اطلاعیه جدید آموزش و پرورش درباره ثبت نام مدارس این دانش آموزان

ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع و مهاجران خارجی برای ۵ روز دیگر تمدید شد.

اطلاعیه جدید آموزش و پرورش درباره ثبت نام مدارس این دانش آموزان

ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع و مهاجران خارجی برای ۵ روز دیگر تمدید شد.

 ثبت نام مدرسه دانش‌آموزان اتباع غیر ایرانی که از ۲۱ مرداد آغاز شده بود و تا روز گذشته ادامه داشت، برای دومین بار و به مدت پنج روز دیگر تمدید شد.

بر این اساس این دانش آموزان از امروز پنجشنبه  ۱۶ شهریور تا دوشنبه ۲۰ شهریورماه مهلت دارند ثبت نام خود در سامانه «سهما» نهایی کنند.

طبق شیوه نامه تحصیلی سال ۱۴۰۳ـ۱۴۰۲، مدارس فقط مجاز به ثبت نام آن دست از دانش آموزان اتباع غیر ایرانی هستند که در سامانه «سهما» درخواست خود را ثبت کرده باشند.

دانش آموزان اتباع غیر ایرانی بتدا باید با به سامانه «سهما» به آدرس irmigrationorg.ir وارد و سپس در پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir آمار و اطلاعات خود را ثبت کنند.

امسال ثبت نام دانش آموزان اتباع غیر ایرانی منوط به حضور مجاز  یا غیر مجاز آنها در ایران نیست و از این رو دانش آموزان اتباعی که غیرقانونی در کشور هستند نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه «سهما» وزارت کشور برای ثبت نام در مدرسه اقدام کنند.

البته برای ثبت نام در سامانه «سهما» متقاضیان باید یکی از شناسه‌های یکتا، فراگیر یا فیدا را داشته باشند و اگر فاقد این شناسه‌ها هستند، ابتدا باید در این سامانه پیش ثبت نام را انجام داده و سپس با مراجعه به یکی از دفاتر کفالت «کد یکتا» را دریافت و مجددا برای  ثبت‌نام نهایی وارد «سهما» شوند.

نحوه ثبت نام در «سهما» برای دانش آموزان اتباع غیر ایرانی که دارای کد «یکتا»، «فراگیر» یا «فیدا» هستند

دانش‌آموز اتباع غیر ایرانی دارای کد «یکتا» یا «فراگیر» یا «فیدا»، ابتدا باید وارد آدرس سایت «سهما» به نشانی irmigrationorg.ir شود، گزینه «ثبت نام دانش آموز» را انتخاب کند، سپس با انتخاب نوع شناسه خود که متناسب با نوع مدرک اقامت می تواند شناسه «یکتا» ۱۰ رقمی، کد شناسایی تبعه، کد اختصاصی «فیدا»، شناسه فراگیر ناجا و یا شماره پاسپورت باشد، با وارد کردن شماره شناسه، تاریخ تولد و کد امنیتی ثبت نام خود را تکمیل کند.

در مرحله بعد اطلاعات هویتی دانش آموز نمایش داده می‌شود که دانش آموز با تایید این اطلاعات می‌تواند وارد مرحله بعد شود.

در صورت مغایرت اطلاعات هویتی نیز، دانش آموز می‌تواند با عدم تایید این اطلاعات، برای اصلاح اطلاعات هویتی خود با مدارک مربوطه به یکی از ادارات اتباع استان مراجعه کند.

اما در صورت تایید اطلاعات هویتی، پنجره جدیدی برای تکمیل اطلاعات دانش آموز باز می‌شود که دانش آموز باید مقطع تحصیلی، پایه تحصیلی، استان محل تحصیل، شهر محل تحصیل، تلفن همراه، تلفن ثابت، آدرس و کد پستی محل سکونت خودرا وارد کند. در این مرحله استان و شهر محل تحصیل باید همان شهر و استان محل اقامت باشد.

در مرحله بعد دانش آموز وارد صفحه‌ای برای پرداخت آنلاین می‌شود و باید مبلغ ۴۰ هزار تومان را در درگاه پرداخت اینترنتی واریز کند. در نهایت ۴۸ ساعت پس از واریز مبلغ یادشده، دانش آموز می‌تواند برای ثبت نام در مدرسه خود به صورت حضوری به مدرسه مربوطه مراجعه و یا به صورت غیر حضوری از طریق پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir ثبت نام خود را قطعی کند.

نحوه ثبت نام دانش آموزان اتباع غیر ایرانی که فاقد کد «یکتا» یا «فراگیر» یا «فیدا» هستند

آن دسته از دانش آموزان اتباع غیر ایرانی که فاقد کد «یکتا» یا «فراگیر» یا «فیدا» هستند، باید ابتدا پیش ثبت نام خود را در سامانه «سهما» انجام دهند، سپس با انتخاب یک دفتر کفالت در این سامانه، به دفتر کفالت یاد شده مراجعه و پس از دریافت کد یکتا مجددا برای واریز مبلغ به سامانه «سهما» مراجعه و اطلاعات خود را ثبت نهایی کنند.

بنابراین این دسته از دانش‌آموزان اتباع غیر ایرانی ابتدا باید وارد آدرس سایت «سهما» به نشانی irmigrationorg.ir شوند، گزینه «ثبت نام دانش آموز» را انتخاب کنند و در صفحه جدید که برایشان باز می‌شود، گزینه «فاقد کد شناسه هستم» را فشار دهند.

در این صفحه جدید دانش آموز می‌تواند با وارد کردن نوع مدرک اقامت اعم از دفترچه اقامت ویژه، دفترچه اقامت، پروانه اقامت، دفترچه پناهندگی، گذرنامه با انواع روادید، گذرنامه خانواری و وارد کردن شماره مدرک و کد امنیتی، ثبت نام خود را تکمیل کند.

همچنین در همان صفحه و در قسمت نوع مدرک اقامت، گزینه «فاقد مدرک اقامتی» وجود دارد که دانش آموز با انتخاب این گزینه نیازی به وارد کردن شماره مدرک ندارد و تنها با ثبت کد امنیتی می‌تواند برای تکمیل ثبت نام به مرحله بعد برود.

در مرحله بعد صفحه‌ای باز می شود که دانش آموز باید اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، ملیت، تاریخ تولد، مذهب، جنسیت، تاریخ ورود به ایران و نیز کد امنیتی را وارد کند.

پس از ثبت اطلاعات هویتی، صفحه جدیدی برای درج استان و شهر محل سکونت دانش آموز، شماره تلفن ثابت و همراه دانش آموز، آدرس و کد پستی محل سکونت دانش آموز اتباع باز می‌شود که با درج این اطلاعات دانش آموز به مرحله بعد راهنمایی می‌شود.

در مرحله بعد سامانه با نمایش آدرس اداره اتباع استان و دفاتر کفالت، از دانش آموز می‌خواهد یکی از دفاتر کفالت را انتخاب و آدرس آن را تایید کند تا با مراجعه به آن بتواند کد یکتا دریافت کند.

سامانه به دانش آموزی که آدرس یکی از دفاتر کفالت راتایید کرده است، یک شماره پیگیری ارائه می‌دهد که می‌تواند با ارائه این شماره پیگیری به دفتر کفالت، کد یکتا دریافت کند.

پس از دریافت کد یکتا از اداره اتباع استان یا دفتر کفالت، دانش آموز باید مجددا وارد سامانه «سهما» شده و فرآیند ثبت نام را مجدد طی کرده و با واریز هزینه ۴۰ هزار تومانی ثبت نام خود در این سامانه را نهایی کند.

همچنین پس از گذشت ۴۸ ساعت از نهایی شدن ثبت نام در «سهما»، باید به صورت حضوری به مدرسه مربوطه مراجعه و یا به صورت غیر حضوری از طریق پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir ثبت نام خود را قطعی کند.

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 105002

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر