ریزش قیمت خودرو در راه است؟

کارشناسان بازار خودرو در حالی ریزش قیمت‌ها را تخمین می‌زنند که یکی از دلایل آن را عرضه خودرو‌های وارداتی ازسوی خودروسازی سازی سایپا می‌دانند.

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

بازار خودرو این روز‌ها شاهد افت قیمت است. کاهش قیمت سبب شده تا برخی افرادی که خودرو در اختیار دارند با این تصور که شیب کاهش قیمت‌ها تندتر خواهد شد به دنبال این باشند تا خودروی در اختیار خود را به ریال تبدیل کنند و از بازار خودرو خارج شوند.

بازار خودرو حمایت بازار ارز را از دست داد

از سوی دیگر فراموش نکنیم بازار خودرو این روز‌ها حمایت بازار ارز را هم از دست داده، زیرا نرخ ارز در بازه‌ای کم، نوسان می‌کند. در این شرایط شوک دوم در انتظار بازار خودرو است.

خبر سایپا از عرضه خودرو‌های وارداتی

در چنین شرایطی خودروسازی سایپا اعلام کرد به زودی عرضه محصولات وارداتی خود را آغاز خواهد کرد. این خودروساز در دور تازه ورود محصولات برند‌های جهانی با توافقی که با شریک سابق خود چانگان داشت دو محصول این برند چینی را برای عرضه در بازار خودروی ایران در نظر گرفت.

مدیران فروش سایپا قصد دارند تا چانگان CS ۳۵ پلاس و چانگان UNI T را به بازار ایران عرضه کنند.

آن طور که سایپایی‌ها برنامه ریزی کردند چانگان CS ۳۵ پلاس با توجه به سابقه حضور در بازار ایران و آشنایی مشتریان با این خودرو زودتر در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.

شوک دوم به بازار خودرو

حال در جدیدترین اظهارنظر مدیران این خودروساز اعلام کردند چانگان CS ۳۵‌های پیش فروش شده به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. این اتفاق را می‌توان همان شوک دومی دانست که می‌تواند بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار دهد.

طی ۱۰ روز اخیر قیمت‌ها در بازار خودرو آهنگ کاهشی را ساز کردند. این اتفاق در شرایطی افتاد که نرخ ارز نیز که از آن به عنوان قطب نمای بازار خودرو نام برده می‌شد نیز به نوعی به کما رفت و شاهد بودیم که نرخ ارز در بازه محدود حول و حوش ۵۱ هزار تومان تا ۵۲ هزار تومان نوسان کرد. این اتفاق سبب شد تا قیمت خودرو نیز نتواند با کمک رشد نرخ ارز در مسیر صعودی حرکت کند.

چرا حضور خودرو‌های خارجی در ایران به تاخیر افتاد؟

سیاست گذار خودرویی به دنبال این بود تا با آزادسازی واردات خودرو اجازه افزایش قیمت خودرو را ندهد. اما به نظر می‌رسد چالش‌های تامین ارز و مشکلات قانونی به نوعی سرعت حرکت محصولات برند‌های جهانی خودروساز برای حضور در بازار ایران کُند کرد.

همین مساله سبب شد برخی از فعالان بازار با دیده شک و تردید به عزم دولت برای عرضه خودرو‌های وارداتی در بازار نگاه کنند. چنانچه محصولات وارداتی سایپا همان طور که مدیران این خودروساز گفتند امکان حضور در بازار ایران را در آینده نزدیک پیدا کنند این مساله می‌تواند منجر به تغییر نگاه در بازار خودرو شود.

نمودار قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی می‌شود اگر...

واردات خودرو در شرایطی که مسیر عرضه محصولات داخلی چندان عریض نیست می‌تواند اهرمی باشد تا نمودار قیمت خودرو را در بازار نزولی کند.

البته سیاست گذار فراموش نکند از عرضه مهمتر تداوم عرضه به بازار است. اگر مدیران صمت بتوانند این باور را به بازار تزریق کنند که جاده عرضه خودرو‌های وارداتی شلوغ خواهد ماند آنگاه بازار خودرو بیش از پیش انگیزه را از سرمایه گذاران برای ورود به این بازار خواهد گرفت و روند نزولی قیمت‌ها تا رسیدن به نقطه‌ای تعادل ادامه خواهد یافت.

منبع: اقتصاد نیوز

دیگر رسانه ها

ارسال نظر