آموزش و پرورش بخشنامه جدید صادر کرد

ثبت نام دانش‌آموزان اتباع غیر ایرانی در سامانه «سهما» شامل مهلت مجدد شد.

آموزش و پرورش بخشنامه جدید صادر کرد

ثبت نام دانش‌آموزان اتباع غیر ایرانی در سامانه «سهما» که از ۲۱ مرداد ماه آغاز شده بود، تا چهارشنبه ۱۵ شهریورماه تمدید شد.

ثبت نام مدرسه دانش‌آموزان اتباع غیر ایرانی که از ۲۱ مرداد ماه آغاز شده و تا جمعه دهم شهریورماه ادامه داشت، تا چهارشنبه ۱۵ شهریورماه تمدید شد.

دانش آموزان اتباع غیر ایرانی برای رفتن به مدرسه ابتدا باید در سامانه‌ «سهما» وزارت کشور به آدرس irmigrationorg.ir سپس در پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir آمار و اطلاعات خود را ثبت کنند تا از تحصیل برخوردار شوند.

با توجه به اینکه ثبت نام دانش آموزان اتباع منوط به نوع اقامت و مجاز یا غیر مجاز بودن آنها نیست، دانش آموزان اتباعی که غیرقانونی در کشور هستند نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه «سهما» وزارت کشور برای ثبت نام در مدرسه اقدام کنند.

بنابراین دانش آموزان اتباع غیر ایرانی یا دارای کد «یکتا»، کد فراگیر یا کد اختصاصی هستند و یا هیچ کدی ندارند، از این رو متناسب با شرایط خود برای ثبت نام در سامانه «سهما» باید مراحل مختلفی را بگذرانند.

ثبت نام دانش آموزان اتباع غیر ایرانی با مراجعه به سامانه «سهما» انجام می شود اما بخشی از این دانش آموزان دارای کد ««یکتا»» هستند و بخشی دیگر این کد را ندارند.

آن دسته از دانش آموزان مهاجری که کد «یکتا» دارند و یا به جای کد «یکتا» کد فراگیر یا کد اختصاصی دارند، فقط باید برای درج اطلاعات خود به سامانه «سهما» مراجعه و اطلاعات خود را وارد کنند و حدود سه روز پس از آن به سامانه پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش مراجعه و اطلاعات خود را در آنجا نیز ثبت کنند تا ثبت نام آنان قطعی شود بنابراین این دسته از دانش آموزان مهاجر نیازی ندارند تا پس از درج اطلاعات در سامانه «سهما» به دفاتر کفالت مراجعه کنند.

کدام دانش آموزان باید پس از ثبت نام در «سهما» به دفاتر کفالت مراجعه کنند؟

بخشی دیگر از دانش آموزان مهاجر یا اتباع غیر ایرانی، هیچ کدام از کدهای مذکور اعم از کد «یکتا»، کد فراگیر یا کد اختصاصی را ندارند. این دسته از دانش آموزان ابتدا باید در سامانه «سهما» اطلاعات خود را ثبت کنند سپس برای دریافت کد یا شناسه «یکتا» به دفاتر کفالت مراجعه کنند. پس از دریافت کد «یکتا» از دفاتر کفالت نیز باید مجددا باید فرآیند ثبت نام خود را در سامانه «سهما» تکرار کنند تا ثبت نام آنها در «سهما» قطعی شود.

در نهایت و پس از گذراندن مراحل یاد شده، حدودا سه روز بعد این دانش آموزان باید به سامانه پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش مراجعه و با درج اطلاعات خود در آن سامانه نیز ثبت نام مدرسه خود را قطعی کنند.

چطور در «سهما» ثبت نام کنیم؟

دانش‌آموز ابتدا باید وارد آدرس سایت «سهما» به نشانی irmigrationorg.ir شود، گزینه «ثبت نام دانش آموز» را انتخاب کنند سپس با انتخاب نوع شناسه خود که متناسب با نوع مدرک اقامت می تواند شناسه «یکتا» ۱۰ رقمی، کد شناسایی تبعه، کد اختصاصی «فیدا»، شناسه فراگیر ناجا و یا شماره پاسپورت باشد و با وارد کردن شماره شناسه، تاریخ تولد و کد امنیتی ثبت نام خود را تکمیل کند.

دانش آموزانی که به صورت مجاز در ایران حاضر هستند و کد «یکتا» یا به جای آن کد فراگیر یا اختصاصی دارند، به‌راحتی در این مرحله با وارد کردن شماره شناسه مدرک اقامت خود، به مراحل بعد برای درج اطلاعات هویتی می شوند، می توانند فرآیند ثبت نام را انجام دهند و دیگر نیازی به مراجعه به اداره اتباع و دفاتر کفالت برای گرفتن شناسه «یکتا» ندارند. در نهایت نیز پس از حدود سه روز باید با مراجعه به سامانه my.medu.ir ثبت نام خود را تکمیل کنند.

اما برای دانش آموزانی که کد «یکتا» یا کد فراگیر و یا کد اختصاصی ندارند، در همان صفحه گزینه ای با عنوان «فاقد کد شناسه هستم» فعال شده است که دانش‌آموزان با انتخاب این گزینه وارد صفحه جدیدی می‌شوند. 

در این صفحه جدید دانش آموز می‌تواند با وارد کردن نوع مدرک اقامت اعم از دفترچه اقامت ویژه، دفترچه اقامت، پروانه اقامت، دفترچه پناهندگی، گذرنامه با انواع روادید، گذرنامه خانواری و وارد کردن شماره مدرک و کد امنیتی، ثبت نام خود را تکمیل کند.

همچنین در همان صفحه و در قسمت نوع مدرک اقامت، گزینه «فاقد مدرک اقامتی» وجود دارد که دانش آموز با انتخاب این گزینه نیازی به وارد کردن شماره مدرک ندارد و تنها با ثبت کد امنیتی می‌تواند برای تکمیل ثبت نام به مرحله بعد برود.

در مرحله بعد صفحه‌ای باز می شود که دانش آموز باید اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، ملیت، تاریخ تولد، مذهب، جنسیت، تاریخ ورود به ایران و نیز کد امنیتی را وارد کند.

پس از ثبت اطلاعات هویتی، صفحه جدیدی برای درج استان و شهر محل سکونت دانش آموز، شماره تلفن ثابت و همراه دانش آموز، آدرس و کد پستی محل سکونت دانش آموز اتباع باز می‌شود که با درج این اطلاعات دانش آموز به مرحله بعد راهنمایی می‌شود.

در نهایت نیز سامانه «سهما» دانش آموز مهاجر غیرمجاز را برای گرفتن شماره پیگیری یا همان کد «یکتا» به اداره اتباع و دفاتر کفالت راهنمایی می‌کند. دفاتر کفالت به دانش آموز کد «یکتا» می دهند، پس از آن دانش آموز باید دوباره وارد سامانه سازمان ملی مهاجرت شود و اطلاعات را بازنشانی کند. در نهایت دانش آموز پس از گذشت یک تا چهار روز می تواند پیش‌ثبت نام خود را در my.medu.ir انجام دهد.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

کدخبر: 104333

سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها

   • MahAsa

    جا برای دانش آموزان ایرانی هنوز میگن نیست بعد میخوان اتباع ثبت نام کنند؟؟؟

   • ناشناس

    این همه افغانی ها غیر قانونی وارد کشور میشن به راحتی بچه هاشون ثبت نام می کنید فردا هم به والدین بچه ها شناسنامه میدین ،، به جای اخراج کردن افغانی ها از کشور بهشون امکانات میدین کارگر ایرانی رو که بیکار کردن الانم تمام مدارس رو اشغال میکنن کلاس ها شلوغ باعث افت تحصیلی بچه های ایرانی میشه

   • سمیه

    چرا اینقدر اتباع براتون مهم هستن. اما فرزندان ایرانی خودمون را میگید به خاطر کمبود ظرفیت مهرماهی ها را ثبت نام نمیکنیم

   • سمیه

    مابدون مدرک هستیم توسایت ثبت نام کردیم امادفترکفالت جواب مابی مدرک هارونمیده میگن بدون مدرک نمیشه همش دروغه مدرسه رفتن بچه همون الان تبدیل به آرزوشده

   • امیر

    برای چی بودجه مدارس دولتی، و مالیات دهندگان باید خرج اتباع بیگانه شود،من کارگر بخوام بچه ام رو بفرستم غیر انتفاعی؟؟؟ برای مهاجرین باید مدارس جدا بسازید یا دیپورتشون کنید مملکت رو به لجن کشیدین

   • ناشناس

    چرا این قدر دغدغه برای اتباع درست میکنید ما که کارت آمایش داریم چرا باید این مشکلات داشته باشیم.... حالا کاشکی همچین شرایطی را که برای ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع گذاشتید حداقل سایت باز بشه...همش هشدار میدین مهلت ثبت نام تمام میشه

   • ناشناس

    چرا کسایی که کارت آمایش را دارند همیشه باید بیشترین دغدغه رو برای ثبت نام مدرسه داشته باشند

   • سیداود

    سلام من فاقد مدرک هستم به سامانه سهما
    سبت کردم مراحیل را طی کردم یک شماره
    یا کد داد رفتم دفتر کفالت میگه هنوز
    تکلیف فاقد مدرکها معلوم نیست
    زمان هم کم است لطفن رهنمایی کنید

   • Kourosh

    نمیدونم چرا واسه این اجنبی ها اینقدر هزینه میکنید این موش های کثیفو پرت کنید بیرون این آب و خاک مال ماست قرار نیست هر بی پدر و مادری رو وارد این مملکت کنید ما مالیات میدیم واسه خاکمون خون دادیم که الان اجنبی با ما هموطن بشه این بی ناموسا رو پرت کنید بیرون

   • ناشناس

    سلام مگرما انسان نیستیم مگه ما شیعه ی خودتان نیستیم


   • مادر

    ما یک ماهه که ثبت نام کردیم اما دفتر کفالت برامون کد یکتا نمیده چرا ؟

   • ناشناس

    نکنید ازخدابترسید این همه ظلم دارید به ایرانی های خودتون میکنید اون وقت دارید به نظدخودتون به افغانی ها لطف میکنید میزارید مدرسه درس بخونن اینم یک کلک دیگه میخواهید فقط جیبای خودتون و کافینت هارو پر پول کنید۰۰۰خخخخخ دیدی چطور زود فهمیدم

   • بی نام

    برای دانش آموزان ایرانی ظرفیت ندارید برا افغانی ها چطور ظرفیت هست

   • آرتین

    الآن در همه جای دنیا ایرانی‌ها هم مهاجرت کردند دلیل نمی‌شه که ما خود خواهانه حرف بزنیم ولی اگر در کشور ما مهاجری یا خارجی وجود دارد اشکال ندارد فقط به کشور ما و ملت ما خیانتی نشه اشکالی ندارد باشند اونا هم انسان هستن ما خودمون نمی‌خوایم پیشرفت کنیم کسی مانع ترقی ویا بدبختی ما نشده و سلام

   • کیان

    این بنده خداها چه گناهی کردن که مجبور شدن کشورشون رو ول کنن بیان تو کشوری بدرد نخور تر که رحم به مردم خودش نمیکنه چه بسا یه پا آن ورتر

   ارسال نظر