرزند در سال جاری هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

به گزارش عرشه آنلاین، در حالی که حدود ۱۰ روز به بازگشایی مدارس زمان باقی مانده است، بازار لوازم‌التحریر همچنان در رکود به سر می‌برد و از تب و تاب بازگشایی مدارس در سال‌های گذشته دیگر خبری نیست. روند نجومی قیمت نوشت‌افزار را می‌توان دلیل اصلی رکود چندساله این بازار دانست. اکنون نیز محاسبات نشان می‌دهد که هزینه تحصیل هر دانش‌آموز تنها در سه ماه در حداقل‌ترین شرایط بیش از هشت میلیون تومان آب می‌خورد.

این در حالی است که اگر یک خانواده کارگری سه فرزند محصل داشته باشد بیش از درآمدی که کسب می‌کند، باید هزینه تحصیل فرزندانش را بپردازد.

نگاهی به قیمت‌های موجود در بازار نشان می‌دهد اکنون خرید یک کوله‌پشتی که پاسخ‌گوی ۹ ماه مصرف باشد، حداقل ۶۵۰ هزار تومان رقم می‌خورد. همچنین پر کردن این کوله‌پشتی با لوازم‌التحریر مورد نیاز به بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان نقدینگی لازم دارد.

همچنین روپوش/ مانتو به علاوه یک کفش یا کتانی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد. هزینه‌هایی مانند خرید کتاب، بیمه، کمک‌هزینه مدرسه و … نیز روی هم در سه ماه ۱.۵ میلیون تومان هزینه‌بردار است.

در این بین، بررسی‌ها نشان می‌دهد دیگر سرویس مدارس کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ماه دریافت نمی‌کنند. البته ممکن است برخی خانواده‌ها احتیاجی به سرویس نداشته باشند و به شکل دیگری فرزند خود را رهسپار مدرسه کنند که در این صورت این آیتم از هزینه‌ها حذف می‌شود.

هزینه تحصیل

گران‌ترین سال برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی

افزایش ۴۵ تا ۶۰ درصدی قیمت نوشت‌افزار نسبت به سال قبل و کاهش قدرت اقتصادی مردم باعث شده که امسال گران‌ترین سال تحصیلی را خانواده‌ها تجربه کنند. بنا بر گزارشات میدانی منتشر شده فروشندگان نوشت‌افزار امسال از فروش لوازم التحریر خارجی و فانتزی به دلیل عدم توانایی مردم خودداری کردند.

اگر در محاسبات اینفوگرافیک بالا دقیق‌تر شویم، باید گفت که در هزینه‌های لوازم‌التحریر، مداد رنگی ۲۴ عددی مقوایی ۱۸۰ هزار تومان، فلزی ۲۵۰ هزار تومان و برند فابر کاستل نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان است. اما در این اینفوگرافیک قیمت حداقل محسوب شده است یا در محاسبه قیمت مداد سیاه و قرمز برند ایرانی سوسمار که ارزان‌ترین مداد را در بازار دارند و یا خودکار بیک محاسبه شده است.

همچنین سرویس مدارس مقطع ابتدایی در سال جاری حداقل پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حداکثر ۲۱ میلیون تومان اعلام شده که در این اینفوگرافیک ۱۵ میلیون تومان محاسبه شده است.

بنا بر اظهارات رئیس اتحادیه خیاطان حداقل قیمت روپوش مدرسه از ۶۰۰ هزار تومان شروع می‌شود که در اینفوگرافیک بالا به‌طور میانگین ۸۰۰ هزار تومان محاسبه شده است.

با توجه به ماده ۳۰ آیین‌نامه آموزش عمومی مدارس دولتی حق دریافت هیچ‌گونه وجهی ندارند، اما در چهار دهه اخیر این آیین‌نامه وجود داشته و مدارس همواره مبالغی تحت عنوان حق کاغذ، فوق برنامه، چاپ و هزاران ترفند دیگر از والدین دریافت می‌کنند و در آخر نام آن را کمک به مدرسه گذاشته‌اند.

منبع: تجارت‌نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 105644

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر