تصمیم مهم برای حقوق بازنشستگان | فرمول و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان تغییر کرد؟

جزئیات تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان و تاثیر حقوق سه سال پایانی خدمت آن‌ها روی حقوق بازنشستگان اعلام شد.

تصمیم مهم برای حقوق بازنشستگان | فرمول و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان تغییر کرد؟

حقوق بازنشستگان افزایش می‌یابد؟ جزئیات تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان اعلام شد. روش منطقی و درست برای محاسبه حقوق بازنشستگان این است که متوسط ۳۰ سال حقوق یا دستمزد، مبنای محاسبه حقوق بازنشستگان و البته بر مبنای نرخ روز باشد. تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان و تاثیر حقوق سه سال پایانی خدمت آن‌ها بر حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم آمده است.

بیشتر بخوانید: نامه سرگشاده بازنشستگان به وزیر کار | همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی ضریب مستمری بازنشستگی اجرایی شود

رئیس سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد: تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان و تاثیر حقوق سه سال پایانی خدمت آن‌ها روی حقوق بازنشستگی در برنامه هفتم آمده است، اما بر اساس پیشنهاد وزارت کار قرار بود تغییراتی در این زمینه اعمال شود.

بیشتر بخوانید: نحوه دریافت احکام حقوقی جدید و فیش حقوق بازنشستگان اعلام شد

میثم لطیفی، رئیس سازمان اداری و استخدامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرمول و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان تغییری پیدا خواهد کرد یا خیر؟ اظهار کرد: پیشنهاد اعمال این تغییرات از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است و صحبت‌هایی در این زمینه شده بود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی  افزود: البته روش منطقی و درست این است که متوسط ۳۰ سال حقوق یا دستمزد، مبنای محاسبه حقوق بازنشستگان و البته بر مبنای نرخ روز باشد. در گذشته به دلیل اینکه محاسبه این عدد برای همه بازنشستگان از نظر فنی سخت و دشوار بود متوسط دو یا سه سال آخر در نظر گرفته می‌شد. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی می‌توان این کار را به راحتی انجام داد که البته باید دید قانون چنین اجازه‌ای را می‌دهد؟

حقوق بازنشستگان

رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: قرار بود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی را در این زمینه ارائه دهد و در برنامه هفتم نیز آورده شود.

در ماده «۶۷» لایحه برنامه هفتم توسعه که اخیرا رونمایی شد، آمده است: «میزان مستمری بازنشستگی در تمامی صندوق‌ها و سازمان‌های بازنشستگی از سال اول برنامه عبارت است از یک سی‌ام متوسط حقوق یا دستمزد ماهیانه مشمول کسور فرد در پنج سال آخر بیمه پردازی ضرب در سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر آنکه سی و پنج سی‌ام متوسط مذکور بیشتر نباشد. معادل یک دوم جمع قدر مطلق درصد افزایش ضریب سالانه حقوق یا دستمزد طی سه سال آخر به حقوق یا مستمری محاسبه شده فوق اضافه می‌گردد.»

در صورت تصویب این ماده از برنامه هفتم توسعه، حقوق بازنشستگان بر اساس متوسط حقوق در پنج سال آخر محاسبه خواهد شد و البته درصد افزایش ضریب سالانه در سه سال آخر نیز به آن اضافه می‌شود. این درحالی است که نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان در ماده «۸۲» قانون برنامه ششم توسعه میانگین دو سال آخر دریافتی دارای کسور بازنشستگی است.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر