وضعیت قرمز در فردوسی / خروج اضطراری خریداران دلار

رخی از معامله‌گران می‌گفتند که بازار در حالت معلق است. دسته‌ای دیگر از معامله‌گران مدعی هستند در شرایط فعلی حجم خریدها در بازار دلار به شکل معناداری کاهش یافته و خریدار در بازار ارز به ستاره سهیل تبدیل شده است

وضعیت قرمز در فردوسی / خروج اضطراری خریداران دلار

قیمت دلار در بازار ارز امروز نوسان پیدا کرد .روند کاهشی بازار، قیمت دلار را به کانال ۴۸ هزار تومان نزدیک کرده و حالا قیمت دلار به ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است. این قیمت دلار نشان می‌دهد بازار ارز همچنان ثابت است و میلی برای افزایش یا کاهش قیمت ندارد

دلار به کف کانال ۴۹ هزار تومان رسیده و انتظار می‌رود اگر این روند کاهشی ادامه داشته باشد، دلار یک پله کاهش پیدا کند و وارد کانال ۴۸ هزار تومان شود. اما آیا قیمت دلار کاهشی است و وارد کانال‌های پایین تر هم می‌شود؟

برخی از معامله‌گران می‌گفتند که بازار ارز در حالت معلق است. دسته‌ای دیگر از معامله‌گران مدعی هستند در شرایط فعلی حجم خریدها در بازار دلار به شکل معناداری کاهش یافته و خریدار در بازار ارز به ستاره سهیل تبدیل شده است. در این وضعیت زمین بازار فردوسی سست شده و یکی دیگر از دلایل فرونشست قیمت دلار همین عامل است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که همدستی دلار هرات و بازار ارز دبی باعث خروج اضطراری خریداران دلار از بازار فردوسی شده است.

در یک ماه گذشته قیمت دلار در محدوده ۴۹ و ۵۰ هزار تومان در نوسان بود و بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در این ماه تمایل بیشتری برای حضور در کانال ۴۹ هزار تومان داشته و هر گاه که دلار وارد محدوده ۵۰ هزار تومانی شده، از این کانال خارج شده و یک پله پایین آمده است.

قیمت دلار تا کجا کاهش پیدا می‌کند؟

قیمت دلار امروز روند نوسانی محدودی دارد. معامله‌گران می‌گویند در صورتی که قیمت دلار بتواند خود را به بالای 49 هزار و 200 تومان برساند، می‌توان به افزایش قیمت دلار امیدوار بود. اما اگر دلار بالای این مرز حمایتی ماندگار نشود، قطعا وارد کانال 48 هزار تومان می‌شود. محدوده بعدی قیمت دلار در کانال جدید هم دلار 48 هزار و 500 تومان است. اگر دلار بالای این محدوده بماند، روند آن افزایشی است اما اگر این مرز را بشکند می‌توان به کاهش قیمت دلار امید داشت.

برخی از کارشناسان می‌گویند ممکن است روند کاهشی، قیمت دلار را به 43 هزار تومان هم برساند. این تحلیل الیاس کردی است که در گفتگو با تجارت‌نیوز اعلام کرده است. البته این کارشناس بازار مالی اعلام کرده که دلار فعلا برای مدتی در کانال 49 تا 50 هزار تومان می‌ماند و ظرف چند هفته آینده قیمت دلار تغییری نخواهد داشت. اما پس از آن ممکن است قیمت دلار در صورت رسیدن اخبار مثبت اقتصادی و سیاسی تا 43 هزار تومان هم برسد.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید «کانال فعلی از 48 هزار و 500 تومان حدودا تا 51 و 500 هزار تومان با کمینه و بیشینه حدود 300 تومانی در این روند ساید پابرجاست. ما قیمت را در روند ساید می‌بینیم که اندکی بالا و پایین می‌رود اما در محدوده میانی خود، 50 هزار تومان و 49 هزار تومان، آرام می‌گیرد. اما اگر بخواهد بالاتر رود، احتمالا تا 55 هزار تومان توانایی رشد داشته باشد.»

افزایش تقاضای ارز با شروع محرم

افسری خاطرنشان کرد: «ممکن است در محرم قیمت‌ها مقداری بالاتر رود اما قیمت واقعی ارز در مهر و آبان خود را نشان می‌دهد.»

وی دلیل افزایش مقطعی قیمت دلار در ماه محرم را افزایش تقاضا عنوان کرد و افزود: «در ماه محرم و در راهپیمایی اربعین چند میلیون نفر از کشور خارج می‌شوند اینها همه احتیاج به ارز دارند و تقاضای نقدی ارز بالا می‌رود.»

این فعال بازار ارز، قیمت دلار را برای نیمه دوم سال افزایشی پیش‌بینی کرد و گفت: «حداقل تا آبان و آذر دلار به محدوده ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان می‌رسد. تورم همه کالاها بسیار بالاست بنابراین نمی‌شود تورم اینقدر بالا باشد اما قیمت ارز ثابت بماند.»

مدیریت ارزی با کاهش حباب درهم؟

امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز همانند تهران روند افزایشی بسیار محدودی داشت. دلار هرات با قیمت ۴۹ هزار و ۳۲۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه به رقم ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. درهم امارات نیز با قیمت ۱۳ هزار و ۶۶۰ تومان رسید.

امروز برخی رسانه‌ها کاهش حباب درهم را به عنوان اهرمی برای مهار قیمت دلار در تهران عنوان کردند. آنها از این کاهش حباب به عنوان سرعت‌گیر در مسیر نوسانات دلار در تهران یاد کردند.

منبع: اکوایران - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 97028

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر