در تهران همه فروشنده دلار شد | صف فروش در بازار در آستانه آمدن سلطان / ماجرا چیست

آنچه توجه معامله گران دلار را به خود جلب کرده آنست که شاید از آن جا که عمان همیشه نقش میانجی گری در مذاکرات برجامی را ایفا کرده است این بار هم به این منظور به ایران بیاید، اتفاقی که شاید تنها سفر پادشاه عمان بتواند گره از کار آن بگشاید.

در تهران همه فروشنده دلار شد | صف فروش در بازار در آستانه آمدن سلطان / ماجرا چیست

قیمت دلار در تهران با روند باثباتی همراه شده است . مهم‌ترین خبر برای تغییر قیمت دلار  سفر سلطان عمان به تهران است . سلطان عمان روز یکشنبه آینده به ایران خواهد آمد؛ برخی پیش بینی می کنند سلطان هیثم بن طارق برای بهبود روابط ایران و مصر به ایران خواهد آمد.

ولی آنچه توجه معامله گران دلار را به خود جلب کرده آنست که شاید از آن جا که عمان همیشه نقش میانجی گری در  مذاکرات برجامی  را ایفا کرده است این بار هم به این منظور به ایران بیاید، اتفاقی که شاید تنها سفر پادشاه عمان بتواند گره از کار آن بگشاید.

در همین رابطه بخوانیدسلطان دلار و سکه را در تهران ارزان کرد

روز قبل دلار واکنش تندی به خبر سفر نشان داد ولی بررسی حباب درهم و تتر با دلار تهران نشان دهنده مقاومت معامله گران این بازار در برابر  کاهش قیمت دلار  در روز گذشته بوده است، به همین خاطر رفتار درهم و تتر تعیین کننده جهت بازار و میزان کاهش دلار در روز جاری خواهد بود و احتمالا جهت بازار را مشخص خواهند کرد و اگر حباب این دو کاهش نیابد کار برای معامله گران کاهشی دلار سخت می شود

دلار هرات کاهشی شد

قیمت دلار هرات در پشت خط کاهشی شد و بعد از سه روز حمایت 52 هزار و 200 تومان را از دست داد و به حمایت پایینی 51 هزار و 600 تومان خورد و فعلا در این ناحیه‌ است.

همه فروشنده دلار شدند

معامله‌گران از صبح با مانور بر روی خبر نشست شورای حکام آماده خرید شده بودند و تصور می‌کردند کم‌کم این خبر با خرید‌هایی که از چهارشنبه شروع می‌شود پیشخور خواهد شد؛ اما بازار دوباره با خبر سفر سلطان عمان در روز یکشنبه هفته آینده، سورپرایز شد و همه فروشنده شدند.

فروش‌های دلار هرات در پشت خط باعث شد که مرز حمایت از دست برود و قیمت دلار وارد کانال 51 شود. 

البته قبل از خبر این سفر هم یکسری از معامله‌گران بر اساس رفتار نرخ معتقد بودند که قیمت دلار هرات بیشتر میل به اصلاح دارد تا صعود. این دسته باتوجه به حرکت دلار هرات به 52 هزار و 400 تومان و ناتوانی در شکستنش، تصور می‌کردند که سقف بازار ارز نسبت به دو روز گذشته پایین آمده است.

آن‌ها با مقایسه سقف دو روز گذشته که 52 هزار و 600 تومان بود و این حرکت روز چهارشنبه که در شکستن 52 هزار و 400 تومان ناکام ماند معتقد بودند که نرخ هرات شل است و به سمت 51 هزار و 700 تومان حرکت خواهد کرد. آن‌ها در روز سه‌شنبه گوشزد می‌کردند که وضعیت بلوکه آبشده در معاملات چهارشنبه به دلار هرات سرایت می‌کند و همین موضوع هم در شل بودن نرخ بی‌تاثیر نبود. 

تتر پیشتازی کرد

طی دو روز گذشته سکه درحال حباب زیاد کردن بود که معامله‌گران می‌گفتند سکه راه افزایش را می‌رود، اما در معاملات چهارشنبه سکه حباب کم کرد که خود این هم سیگنال کاهش به بازار داد. با اینکه نرخ آبشده و دلار هرات نوسان زیادی نداشت تتر با پیشتازی وارد کانال 53 هزار تومان شد.

بازار فعلا فروشنده است زیرا...

با خبر سفر سلطان عمان بیشتر معامله‌گران خرید را آف کردند و می‌گویند احتمالا تا یکشنبه بازار فروشنده‌ است. این‌ها معتقدند عمان همیشه نقش میانجی خوبی‌ را بین ایران و غرب بازی کرده و این سفر هم می‌تواند کارساز باشد. اما درمقابل یکسری‌ها می‌گویند که فاتحه برجام خوانده شده و سفر سلطان عمان در رابطه با ایران و مصر است.

با این حساب بازار دو سیگنال متناقض بنیادی دارد. اولین سیگنال همین سفر هست که اگر کارساز باشد می‌تواند در سیگنال دوم هم تاثیرگذار باشد. سیگنال دوم هم نشست شورای حکام است، معامله‌گران می‌گویند اگر سفر سلطان عمان در رابطه با برجام نباشد و یا اگر باشد و سفر نتیجه منفی داشته باشد می‌تواند در نشست شورای حکام تاثیر بگذارد.

این دسته می‌گویند از اردیبهشت گفته بودیم که با این خبرها، بازار در خرداد نوسانی خواهد شد. اگر خبرها مثبت باشند نرخ ریزش سنگین دارد و درمقابل اگر منفی باشد دلار نوسان صعودی خواهد داد.

عوامل بانک مرکزی خریدار شدند؟

بازار چهارشنبه دو نکته داشت. نکته اول درمورد یک توییت بود که در بازار دست به دست می‌شد. در این توییت گفته شده صرافی‌های خارج از کشور در حالت مبهم قرار دارند و به سمت ورشکستگی می‌روند. نکته دوم بازار این بود که می‌گفتند عوامل بانک مرکزی بعد از خبر سفر عمان در بازار خریدار شدند.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر