خبر جنجالی از یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی | یارانه‌بگیران حتما بخوانند

براساس طرح کالابرگ الکترونیکی، سرپرست خانوار می‌تواند طی ماه از اعتبار شارژشده یارانه نقدی خود برای خرید کالاهای اساسی مشخص شده استفاده کند و این اعتبار از یارانه نقدی پرداختی ماه بعد کسر خواهد شد.

خبر جنجالی از یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی | یارانه‌بگیران حتما بخوانند

یارانه نقدی اکثریت یارانه‌بگیران ثابت باقی مانده است و تنها یارانه نقدی مربوط به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد افزایش یافته است. پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، دولت با عنوان مردمی‌سازی یارانه‌ها، اقدام به پرداخت یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی کرد. پس از مدتی از اجرای رویه پرداخت یارانه نقدی، شاهد اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی بودیم. براساس طرح کالابرگ الکترونیکی، سرپرست خانوار می‌تواند طی ماه از اعتبار شارژشده یارانه نقدی خود برای خرید کالاهای اساسی مشخص شده استفاده کند و این اعتبار از یارانه نقدی پرداختی ماه بعد کسر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اطلاعیه مهم درباره طرح جدید یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی | یارانه‌بگیران حتما بخوانند

آخرین اخبار و جزئیات درباره یارانه نقدی، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و دهک‌بندی خانوارها را در عرشه آنلاین بخوانید.
یارانه نقدی

با وجود افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند مرغ که از محدوده ۵۰ هزار تومان در سال گذشته به قیمتی برابر ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در سال جاری رسیده است، اعتبار کالابرگ الکترونیک تنها برای سه دهک اول (آن هم با شرط) افزایش یافته که به زیان یارانه‌بگیران است.

پس از حذف ارز 4200 تومانی، دولت با عنوان مردمی‌سازی یارانه‌ها اقدام به پرداخت یارانه نقدی 300  و 400 هزار تومانی کرد. پس از مدتی از اجرای رویه پرداخت یارانه نقدی، شاهد اجرای طرح کالابرگ الکترونیک بودیم.

براساس طرح کالابرگ الکترونیکی، سرپرست خانوار می‌تواند طی ماه از اعتبار شارژشده یارانه نقدی خود برای خرید کالاهای اساسی مشخص شده استفاده کند و این اعتبار از یارانه نقدی پرداختی ماه بعد کسر خواهد شد.

این موضوع روندی بود که دولت در سال گذشته در پیش گرفت اما در سال جاری شاهد افزایش قیمت قابل توجه برخی از اقلام کالاهای اساسی بودیم. به طور مثال در حوزه مرغ، زمانی یارانه 300 یا 400 هزار تومانی در نظر گرفته شد که قیمت آن به ازای هر کیلوگیرم در محدوده 50 هزار تومان قرار داشت.

این در حالی است که در حال حاضر قیمت مرغ بین 70 تا 100 هزار تومان قرار دارد و دولت تغییری در یارانه نقدی یا اعتبار عموم مردم ایجاد نکرده است. به این ترتیب عملا یارانه نقدی اکثریت یارانه‌بگیران ثابت باقی مانده است و تنها یارانه نقدی مربوط به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی 20 درصد افزایش یافته است.

ماجرای زیان یارانه‌بگیران با ثابت ماندن مبلغ یارانه نقدی

یکی از نکات مثبتی که در خصوص طرح کالابرگ الکترونیک از آن یاد می‌شد، بحث تضمین حداقل سبد مورد نیاز خانوار بود.

در این طرح قرار بود همواره اعتبار لازم برای خرید مقدار مشخصی از هر یک اقلام اساسی مورد نیاز هر فرد را تامین کند که یک طرح مترقی به حساب می‌آمد.

با این وجود عدم افزایش اعتبار برای کلیه اقشار یارانه بگیر براساس افزایش قیمت‌ها مانند آنچه به طور مشخص در بازار مرغ شاهد آن بودیم این مزیت را نیز از طرح کالابرگ حذف می‌کند که به زیان اقشار یارانه بگیر خواهد بود.

