قیمت فلافل نجومی شد | ساندویچ ارزان هم دست نیافتنی شد!

در حالی رستوران‌ داران از کاهش چشمگیر مشتریان خود می‌گویند بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت یک ساندویج فلافل به ۹۵ هزار تومان نیز رسیده است.

قیمت فلافل نجومی شد | ساندویچ ارزان هم دست نیافتنی شد!

در حالی رستوران‌ داران از کاهش چشمگیر مشتریان خود می‌گویند بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت یک ساندویج فلافل به ۹۵ هزار تومان نیز رسیده است

افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها دیگر به خانواده اجازه صرف یک وعده غذایی در رستوران‌ها را نمی‌دهد چرا که امروزه صرف یک وعده غذایی برای یک خانواده چهاره نفره در کمترین حالت بیش از نیم‌میلیون تومان آب می‌خورد

بعد از اصلاح نظام یارانه‌ها، قیمت منو غذای فست‌فودها و رستوران‌ها به دلیل افزایش مواد غذایی به شدت گران شد؛ طوری‌که قیمت یک فلافل که تا سال گذشته زیر ۲۰ هزار تومان بود امروز به حدود ۴۰ هزار تومان رسیده و فروش اینترنتی آن هم قیمت دو کیلو مرغ شده است

همین امر منجر به خلوت شدن سر رستوران‌داران و فست‌فودی‌ها شد و فروش آن‌ها به گفته مسئولان صنفی به نصف رسید. این در حالی است که در زمان شیوع کرونا این صنف بیشترین آسیب را از این بیماری دید.

این اتفاق شیوه جدیدی از فروش را در بین رستوران‌داران و فست فودی‌ها رواج داد؛ از فروش غذاهای نیم پرسی بگیر تا فروش تکه‌ای پیتزا. برخی دیگر نیز با کاهش وزن و کیفیت غذاها سعی به حفظ مشتریان خود داشتند.

به تازگی علی‌اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس، از عدم استقبال مردم از غذای رستورانی بعد از شیوع بیماری کرونا خبر داد و گفت: افزایش نرخ غذاهای رستورانی موجب کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تقاضا شد.

بنا به گفته وی، تورم موجود در کشور بر قیمت روغن، برنج، رب گوجه فرنگی، انواع ادویه، زعفران و …. تاثیر گذاشته است؛ رستوران داران نیز مصرف‌کننده محسوب می‌شوند و باید مواد اولیه پخت را با قیمت بالا خریداری کنند.

وی تصریح کرد: اتحادیه بر عملکرد واحدهای صنفی نظارت دارد نرخ غذای رستورانی بعد از محاسبه قیمت مواد اولیه (باتوجه به فاکتور روز)، حقوق کارگری، بیمه، مالیات و ۲۰ درصد سود قانونی و ….. به دست می‌آید.

در حال حاضر حتی قیمت یک ساندویج فلافل در سایت‌های فروش آنلاین به ۹۵ هزار تومان نیز رسیده است. اما خرید ساندویج فلافل در فست‌فودها بین ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان بسته به تعداد فلافل و مخلفات آن متغیر است.

ساندویچ فلافل

تا سال گذشته قیمت اغلب غذاهای خورشتی حدودا زیر ۵۰ هزار تومان بود، اما امروز به بالای ۱۲۰ هزار تومان رسیده که افت کیفیت در اغلب این غذاها کاملا مشهود است. رستوران‌داران افزایش چندین برابری برنج، روغن، حبوبات، مرغ، نوشیدنی و … را عامل این اتفاق عنوان می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاهش تقاضا فقط به رستوران‌ها محدود نشده است. در حال حاضر فست‌فودها، آب‌میوه فروشی‌ها، بستنی‌فروشی‌ها، کافی‌شاپ‌ها و … نیز وضع مشابهی را تجربه می‌کنند.

خرید فلافل هم از توان مردم خارج شد

در حال حاضر حتی قیمت یک ساندویج فلافل در سایت‌های فروش آنلاین به ۹۵ هزار تومان نیز رسیده است. اما خرید ساندویج فلافل در فست‌فودها بین ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان بسته به تعداد فلافل و مخلفات آن متغیر است.

برخی از مسئولان صنفی از رواج سفارش «غذاهای نیم پرسی» سخن می‌گویند و عنوان می‌کنند: وضعیت اقتصادی صنوف به ویژه رستوران‌داران و صاحبان سلف سرویس نسبت به اوایل شروع اپیدمی کرونا بهتر شده، اما گرانی مواد غذایی از ابتدای سال جاری به گونه‌ای افزایش داشته که هیچ جای نفسی برای صاحبان مشاغل در این صنف و مراجعه مردم برای خوردن غذای مورد علاقه شان باقی نگذاشته است.

 

منبع: تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 79966

سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها

   • ناشناس

    تواین مملکت جای تعجب نداره که قیمت فلافل بشه صدهزارتومان.اگه برای ساعتی جنسی بالانرفت قیمتش بایدتعجب کنی که چی شده قیمت بالا نرفته.فقط خدا لعنت بکنه باعث وبانی کسی که این همه بدبختی برای مردم درست کرده.فقط دنبال دوتا مو هستن که بیرون است .چادر سرکن وزیر چادر هرکاری خواستی بکن.اینها این را میخواهند.فکر نان باش که خربزه آبه.فکر سفره مردم باش که نان خالی برای خوردن ندارندکاری کردیدهردرآمددارندبایدبدهندبرای اجاره خانه.

   ارسال نظر