با این کد از باقی‌مانده یارانه نقدی مطلع شوید

مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک از روز شنبه، سیزدهم خردادماه ۱۴۰۲، به صورت سراسری آغاز شد؛ در مرحله اول خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشمول طرح شده‌اند.

 هدف از اجرای این طرح، حمایت دولت از اقشار کم درآمد بیان شده و در مرحله اول یارانه اعتباری خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد که در ادامه به جزییات آن اشاره می‌شود:

- فقط خانوار‌هایی که در دهک ۱ تا ۳ قراردارند و مبلغ یارانه دریافتی آن‌ها به ازای هر نفر ۴۰۰.۰۰۰ تومان است، مشمول افزایش ۲۰ درصدی اعتبار خرید هستند. این اعتبار زمانی قابل استفاده است که خانوار حداقل ۷۰ درصد یارانه نقدی خود را به صورت کالابرگ الکترونیک از ۱۱ گروه کالایی خرید کند. به عبارتی شرط استفاده از این افزایش اعتبار، خرید بیش از ۷۰ درصد یارانه معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر است.

- همچنین خانوار‌ها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند. استفاده از این طرح برای همه مشمولان، اختیاری است. ضمن آنکه در این طرح کارت جدیدی صادر نمی‌شود و همه کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار قابل استفاده است.

- شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات (ماست پرچرب پگاه) قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی است. شش فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت دارند و در شهر‌ها و روستا‌های کوچک نیز برای فروشندگان بارکدخوان نصب می‌شود تا دسترسی مردم و امکان بهره‌مندی عمومی از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.

- همه خانوار‌های مشمول طرح می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و یا شماره گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی مانده اعتبار خود مطلع شوند. سایر خانوار‌های دهک‌های اول تا سوم در مرحله بعدی طرح، تحت پوشش قرار خواهند گرفت که زمان اجرای مراحل بعدی، اطلاع رسانی خواهد شد.

در همین راستا، سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دو روز گذشته، با تشریح اهداف اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک اظهار کرد: اجرای طرح ملّی کالابرگ الکترونیک مصوبه مجلس شورای اسلامی و در راستای سیاست‌های عدالت‌بخش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

او افزود: از سال گذشته و با تکمیل سامانه شبکه ملی اعتبار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک آغاز و در اسفندماه ۱۴۰۱ نیز به صورت سراسری به مرحله اجرا درآمد. به دنبال تأکیدات رئیس جمهور و به منظور تأمین سبد تغذیه خانوار‌های کم‌درآمد، تأمین منابع مالی افزایش ٢٠ درصدی اعتبار یارانه کالابرگ در دستور کار دولت قرار گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اجرای سراسری و فراگیر طرح کالابرگ الکترونیکی به مهار تورم و ثبات بازار کمک می‌کند اظهار کرد: اجرای اثربخش این طرح نیازمند همراهی و هماهنگی گسترده در تمامی استان‌های کشور است. در مرحله نخست و به منظور حمایت از خانوار‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه از ۱۳ خردادماه برای آنان اعمال می‌شود و می‌توانند به شرط استفاده بیش از ۷۰ درصدی از سبد ۱۱ قلم کالای طرح کالابرگ، مشمول این افزایش شوند.

مرتضوی گفت: دولت در ادامه برای کل خانوار‌های دهک‌های اول تا سوم این افزایش را اعمال می‌کند و تلاش دارد برای سایر دهک‌ها نیز این طرح را عملیاتی کند.

وزیر کار بر اطلاع‌رسانی متمرکز و گسترده به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای برخورداری از این طرح و افزایش اعتبار یارانه تاکید کرد و گفت: دولت برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای تنظیم بازار، رشد تولید و مهار تورّم داشته و اجرای طرح کالابرگ در همین راستا است.

منبع: تسنیم

دیگر رسانه ها

کدخبر: 90535

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر